Dodaj do ulubionych

George Orwell to jedno z najgłośniejszych nazwisk

30.06.21, 00:59
George Orwell to jedno z najgłośniejszych nazwisk dwudziestowiecznej literatury, pisarz którego dwie powieści już pewnie na zawsze weszły do kanonu współczesnego pisarstwa. „Folwark zwierzęcy” i „Rok 1984” są każdego roku wznawiane, często w nowych tłumaczeniach. Teraz możemy poznać inne jego dzieła – nieznane eseje, szkice, opowiadania i felietony – dzięki książce „Czy naprawdę schamieliśmy?”.
Obserwuj wątek
  • seremine Re: George Orwell to jedno z najgłośniejszych naz 30.06.21, 01:15
   Folwark zwierzęcy” i „1984” oddziałały bardzo wyraźnie na światową kulturę, zachwyciły wielu i wielu oburzyły ze względów politycznych (np. w ZSRR czy w PRL nie miały szans się pojawić, chyba że w tzw. podziemnym obiegu). No i wyrwane z nich elementy weszły do obiegu kultury popularnej, ba, sam pisarz stał się bohaterem komiksu pokazującego jego życie.
   Orwell poruszył świat i wbił się tymi dwoma książkami między strony poważnego starcia politycznego ubiegłego wieku, kapitalizmu i komunizmu.
   Przypomina o tym wydana teraz u nas po raz pierwszy jego książka „Czy naprawdę schamieliśmy?”, która zawiera wiele tekstów mniej znanych, takich które nie trafiły do wcześniejszych wydań książkowych. Mówiąc wprost: to książka złożona z utworów, gdzieś tam zalegających w archiwach i taka, która nie odniesie oszałamiającego sukcesu, ani nie zdobędzie wielkiego rozgłosu.
   Ale chodzi przecież o Orwella i jeśli gdzieś takie materiały były, to muszą być opublikowane – tym bardziej, że wiele innych felietonów i esejów pisarza już przypomniano. Ten tom to bonus, bo .... wiecej w wprost.pl

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka