Dodaj do ulubionych

Spokojne, otoczone lasami wioski zostają okrążone

10.07.21, 20:37
Spokojne, otoczone lasami wioski zostają okrążone przez Armię Czerwoną i NKWD. Osłaniają ich funkcjonariusze UB i ludowe Wojsko Polskie. Operacją kieruje budzący grozę Smiersz. Z domów wywleczonych zostaje ponad 7 tys. osób, a część z nich już nigdy nie wraca. Rozpływają się jak we mgle. Nie wiadomo gdzie zostali wywiezieni i jak zginęli, nie znajdują się żadni świadkowie, nie ma żadnych szczegółów.

Obława augustowska - największa komunistyczna zbrodnia w powojennej Polsce - wciąż pozostaje wielką zagadką.
Obserwuj wątek
  • seremine Re: Spokojne, otoczone lasami wioski zostają okrą 10.07.21, 20:39
   Rok 1945. Gdy działania wojenne w Europie ustają, Sowieci mogą na dobre rozpocząć akcję likwidacyjną niepodległościowego podziemia. NKWD i czerwonoarmiści, wraz z polskimi komunistami zwalczają kolejne oddziały dawnej Armii Krajowej i innych organizacji. Szczególnym zagrożeniem dla czerwonych jest obszar Suwalszczyzny i okoliczne, rozległe lasy, stanowiące idealną bazę dla antysowieckich partyzantów.
  • seremine Re: Spokojne, otoczone lasami wioski zostają okrą 10.07.21, 20:41
   terenie województwa białostockiego oraz w oderwanych od Polski dawnych powiatach wołkowyskim i grodzieńskim działa w tym czasie m.in. Armia Krajowa Obywatelska - powołana w lutym 1945 r. kontynuatorka dawnej AK. Organizacja liczy kilkuset żołnierzy i tysiące współpracowników, a jej stan szybko rośnie. Oddziały AKO zajmują się dywersją i sabotażem, skutecznie uniemożliwiając Sowietom zapanowanie nad dużym obszarem.

   Atomowa Polska Ludowa. PRL przechowywała głowice jądrowe do ataku na NATO
   Ludzie Stalina nie mogą sobie pozwolić na taki brak kontroli, w związku z czym planują akcję pacyfikacyjną. Podziemie otrzymuje pierwsze sygnały o zbliżającym się zagrożeniu. Jeden z dowódców w terenie informuje kpt. Bronisława Jasińskiego: "Dochodzą wiadomości od Obywatela »Brzozy«, że Sowieci szykują obławę na lasy Puszczy Suwalskiej i Augustowskiej. Grupują wojska w Sejnach, jaka siła, nie sprawdzono, tylko dosyć dużo piechoty i motoryzacji, ustawiają działa z zachodniej strony Sejn. Obława ma rozpoczynać się prawdopodobnie od dnia 4 czerwca [w rzeczywistości lipca] 1945 r. Wiadomości te mają być pewne, prawdopodobnie są z ust sowieckich".
  • seremine Re: Spokojne, otoczone lasami wioski zostają okrą 10.07.21, 20:42
   Zgodnie z podjętym planem na te tereny przybywają w końcu oddziały Armii Czerwonej, najprawdopodobniej z 3. Frontu Białoruskiego oraz jednostki NKWD. Sowieci są osłaniani przez ludzi z Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego i ludowe Wojsko Polskie. Jest ich nawet 45 tys. [ta liczba wydaje się być zawyżona]. Akcją kieruje Smiersz - sowiecki kontrwywiad wojskowy. Dowództwo odpowiedzialne za przeprowadzenie akcji mogło w tym czasie znajdować się w Suwałkach lub w Augustowie. W tej sprawie nic jednak nie jest pewne. Dysponujemy jedynie szczątkowymi dokumentami i relacjami.

   Korekta polskiej granicy w 1951 r. Dlaczego władze oddały tak cenne terytorium?
   Mając na uwadze nadchodzące meldunki, część dowódców decyduje się na przebicie poza rejon Puszczy Augustowskiej. Faktycznie, niektórym oddziałom udaje się opuścić zagrożone tereny, część jednak pozostaje na miejscu. Pętla wokół nich coraz bardziej się zaciska.
  • seremine Re: Spokojne, otoczone lasami wioski zostają okrą 10.07.21, 20:47
   …..,
   Ci, którzy zostali aresztowani, rozpłynęli się jak we mgle. Nikt ich już nigdy nie widział. Nie wiadomo gdzie zostali wywiezieni i jak zginęli. Nie znalazł się ani jeden świadek zbrodni, która z pewnością została popełniona. Pod tym względem była to więc "zbrodnia doskonała".

   "Likwidację bandytów zamierzamy przeprowadzić w następujący sposób: 1. Wszystkich ujawnionych bandytów, w liczbie 562 ludzi, zlikwidować (...). 2. Podczas operacji zostaną podjęte niezbędne kroki w celu zapobieżenia ucieczki któregokolwiek z bandytów. 3. Odpowiedzialność za przeprowadzenie likwidacji bandytów zostanie nałożona na (...) generała majowa Gorgonowa i (...) generała lejtnanta Zielenina. Gorgonow i Zielenin to dobrzy i doświadczeni czekiści i to zadanie wykonają" - pisał Abakumow.

   Stan wojenny według rosyjskiego historyka. Co zdradzają dokumenty moskiewskich archiwów?
   Funkcjonariusz Smierszu dodawał, że jeśli wśród pozostałych, wciąż sprawdzanych osób także znajdą się jacyś "bandyci", ci również zostaną zlikwidowani. Liczba ofiar z pewnością była zatem większa niż wspominane w meldunku prawie 600 osób.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka