Dodaj do ulubionych

Sejm przegłosował lex TVN

11.08.21, 21:31
Sejm przegłosował lex TVN
Parlamentarzyści przegłosowali tak zwaną ustawę medialną, która jest skierowana przeciwko TVN. W sumie głosowało 454 parlamentarzystów. Za głosowało 228 posłów, przeciw było 216, od głosu wstrzymało się 10 osób.
Obserwuj wątek
  • seremine Re: Sejm przegłosował lex TVN 11.08.21, 21:34
   W środę wieczorem Sejm przyjął nowelizację ustawy medialnej, która wprowadza ograniczenia dotyczące przyznawania koncesji dla mediów z udziałem kapitału zagranicznego. Projekt nazywany "lex TVN" może uderzyć m.in. w kanał informacyjny TVN24. Ustawa trafi teraz do Senatu. Przeciwko nowelizacji protestowała opozycja
  • seremine Re: Sejm przegłosował lex TVN 11.08.21, 21:59
   Nie wiem, za kogo Paweł Kukiz ma swojego wyborcę, ale takie zachowanie i tłumaczenie to jawna kpina i powód do przypuszczenia, że jednak ma go za idiotę. Jeśli okaże się, że za kuriozalnym pretekstem do reasumpcji i poparciem dla "lex TVN" pójdą państwowe posady dla kukizowców, to sam Paweł Kukiz będzie twarzą największego upadku moralnego w polskiej polityce od lat.

   Tak - wiem, że "upadek moralny" w przypadku polskich polityków to banał, ale jednak to Kukiz mówił, że "nie ma takiej opcji, by PiS przekupiło naszych", "przysięgam, że nigdy was nie zdradzę, nikt nie jest w stanie mnie kupić".

   Figura antysystemowca, który mówił też: "jak zostanę politykiem, naplujcie mi w ryj", roztrzaskała się w pył. W dodatku w dość żenującym stylu.
   • seremine Re: Sejm przegłosował lex TVN 11.08.21, 22:41
    Dziś parlamentarzyści przegłosowali Lex TVN. "Wynik dzisiejszego głosowania podważa prawo własności (...) Bez wątpienia godzi też w fundamenty polsko-amerykańskiego sojuszu zbudowanego w ostatnich 30 latach" - napisano w komunikacie, pod którym podpisał się zarząd TVN. W oświadczeniu znalazł się też apel do Senatu
  • seremine Re: Sejm przegłosował lex TVN 12.08.21, 09:20
   To, co się stało w Sejmie, jest takim skandalem, że chętnie bym przeprowadziła reasumpcję wyborów z 2015 roku, kiedy przyłożyłam rękę do rządów PiS. To już nie jest polityka, nawet brudna, to jest – jak mówił Waldemar Pawlak przy okazji obalania rządu Olszewskiego – "taki trochę gangsterski chwyt".

   W taki sposób parlamentaryzm nie ma najmniejszego sensu, zawsze będzie można sobie głosować, a potem "odgłosowywać", bo dowolnie wyznaczony poseł powie, że się pomylił między jednym a drugim głosowaniem, negocjując z władzą posady dla bliskiej i dalszej rodziny za publiczne zrobienie z siebie sprzedajnego idioty. Czy teraz już zawsze tak będzie wyglądać uchwalanie prawa? Niewykluczone, bo Kaczyński razem z utratą stabilnej większości stracił jakiekolwiek opory – jeśli w ogóle je miał – przed jazdą po bandzie, a w swoim otoczeniu nie ma już nikogo, kto mógłby chcieć (i móc) go trochę hamować. Kaczyński nie boi się już niczego i nie liczy się z nikim, będzie więc już tylko gorzej.

   Jeśli odbicie TVN z rąk Amerykanów ma dla Kaczyńskiego tak wielką wagę, że zdecydował się poświęcić rządową większość (nie mam wątpliwości, że jednym z powodów wyrzucenia Gowina z rządu był jego sprzeciw wobec "lex TVN"), to znaczy, że jego prawdziwe plany są bardzo dalekie od tych deklarowanych i długofalowo będzie chciał sobie TVN podporządkować. Czego zresztą nawet nie ukrywał pilotujący ustawę Marek Suski…wp .pl
  • seremine Re: Sejm przegłosował lex TVN 12.08.21, 09:22
   Prezes PiS gotów jest dziś zapłacić dowolną cenę za każdy dodatkowy głos w Sejmie. W cenniku są stanowiska w parlamencie, warte dziesiątki tysięcy miesięcznie posady w spółkach skarbu państwa, przychylność instytucji państwowych na czele z CBA. Tak rozbudowanej korupcji politycznej nie było w polskim Sejmie nigdy dotąd. A wchodzimy właśnie w okres, gdy Jarosław Kaczyński będzie musiał coraz więcej płacić za utrzymanie władzy — pokazały to głosowania nad ustawą anty-TVN.…onet.pl
  • seremine Re: Sejm przegłosował lex TVN 12.08.21, 09:31
   Antony Blinken wyraził też "głębokie zakłopotanie" przegłosowaną przez izbę niższą parlamentu nowelizacją ustawy medialnej, która może dotknąć telewizji TVN, "najczęściej oglądanej niezależnej stacji informacyjnej, która jest też jedną z największych amerykańskich inwestycji w kraju".
  • seremine Re: Sejm przegłosował lex TVN 12.08.21, 09:37
   O wydarzeniach z 11 sierpnia opowiadał w „Onet Rano” Jarosław Gowin. Jak mówił, że nie wie na razie, czy marszałek Sejmu złamała prawo, ale „na pewno złamała dobre obyczaje”. Pytany, czy on i parlamentarzyści zagłosują „za” odwołaniem Elżbiety Witek, odpowiedział:
   – Taką decyzję (poparcia odwołania Witek – red.) będę rekomendował władzom Porozumienia.
   Wszystkie wydarzenia w Sejmie ze środy, a zwłaszcza przyjęcie „Lex TVN”, Jarosław Gowin skomentował w zdecydowany sposób.
   – To, co wydarzyło się wczoraj jest aktem hańby (...). To była zła noc dla Polski i polskiej demokracji. Ten okręt Jarosława Kaczyńskiego nabiera wody. To nie jest jeszcze Titanic, który tonie, ale już wiadomo, że nie da się w żaden sposób wspólnie rządzić tak ekscentryczną większością, jak ta, która wczoraj przegłosowała haniebne prawo, jakim jest lex TVN – powiedział lider Porozumienia.
  • mala200333 Re: Sejm przegłosował lex TVN 12.08.21, 17:12
   - W ten sposób Jarosław Kaczyński forsuje ustawę, która ma uciszyć głos niezależnych mediów. Liczy, że to pozwoli mu to utrzymać władzę. Był to wyjątkowo smutny dzień. Myślę, że PiS straciło już poczucie racji stanu, skoro właśnie wpędza nas w konflikt z najważniejszym sojusznikiem - dodał Aleksander Kwaśniewski.

   Uchwalona w środę nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji zakłada, że właścicielem medium, które otrzymuje koncesję, musi być większościowy podmiot z Europejskiej Strefy Gospodarczej (UE i państwa stowarzyszone). Tak formułowane przepisy uderzają w stację TVN, której właścicielem jest amerykański koncern Discovery. Stąd potoczna nazwa "lex TVN"

   Ostre stanowisko USA. Głos zabrała czwarta osoba w państwie
   W sprawie wypowiedział się Antony Blinken, sekretarz stanu i szef dyplomacji. "Ustawa zagraża wolności mediów i może osłabić klimat dla inwestycji w Polsce. Polska jest ważnym sojusznikiem, który rozumie, że NATO opiera się na przywiązaniu do wspólnych demokratycznych wartości. (...) Wzywamy rząd Polski, aby okazał oddanie tym zasadom nie tylko w słowach, lecz także w czynach" - czytamy w oświadczeniu Blinkena.

   d45gynd
   - To jest ostre stanowisko i oznacza, że traktują sprawę bardzo poważnie. Komunikuje to czwarta pod względem rangi osoba w państwie. Czeka nas miesiąc batalii dyplomatycznej. Amerykanie użyją wielu mocnych argumentów dotyczących bezpieczeństwa i biznesu - mówi dalej Aleksander Kwaśniewski.

   Podkreśla, że ustawa została przeforsowana przez pierwszy sejmowy etap, ale inicjatorom ciężko będzie utrzymać jej obecny kształt w dalszych pracach parlamentu.

   - Konsekwencje ze strony USA mogą być na tyle uciążliwe, że PiS może skapitulować. I tak to wszystko jest i będzie przykre, bo mówimy o presji ze strony sojusznika, z którym współpracujemy od 30 lat. PiS skonfliktował Polskę już ze wszystkimi naokoło - podkreśla były prezydent.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka