Dodaj do ulubionych

Zakrzepowe zapalenie żył głębokich

17.03.21, 20:28

Zakrzepowe zapalenie żył głębokich powodowane jest zwolnionym przepływem krwi w naczyniach żylnych. Dochodzi wówczas do aktywacji krzepnięcia krwi i powstania zakrzepu w miejscu, w którym normalnie nie powinien on się pojawić. Zakrzepowe zapalenie żył pojawia się w wyniku długiego leżenia w łóżku, na przykład po zabiegu operacyjnym, po złamaniu kości udowej lub miednicy, w trakcie wyczerpującej choroby, takiej jak zawał serca czy udar mózgu, a także podczas długiego przebywania w pozycji siedzącej.

Dotyczy to zwłaszcza długich podróży samolotem (gdzie dodatkowo niekorzystnie działają zmiany ciśnienia) i długą jazdę samochodem. Wszystkie podróże, które trwają ponad 4 godziny kwalifikują się do zastosowania profilaktyki przeciwzakrzepowej.
Zakrzepowe zapalenie żył głębokich ma często poważne następstwa, istotne jest więc pilne rozpoznanie i leczenie tego schorzenia. Zakrzepica podłożem do powstania żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Istnieją także sprzyjające temu czynniki. Należą do nich: wiek powyżej 60. roku życia, otyłość, palenie tytoniu, przyjmowanie żeńskich hormonów płciowych - estrogenów, rozległe urazy, zabiegi operacyjne, długotrwałe leżenie w łóżku, długie siedzenie, ciąża, choroba nowotworowa oraz zawał serca.
Bardziej narażone na zakrzepicę żył są kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną.

Zakrzepica żylna może być też wynikiem naszych niezbyt zdrowych nawyków – zbyt ciasne ubrania blokują swobodne krążenie krwi, a zakładanie nogi na nogę kończy się nie tylko drętwieniem kończyn, ale i powstawaniem zmian w żyłach i naczyniach krwionośnych.
Zakrzepica żylna częściej tworzy się u osób, które prowadzą niezdrowy tryb życia. Powoduje ją brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, odwodnienie organizmu i dieta obfitująca w cukier i tłuszcz.
Obserwuj wątek
  • mala200333 Re: Zakrzepowe zapalenie żył głębokich 17.03.21, 20:30
   Do...
   ....najczęstszych objawów zakrzepowego zapalenia żył należą ból i obrzęk części ciał. Najczęściej dotyczą kostek, łydek lub ud, co jest wynikiem umiejscawiania się zakrzepów w żyłach kończyny dolnej. W tych przypadkach obrzęk obejmuje całą kończynę poniżej miejsca zatkania żyły i dochodzi aż do palców stopy.
   Zakrzepowe zapalenie żył głębokich objawia się zaczerwienieniem i zwiększoną czułością obszarów chorobowych, nasileniem bólu przy chodzeniu lub poruszaniu kończyną, bólem przy zginaniu, gorączką i niekiedy przyśpieszoną akcją serca.
   Jednym z częściej występujących objawów jest też ból w klatce piersiowej. Chorzy przyznają, że jest to ból podobny do dolegliwości towarzyszących zawałom serca. Ból powodowany przez zakrzepicę może nasilać się przy głębokich wdechach. Zakrzep w płucach powoduje przyspieszenie akcji serca. Organizm w ten sposób próbuje nadrobić braki i opóźnienia w przekazywaniu tkankom tlenu.
   Nietypowy suchy kaszel również może być powodowany zatorem w płucach. Krew w plwocinie oznacza, że natychmiast należy skorzystać z pomocy lekarza. U niektórych pacjentów pojwiają się zaburzenia widzenia, uczucie zagubienia, zawroty głowy i problemy z utrzymaniem równowagi.
   • mala200333 Re: Zakrzepowe zapalenie żył głębokich 17.03.21, 20:31

    Zdarzają się również objawy, które łudząco przypominają zatrucie pokarmowe. Ból brzucha i wymioty mogą ostrzegać przed zakrzepem w obrębie jamy brzusznej.
    W przypadku wystąpienia powyższych symptomów należy niezwłocznie udać się do lekarza lub wezwać pogotowie.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka