Dodaj do ulubionych

~~~~~W Izraelu niewesolo!!!!!

11.05.21, 15:27
Minister obrony Izraela Beni Ganc zarządził mobilizację dodatkowych sił wojskowych na południu kraju w związku z eskalacją w palestyńskiej Strefie Gazy.Czytaj więcej na wydarzenia.interia.pl/swiat/news-niespokojnie-w-izraelu-mobilizacja-wojska,nId,5224912#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
Obserwuj wątek
  • mala200333 Re: ~~~~~W Izraelu niewesolo!!!!! 11.05.21, 15:28
   Szef resortu zarządził mobilizację 5 tys. rezerwistów w celu rozszerzenia trwającej kampanii i wzmocnienia frontu obrony - podała we wtorek agencja AP.

   REKLAMA

   Dziennik "Jerusalem Post" informuje, że we wtorek celami ataków rakietowych ze Strefy Gazy stały się izraelskie miasta Aszkelon i Aszdod. W wyniku ostrzału ucierpiało ponad 36 osób, pociski trafiły w kilka budynków, w tym w szkołę.

   We wtorek rano izraelskie siły zbrojne poinformowały, że przeprowadziły serię 130 uderzeń na cele związane z Hamasem w Strefie Gazy, zabijając 15 członków tej organizacji. Według strony palestyńskiej w nalotach zginęły 22 osoby, w tym dziewięcioro dzieci, a ok. 100 zostało rannych.
   • mala200333 Re: ~~~~~W Izraelu niewesolo!!!!! 11.05.21, 15:29
    Dwie kobiety zginęły we wtorek w mieście Aszkelon w Izraelu w atakach rakietowych przeprowadzonych ze Strefy Gazy - poinformowały izraelskie służby ratunkowe. Kobiety zginęły w dwóch oddzielnych atakach; rakiety spadły na ich domy - podała agencja AP.
    • mala200333 Re: ~~~~~W Izraelu niewesolo!!!!! 11.05.21, 15:29
     Rzecznik służb medycznych Magen, Dawid Adom, poinformował, że jedna z kobiet miała 65, a druga 40 lat.

     Agencja AFP pisze o serii rakiet wystrzelonych we wtorek ze Strefy Gazy w kierunku miast Aszkelon i Aszdod w Dystrykcie Południowym Izraela.
     • mala200333 Re: ~~~~~W Izraelu niewesolo!!!!! 11.05.21, 15:31
      Ostrzał rakietowy z terytorium Strefy Gazy rozpoczął się w poniedziałek wieczorem. Ponad 200 rakiet spadło na przedmieścia Jerozolimy oraz miasta w południowym Izraelu, część została przechwycona przez system obrony przeciwrakietowej Żelazna Kopuła. Według izraelskiego wojska obrażenia odniosło sześciu izraelskich cywili.

      Bombardowanie Strefy Gazy było izraelską odpowiedzią na ataki rakietowe Hamasu na terytorium państwa żydowskiego. Była to największa w ostatnim czasie eskalacja przemocy, do której doszło po najdramatyczniejszych dotąd starciach między Palestyńczykami i policją izraelską na terenie Wzgórza Świątynnego i meczetu Al-Aksa w Jerozolimie - trzeciego najświętszego miejsca islamu. W starciach rannych zostało 700 Palestyńczyków, z których prawie 500 trafiło do szpitali.
  • mala200333 Re: ~~~~~W Izraelu niewesolo!!!!! 11.05.21, 15:38
   Eskalacja przemocy zaczęła się od protestów Palestyńczyków wobec planów Izraela wysiedlenia palestyńskich rodzin z terenów budowy nowych żydowskich osiedli
   W starciach z policją rannych zostało 700 Palestyńczyków, z których prawie 500 trafiło do szpitali
   W reakcji w poniedziałek wieczorem rozpoczęły się ataki rakietowe, przeprowadzone ze Strefy Gazy na terytorium państwa żydowskiego
   Dziś w wyniku serii ataków odwetowych na Strefę Gazy zginęło wg Izraela 15 członków Hamasu, a wg strony palestyńskiej - 22 osoby, w tym dziewięcioro dzieci
   Dwie kobiety zginęły we wtorek w mieście Aszkelon w Izraelu w atakach rakietowych przeprowadzonych ze Strefy Gazy - poinformowały izraelskie służby ratunkowe. Rakiety miały spaść na ich domy
  • seremine Re: ~~~~~W Izraelu niewesolo!!!!! 11.05.21, 15:51
   We wtorek Izrael rozpoczął nową serię nalotów na Strefę Gazy. Celem ataków były dwa budynki mieszkalne, w których mieli przebywać bojownicy - podała agencja Associated Press. Z kolei Hamas i inne grupy zbrojne zbombardowały południowy Izrael setkami rakiet.
  • mala200333 Re: ~~~~~W Izraelu niewesolo!!!!! 11.05.21, 16:53
   Około godz. 15 dziennik "Times of Israel" poinformował o nowej serii nalotów przeprowadzonych przez izraelskie wojsko w Strefie Gazy. Wśród celów znalazło się biuro starszego dowódcy Hamasu, kompleks wojskowy i magazyn broni. W wyniki operacji zginąć miał jeden z ważnych dowódców.
   • mala200333 Re: ~~~~~W Izraelu niewesolo!!!!! 11.05.21, 16:54

    POLSKA
    POLITYKA
    ŚWIAT
    KORONAWIRUS
    Wiadomości Świat - Informacje Izrael. Dwie kobiety zginęły w ataku rakietowym w mieście Aszkelon

    66
    Zamknij galerię
    Izrael. Dwie kobiety zginęły w ataku rakietowym w mieście Aszkelon
    REKLAMA

    MLZ/IAR
    11.05.2021 15:30
    Rakiety wystrzelone ze strefy Gazy kontrolowanej przez palestyńską organizacje Hasam zabiły dwie kobiety w izraelskim mieście Aszkelon - przekazała agencji AFP izraelska służba ratunkowa. Obie kobiety zginęły w oddzielnych incydentach.
    Nalot na miasto Gaza
    4
    Fot. Hatem Moussa / AP Photo

    OTWÓRZ GALERIĘ
    REKLAMA

    We wtorek Izrael rozpoczął nową serię nalotów na Strefę Gazy. Celem ataków były dwa budynki mieszkalne, w których mieli przebywać bojownicy - podała agencja Associated Press. Z kolei Hamas i inne grupy zbrojne zbombardowały południowy Izrael setkami rakiet.

    REKLAMA

    Dwie kobiety zginęły w ataku rakietowym w mieście Aszkelon
    W wyniku eskalacji konfliktu od poniedziałkowego wieczora w Strefie Gazy zginęło 26 Palestyńczyków - w tym dziewięcioro dzieci i kobieta. Izraelskie wojsko przekazało później, że co najmniej 16 zabitych było członkami grup zbrojnych.

    Jak podała agencja Reuters, we wtorek rakiety wystrzelone przez Palestyńczyków zabiły dwie kobiety w mieście Aszkelon w południowym dystrykcie kraju. Kilkanaście osób zostało rannych. Wojsko poprosiło mieszkańców, by na razie nie opuszczali schronów.
    Około godz. 15 dziennik "Times of Israel" poinformował o nowej serii nalotów przeprowadzonych przez izraelskie wojsko w Strefie Gazy. Wśród celów znalazło się biuro starszego dowódcy Hamasu, kompleks wojskowy i magazyn broni. W wyniki operacji zginąć miał jeden z ważnych dowódców.


    Izraelska armia ogłosiła też, że wysyła posiłki do granicy ze Strefą Gazy, a minister obrony nakazał mobilizację 5000 żołnierzy.

    REKLAMA

    Konflikt Izrael-Palestyna. Wymiana ognia trwa od poniedziałku
    Nagła eskalacja napięcia na linii Izrael-Strefa Gazy jest wynikiem palestyńskich protestów przeciwko przymusowym wysiedleniom w Jerozolimie i przeciwko ograniczeniom pandemicznym.

    W poniedziałek po raz pierwszy od siedmiu lat syreny alarmowe zawyły w Jerozolimie. W kierunku świętego dla Izraelczyków i Palestyńczyków miasta poleciały rakiety ze Strefy Gazy, co nie zdarzyło się od 2014 roku. Wcześniej na Wzgórzu Świątynnym w centrum Jerozolimy kolejny raz doszło do starć protestujących Palestyńczyków z policją.

    Po południu przez Stare Miasto przeszedł marsz izraelskich nacjonalistów, który miał upamiętnić rocznicę izraelskiej okupacji wschodniej Jerozolimy, ale dla Arabów był prowokacją. Krótko po tym skończył się termin ultimatum, jakie palestyński Hamas dał izraelskim władzom na wypuszczenie zatrzymanych wcześniej Palestyńczyków i z Gazy w kierunku Izraela poleciał grad rakiet, część także na Jerozolimę. W odpowiedzi izraelska armia dokonała nalotów na Gazę, a Palestyńczycy odpalali kolejne rakiety.

    Według strony palestyńskiej, naloty zabiły 26 osób, a w Jerozolimie rannych zostało rannych ponad 714 Palestyńczyków i dziewięciu Izraelczyków. Izraelskie wojsko twierdzi, że zbombardowało 130 celów w palestyńskiej enklawie, a na Izrael miało w sumie polecieć ponad 200 rakiet.
  • seremine Re: ~~~~~W Izraelu niewesolo!!!!! 11.05.21, 18:56
   Izraelskie ataki lotnicze na Strefę Gazy były "pozbawione skrupułów i nieodpowiedzialne" - oświadczył we wtorek szef Ligi Państw Arabskich Ahmed Ali Abul Gheit. Jak dodaje, to właśnie państwo żydowskie jest odpowiedzialne za eskalację przemocy w Jerozolimie
  • seremine Re: ~~~~~W Izraelu niewesolo!!!!! 11.05.21, 22:54
   W Strefie Gazy runął 13-piętrowy budynek mieszkalny - informuje Reuters. Wieżowiec został trafiony izraelską rakietą we wtorek wieczorem. Reuters poinformował, że w wyniku dotychczasowej eskalacji napięcia między Palestyną a Izraelem zginęło do tej pory 31 osób (28 po stronie palestyńskiej i 3 izraelskiej
  • seremine Re: ~~~~~W Izraelu niewesolo!!!!! 11.05.21, 23:05
   🥲..... eskalacja konfliktu może być na rękę Benjaminowi Netanjahu. Premier Izraela po raz czwarty nie był w stanie stworzyć koalicji rządzącej. Teraz to zadanie ma przypaść 57-letniemu Jairowi Lapidowi, przywódcy centrowej partii Jesz Atid (Jest Przyszłość), która zajęła drugie miejsce, za Likudem Netanjahu, w wyborach z 23 marca. – To jest gra na korzyść "Bibiego". Lapid chce stworzyć koalicję i negocjuje w tym celu z blokiem partii arabskich, które wystartowały w wyborach do Knesetu i w nim zasiadają. Dlatego negocjowanie z Arabami w kontekście tej przemocy jest dla Lapida niezręczne. Trudno będzie mu stworzyć koalicję, więc pewnie dojdzie do kolejnych wyborów, z których "Bibi" wyjdzie obronną ręką. Dlatego Netanjahu nie płacze przez to, co się dzieje, tylko czeka na klęskę rywala i kolejne wybory – podsumowała dr Sasnal.
  • seremine Re: ~~~~~W Izraelu niewesolo!!!!! 11.05.21, 23:06
   We wtorek wieczorem wskutek izraelskiego ataku runął 13-piętrowy budynek mieszkalny w Strefie Gazy. W odwecie za nalot palestyńska organizacja Hamas wystrzeliła 130 rakiet w kierunku Tel Awiwu. Jak donoszą media zagraniczne, zginęły co najmniej dwie osoby, a kilkadziesiąt zostało rannych. W wyniku palestyńskiego ataku zostały przerwane dostawy energii pomiędzy miastami Ejlat i Aszkelon.
  • seremine Re: ~~~~~W Izraelu niewesolo!!!!! 11.05.21, 23:08
   Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile. W Strefie Gazy po ataku rakietowym runął 12-piętrowy budynek, a Izrael grozi nalotami na kolejne wieżowce. Islamski Dżihad zapowiedział odwet w postaci uderzenia na Tel Awiw.
  • seremine Re: ~~~~~W Izraelu niewesolo!!!!! 12.05.21, 00:05
   Zdaniem dr Agnieszki Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu mamy w tej chwili kulminację wymiany ciosów między stronami. – Choć zabrzmi to szokująco, to wpisuje się to na razie w klasyczną sytuację w tym rejonie i nie wychodzi poza ramy nadzwyczajnego kryzysu w relacjach Izraela i Palestyńczyków. Bywały cięższe ostrzały – oceniła ekspertka. W jej opinii sytuacja przypomina zamknięte koło. – Hamas i Dżihad atakują, Izrael przeprowadza kontruderzenia z powietrza. Atakuje miejsca, skąd wystrzelono rakiety i prowadzi precyzyjne operacje "target and killings", czyli w zamachach eliminuje konkretnych funkcjonariuszy tych organizacji – wyjaśniała.
  • seremine Re: ~~~~~W Izraelu niewesolo!!!!! 12.05.21, 00:32
   Premier Izraela Benjamin Netanjahu stwierdził, że Hamas "przekroczył czerwoną linię" ostrzeliwując również Jerozolimę, czego nie robił od lat. Zagroził, że Palestyna może spodziewać się "ostrzału, z jakim jeszcze nie miała do czynienia". Wojsko poinformowało, że mobilizuje pięć tysięcy rezerwistów i jest gotowe na dalszą eskalację.
  • seremine Re: ~~~~~W Izraelu niewesolo!!!!! 12.05.21, 08:25
   Sytuacja w Strefie Gazy oraz w Izraelu staje się coraz gorsza. Dochodzi do kolejnych ataków rakietowych, liczba ofiar i rannych wzrasta. W niektórych miejscowościach wybuchają zamieszki. Rakiety wystrzelono m.in. w kierunku Tel Awiwu. Mieszkańcy tego miasta w środę rano przenieśli się do bunkrów.
  • seremine Re: ~~~~~W Izraelu niewesolo!!!!! 12.05.21, 08:27
   W środę nad ranem w Tel Awiwie ogłoszono alarm przeciwrakietowy. Izraelska armia przekazała, że "miasto znów jest pod odstrzałem". Obudzono mieszkańców i skierowano ich do schronów. Izraelskie media przekazały, że było słychać kolejne eksplozje.

   Alarmy przeciwrakietowe ogłoszono również w miastach Beer Szewa oraz Aszkelon.

   Izrael. Seria ataków rakietowych
   Hamas, ugrupowanie kontrolujące Strefę Gazy, przekazało w środę nad ranem, że 110 rakiet wystrzelono w stronę Tel Awiwu, a kolejnych 100 w kierunku miasta Beer Szewa. W komunikacie podano, że jest to "odwet za wznowienie ataków na budynki zamieszkane przez ludność cywilną"
  • seremine Re: ~~~~~W Izraelu niewesolo!!!!! 12.05.21, 08:28
   Z kolei Islamski Dżihad, drugie, obok Hamasu, zbrojne ugrupowanie w Gazie, oświadczył w komunikacie, że wystrzelił z palestyńskiej enklawy 100 rakiet w kierunku Izraela.

   "Przeprowadziliśmy potężny atak na wroga przy użyciu 100 pocisków wystrzelonych w odpowiedzi na ataki na budynki i ludność cywilną" - podano.

   Wśród ofiar są dzieci
   Po nocnym ataku rakietowym w Lod zginęła kobieta i dziecko - wynika z informacji niemieckiej agencji dpa, która powoływała się na lokalne media. Natomiast w miejscowości Jehud, położonej również blisko Tel Awiwu, rakieta trafiła w dom.
  • seremine Re: ~~~~~W Izraelu niewesolo!!!!! 12.05.21, 08:29
   d3x6j6n
   W środę rano izraelska policja przekazała, że w wyniku nocnego ostrzału prowadzonego ze Strefy Gazy zginęły dwie osoby w Lod - to dziewczynka (jej wieku nie podano) oraz mężczyzna po czterdziestce. Służby nie przekazały informacji o ofiarach, o których pisała niemiecka agencja dpa.

   Gwałtowne zamieszki w Lod i podpalone synagogi
   We wtorek późnym wieczorem doszło do gwałtownych zamieszek w mieście Lod pod Tel Awiwem. Z informacji lokalnych mediów wynika, że Arabowie, którzy mieszkają w tym mieście, podpalili synagogi.

   Natomiast żydowscy mieszkańcy zarzucili tamtejszej policji, że utraciła kontrolę nad sytuacją. Zażądano wysłania do miejscowości wojsk.

   Premier Izraela Benjamin Netanjahu oraz minister obrony Beni Ganc zadecydowali o skierowanie do Lod batalionu policji granicznej
  • seremine Re: ~~~~~W Izraelu niewesolo!!!!! 12.05.21, 08:33
   Policja przekazała, że w trakcie wtorkowych protestów w Lod śmiertelnie postrzelono 25-letniego Araba. W tej sprawie aresztowano 34-leteniego mieszkańca żydowskiego.

   W nocy z wtorku na środę premier ogłosił stan wyjątkowy w Lod po tym, jak sytuacja znacznie się tam pogorszyła. Łącznie arabscy demonstranci podpalili trzy synagogi, samochody oraz sklepy.

   "Za sprawą niektórych arabskich mieszkańców wybuchły zamieszki na dużą skalę, zagrażające innym mieszkańcom" - przekazała policja w komunikacie.
  • seremine Re: ~~~~~W Izraelu niewesolo!!!!! 12.05.21, 08:39
   Kolejny ostrzał rakietowy Izraela przez Hamas. Palestyńskie pociski spadły w okolicach lotniska w Tel Awiwie i w mieście Lod, gdzie zginęły dwie osoby. Rakieta uderzyła tam w prywatny samochód. Celem ataku Hamasu były także miasta Modi'in, Aszkelon i Beer Szewa. Izrael oświadczył, że w środę rano przeprowadził ataki na na domy członków Hamasu.
  • seremine Re: ~~~~~W Izraelu niewesolo!!!!! 12.05.21, 13:12
   To najpoważniejszy konflikt od 2014 roku, kiedy to niszczycielska wymiana ognia trwała 50 dni. Od kilku dni trwa wzajemny ostrzał między Izraelem a Strefą Gazy. Według palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia zginęło 35 osób, w tym 12 dzieci i 3 kobiety. Co najmniej 233 osoby zostały ranne. Po stronie izraelskiej zginęło pięcioro obywateli, w tym trzy kobiety i dziecko, dziesiątki zostało rannych. Konflikt zaczął się od protestów Palestyńczyków przeciwko osadom we wschodniej Jerozolimie i szybko eskalował. We wtorek Izraelczycy zbombardowali za pomocą dronów 12-kondygnacyjny budynek, w którym mieściły się biura najwyższych urzędników Hamasu. To zresztą nie pierwszy budynek powiązany z tą organizacją, który został zniszczony. Do środy (12 maja) miało miejsce co najmniej kilkadziesiąt nalotów. Izraelskie wojsko podało, że palestyńscy bojownicy wystrzelili do tej pory co najmniej 1050 rakiet, z czego 200 nie trafiło w cel i wylądowało w Strefie Gazy. Jonathan Conricus, rzecznik izraelskiej armii dodał, że dwie brygady piechoty zasiliły dodatkowo Dywizję Gazy, co wskazuje na przygotowania do możliwej inwazji naziemnej.
  • seremine Re: ~~~~~W Izraelu niewesolo!!!!! 12.05.21, 16:19
   Nawet jeśli izraelska armia dokona operacji lądowej w Strefie Gazy, to raczej wszystko skończy się tak, jak w przeszłości i żadnych realnych konsekwencji międzynarodowych nie będzie - prognozował w TOK FM dr Jarosław Jarząbek.
  • seremine Re: ~~~~~W Izraelu niewesolo!!!!! 12.05.21, 16:21
   Strefa Gazy to niewielki skrawek terenu, długi na 40 i szeroki na 10 kilometrów. Do tego od 2007 roku objęty całkowitą blokadą przez sąsiednie Egipt i Izrael. Pomimo tego palestyńskie organizacje terrorystyczne rządzące w enklawie zdołały stworzyć ogromny arsenał rakietowy. Pociski wystrzeliwane na Izrael są prymitywne, ale Palestyńczycy nie potrzebują nic więcej.
  • seremine Re: ~~~~~W Izraelu niewesolo!!!!! 12.05.21, 16:23
   Trwa intensywna wymiana ognia między Izraelem a Strefą Gazy. Palestyńczycy twierdzą, że w izraelskich nalotach zginęło kilkadziesiąt osób, a kilkaset zostało rannych. Strona Izraelska informuje natomiast o pięciu ofiarach. Największa od 2014 r. eskalacja konfliktu izraelsko-palestyńskiego nie zaczęła się jednak w ostatnich kilkudziesięciu godzinach. Według dziennika "Haaretz" jej początek związany jest m.in. z decyzją izraelskich władz o wysiedleniu palestyńskich rodzin, a także ustawieniem barierek na placu przed Bramą Damasceńską.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka