Dodaj do ulubionych

Sadyzm Niemcow w czasie Powstania Warszawskiego

01.08.21, 15:56
W szpitalu na Woli urządzili makabryczną zabawę. Ciężarnym kobietom wycinali z brzuchów dzieci i żołnierską dratwą zaszywali na ich miejsce koty i szczury. W ranach konających matek gasili papierosy. Tak wyglądał sadyzm Niemców podczas Powstania Warszawskiego.
Obserwuj wątek
  • seremine Re: Sadyzm Niemcow w czasie Powstania Warszawskie 01.08.21, 15:57
   Sadyzm wiecznie pijanych siepaczy z oddziału SS-Oberführera Oskara Dirlewangera budził grozę nawet wśród esesmanów. – Mein Führer, to prawdziwe bydlaki! – recenzował Hitlerowi wyczyny dirlewangerowców przerażony Hermann Fegelein, szwagier Adolfa i zbrodniarz wojenny. Ale banda kryminalistów w niemieckich mundurach tylko wypełniała rozkazy.

   – Gwałćcie, mordujcie, palcie i grabcie. Możecie zabić wszystkich cywilów – nakazał Hitler żołnierzom, którzy pacyfikowali Warszawę. W pierwszych dniach Powstania Warszawskiego, w sierpniu 1944 r., Niemcy w bestialski sposób wymordowali na warszawskiej Woli nawet 60 tysięcy bezbronnych cywilów. W całej Warszawie – trzy razy tylu.
   • seremine Re: Sadyzm Niemcow w czasie Powstania Warszawskie 01.08.21, 17:28
    Powstanie Warszawskie było jedną z największych akcji zbrojnych przeprowadzonych na terenie wielkiego miasta podczas II wojny światowej. W wyniku działań wojennych zginęło 16 tysięcy powstańców i około 17 tysięcy żołnierzy sił niemieckich. Największą stratę poniosła jednak ludność cywilna. Szacuje się, że od 1 sierpnia do 2 października w stolicy Polski zginęło od 150 do 200 tysięcy cywilów. Warszawa po powstaniu została niemal całkowicie zniszczona i miała nigdy nie zostać odbudowana. Straty materialne oszacowano na 18,2 miliarda przedwojennych złotych, czyli 45,3 miliarda dolarów obecnie.
    • seremine Re: Sadyzm Niemcow w czasie Powstania Warszawskie 01.08.21, 18:59
     Nebelwerfer, zwana przez powstańców "ryczącą krową" lub "szafą" (ze względu na charakterystyczny dźwięk) należy do jednych z najokrutniejszych broni, jaką zastosowali Niemcy w czasie tłumienia Powstania Warszawskiego. Do dziś budzi grozę, gdyż skutki jej użycia były katastrofalne dla każdego, kto znalazł się w pobliżu.
  • seremine Re: Sadyzm Niemcow w czasie Powstania Warszawskie 01.08.21, 16:33
   Ludwig Fischer, gubernator dystryktu warszawskiego odpowiedzialny za likwidację getta w 1943 roku, wysiedlanie i rabunek ludności cywilnej podczas Powstania Warszawskiego oraz ostateczne zniszczenie miasta, został po wojnie aresztowany przez aliantów i wydany Polsce w 1946 roku.

   Najwyższy Trybunał Narodowy skazał go w marcu 1947 roku na śmierć przez powieszenie. Wyrok wykonano.
  • seremine Re: Sadyzm Niemcow w czasie Powstania Warszawskie 01.08.21, 16:34
   Reiner Stahel. Zrzucał odpowiedzialność na Armię Krajową
   Generał Reiner Stahel, wojskowy komendant miasta Warszawa, który dowodził oddziałami mordującymi powstańców, opuścił Warszawę 25 sierpnia.

   d1rnxfr
   Na polecenie Hitlera wyjechał do Bukaresztu z misją niedopuszczenia do wystąpienia Rumunii z koalicji z III Rzeszą. Został aresztowany przez Rumunów 2 września 1944 roku i przekazany Armii Czerwonej.

   Zobacz: Stalin i powstanie warszawskie. Dyktator cynicznie odmówił pomocy


   Przebywając w Moskwie jako jeniec wojenny, napisał w zeznaniu: "Odpowiedzialność za cierpienia zadane ludności Warszawy spoczywa nie tylko na nas, Niemcach, lecz także na dowódcach Armii Krajowej, którzy rzucili ludność Warszawy do walki skazującej z góry na klęskę".
  • seremine Re: Sadyzm Niemcow w czasie Powstania Warszawskie 01.08.21, 16:38
   Ludwig Hahn. Zwolniony przed czasem
   Generał Ludwig Hahn, komendant wywiadu SS oraz policji bezpieczeństwa na dystrykt warszawski (do 1941 roku – krakowski), odpowiedzialny za masowe represje wobec ludności Krakowa i Warszawy, w tym eksterminację tysięcy mężczyzn, kobiet i dzieci podczas powstania, po wojnie zmienił tożsamość i unikał skutecznie aresztowania przez 30 lat, aż do 1975 roku.

   Skazany przez sąd niemiecki na dożywocie, został przedwcześnie zwolniony w 1983 roku.
  • seremine Re: Sadyzm Niemcow w czasie Powstania Warszawskie 01.08.21, 16:42
   To bylo glownie jego ludzie ( I Ukraincy z SS)…
   Oscar Dirlewanger. Rozpoznany i śmiertelnie pobity
   Oscar Dirlewanger natomiast zbiegł po wojnie, ukrywając się w miasteczku Altshausen. Aresztowany przez Francuzów, został śmiertelnie pobity w czerwcu 1945 roku. Okoliczności te nie zostały wyjaśnione, ale istnieją poszlaki, że został rozpoznany i pobity przez dwóch Polaków
  • seremine Re: Sadyzm Niemcow w czasie Powstania Warszawskie 01.08.21, 17:43
   Obserwator
   Pamięć się należy tym co polegli i zginęli oraz walczyli . Potępić natomiast należy tych którzy doprowadzili do tej tragedii i ludobójstwa ! Bo że było to ludobójstwo , 200 tysięcy ludności , nie ulega żadnej wątpliwości !
   Odpowiedz
   Zwiń
   ZgłośCoco18 min. temu
   Oni tam cały czas walcząc czekali na pomoc. Ktoś im obiecał. Tyłu młodych ludzi w tym dzieci. Część ich pamięci.
   Zgłoślola19 min. temu
   owszem, do tragedii doprowadzili Niemcy okupujący od 1939 roku Polskę
  • seremine Re: Sadyzm Niemcow w czasie Powstania Warszawskie 01.08.21, 17:50
   Na zakończenie tegorocznych obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego ma zostać odsłonięty pomnik "Kobietom Powstania Warszawskiego". Ma on upamiętniać zarówno bohaterki czynnie uczestniczące w powstaniu, jak i te, które wykazywały się heroizmem dnia codziennego. 77 lat później nadal nie wiemy, ile kobiet wówczas walczyło.

   - Obecnie w historiografii jest zwrot feministyczny. Pokazywana jest inna perspektywa. Przecież kobiety też cierpiały, były inaczej niż mężczyźni szantażowane czy wykorzystywane. To jest zadanie do wykonania dla współczesnych naukowców. Zbadanie historii z innej, kobiecej perspektywy. Dziś nie wiemy nawet, ile było łączniczek wśród 20 tys. powstańców – mówi profesor Andrzej Żbikowski, kierownik Działu Naukowego Żydowskiego Instytutu Historycznego.

   Bohaterki codzienności
   Dużo łatwiej jest mówić o bohaterkach: los kilku walczących kobiet został opisany, ich historie znajdziemy w podręcznikach szkolnych. Większość jednak pozostała anonimowa. - Przykładem kobiety, która walczyła z bronią w ręku, była Zivia Lubetkin. Kobieta bardzo aktywna, wpływowa i z pewnością wyjątkowa. Wcześniej walczyła w czasie powstania w getcie warszawskim w kwietniu 1943 r. – mówi profesor Żbikowski, historyk. Zivia dożyła sędziwego wieku, całe życie pozostała bardzo zaangażowana politycznie i społecznie. Jej wnuczka została pierwszą pilotką bojową w historii Izraela – gen waleczności został przekazany dalej.
  • seremine Re: Sadyzm Niemcow w czasie Powstania Warszawskie 01.08.21, 17:56

   W dniu 77. rocznicy Powstania Warszawskiego będzie miała miejsce niezwykła premiera. Radio Dla Ciebie podjęło się realizacji radiowej adaptacji jedynego, niedokończonego dramatu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Słuchowisko "Pora gniewu" zostanie wyemitowane 1 sierpnia o godz. 17:05. W głównych rolach usłyszymy Danutę Stenkę i Piotra Fronczewskiego
  • seremine Re: Sadyzm Niemcow w czasie Powstania Warszawskie 03.08.21, 21:09
   Okrucieństwo gwałtów na Zieleniaku przechodziło ludzkie pojęcie. Ronowcy , Niemcy, Ukraincy potrafili zgwałcić ciężarną kobietę, a potem rozpruć jej brzuch i zabić dziecko na oczach konającej matki. Zdarzało się, że oprawca kończył stosunek wkładając granat do pochwy ofiary. Czy kobiety doczekają się w końcu godnego hołdu i szacunku, na jaki zasługuje ich niewyobrażalne cierpienie?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka