Dodaj do ulubionych

Szczepienia na ospę

18.03.21, 19:27
Mary wyjechała do Stambułu wraz ze swoim mężem. Do znajomych i krewnych w Anglii wysłała pięćdziesiąt dwa listy, w których opisuje życie w Oriencie, a zwłaszcza świat kobiet wskazując, jak bardzo wcześniejsi podróżnicymylą się co do traktowania kobiet w świecie muzułmańskim. Listy opisują ze szczegółami ubiory, zwyczaje, tradycje, ograniczenia i wolności przynależne tureckim kobietom. Niektóre z listów opisują również sposób szczepienia przeciwko ospie: nacinanie skóry na ramieniu i wcieraniu w ranę ropę pobraną z pęcherzyków od osoby chorej. “Listy z Turcji” uważa się za najciekawsze, jakie kiedykolwiek wyszły spod pióra kobiety-podróżnika.

Tuż przed przyjazdem do Stambułu, w 1715 roku, Mary zaraziła się ospą. Wyzdrowiała, ale po jej sławnej urodzie nie pozostał żaden ślad. Twarz oszpeciły brzydkie krosty, choroba pozbawiła ją również rzęs. Ślady po ospie zobaczył lekarz turecki, który zaczął ją namawiać, by zaszczepiła przeciwko ospie swoje najmłodsze dziecko. Mary, której młodszy brat zmarł na ospę, zainteresowała się przedstawioną jej metodą i zaszczepiła w 1718 roku swojego pięcioletniego syna Edwarda. Zabiegu dokonano pod nadzorem angielskiego chirurga przebywającego wówczas w Stambule – Charlesa Maitlanda – a sam zabieg wykonała Greczynka ze stambulskiej dzielnicy Pera. Zabieg wykonano w tajemnicy, a sam mąż Mary dowiedział się o nim parę tygodniu później, gdy wiadomo już było, że szczepionka przeciwko ospie przyjęła się.

Pierwsza szczepionka przeciwko ospie

Gdy Mary Wortley Montagu wróciła do Anglii w 1718 roku, zaczęła propagować poznaną w Turcji wariolację, nie spotkała się jednak z dużym odzewem. Ludzie obawiali się ospy i uważali wariolację za wymysł ciemnego ludu Orientu, na dodatek propagowany w Anglii przez kobietę. Mary zażądała, by Charles Maitland zaszczepił również jej czteroletnią córkę Mary. Maitland zgodził się wykonać ponownie zabieg, w obecności członków Królewskiego Towarzystwa Lekarskiego, tzw. Royal Society. Było to pierwsze szczepienie przeciwko ospie w Anglii. Jedne z członków stowarzyszenia uczestniczący w zabiegu, James Keith, pod wrażeniem sukcesu, zdecydował się na zaszczepienie swojego syna. Jego pozostałe dzieci zmarły na ospę wczesniej.Mary Wortley Montagu w stroju tureckim. To ona właśnie wprowadziła szczepionkę przeciwko ospie w Angli
W 1721 roku w Londynie wybuchła epidemia ospy. Jej przyjaciółka, księżna Walii – Caroline – zainteresowała się bliżej propagowanymi przez Mary metodami zapobiegania ospie. Lekarze obawiali się jednak wykonać szczepień, więc przeprowadzono eksperyment na więźniach i sierotach z domu dziecka. Eksperyment zakończył się sukcesem i dwie córki księżnej zaszczepiono. Ogłoszono również wszem i wobec, że szczepienie nie stanowi zagrożenia. Do 1723 roku szczepienia przeciwko ospie stały się bardzo popularne w Anglii.

W 1754 roku uznano oficjalnie wkład Mary w propagowaniu szczepień przeciwko ospie.

Mary Wortley Montagu zmarła w 1762 roku. Jej ostatnimi słowami było:

To wszystko było bardzo interesujące.
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka