Dodaj do ulubionych

Afganistan. Upadają kolejne prowincje, Talibowie…

14.08.21, 21:48
Afganistan. Upadają kolejne prowincje, Talibowie coraz bliżej Kabulu [RELACJA]
Afgańscy talibowie w sobotę zajęli miasto Mazar-i Szarif na północy kraju. Oznacza to upadek kolejnego dużego miasta i prowincji w Afganistanie w ciągu ostatnich dni. Bojownicy przejmują nie tylko terytorium, ale też pozostawioną przez USA i afgańskie wojsko broń i sprzęt. Według doniesień kwestią czasu jest oblężenie stolicy kraju, Kabulu. Kraje zachodnie ewakuują swoje ambasady. W poniższej aktualizowanej relacji będziemy informować o rozwoju sytuacji.
10 minut temu
Według relacji CNN Talibowie w Mazar-i Szarif - podobnie jak w innych miastach - otworzyli bramy więzienia i wypuścili przetrzymywane tam osoby. Armia miała wycofać się z miasta bez uprzedzenia, po czym Talibowie wdarli się poza linie obrony. Rzecznik Talibów poinformował, że miasto zostało "podbite" i przejęto wiele pojazdów wojskowych, broni i sprzętu.
W mediach społecznościowych pojawiają się nagrania, mające pokazywać długi sznur samochodów żołnierzy i urzędników, którzy próbują przedostać się przez granicę do Uzbekistanu.
Obserwuj wątek
  • seremine Re: Afganistan. Upadają kolejne prowincje, Talibo 14.08.21, 21:50
   Afgańscy talibowie zajęli miasto Mazar-i Szarif na północy kraju, czwarte największe miasto Afganistanu. Według przedstawicieli lokalnych władz, broniący miasta żołnierze uciekają w stronę granicy z Uzbekistanem. Mieszkańcy piszą o "strachu, chaosie i panice".
   Talibowie dotarli też do Maidan Szar, 40 kilometrów od stolicy kraju, Kabulu. BBC informuje, że w mieście trwają walki.
   Tysiące ludzi uciekają z terenów zajętych przez rebeliantów. Wprowadzają oni tam muzułmańskie prawo szariatu. Kobiety zmusza się do noszenia burek. Osoby, które nie przestrzegają zarządzeń talibów, są bite.
   Prezydent Afganistanu Ashraf Ghani oświadczył, że nie zamierza rezygnować ze stanowiska. W wyemitowanym przez afgańskie telewizje wystąpieniu apelował o mobilizację i przeciwstawienie się talibom. - Naszą odpowiedzialnością jest zapobiec dalszemu zniszczeniu. Prowadzimy konsultacje z lokalnymi liderami i międzynarodowymi partnerami - powiedział Ashraf Ghani.
   Władze Kataru wezwały talibów do wstrzymania ofensywy. Minister spraw zagranicznych Kataru Mohammed bin Abdulrahman Al-Tani spotkał się w Ad-Dausze z szefem biura politycznego talibów, mułłą Abdulem Ghanim. Wezwał talibów do powstrzymania eskalacji działań zbrojnych i zawieszenia broni.
  • seremine Re: Afganistan. Upadają kolejne prowincje, Talibo 15.08.21, 00:48
   Joe Biden opublikował w sobotę obszerne oświadczenie dot. sytuacji w Afganistanie, planowanych działań oraz uzasadniające decyzję o kontynuacji wycofania wojsk z kraju, co zapoczątkował Donald Trump. Prezydent USA poinformował m.in., że wyśle do Afganistanu pięć tysięcy żołnierzy, którzy mają ochraniać ewakuację ambasady w Kabulu i lokalnych współpracowników. Zagroził, że jakiekolwiek działania Talibów zagrażające amerykańskim oddziałom będą skutkować szybką i silną reakcją
  • seremine Re: Afganistan. Upadają kolejne prowincje, Talibo 15.08.21, 00:53
   W związku z postępującą ofensywą talibów w Afganistanie, Czechy będą ewakuować afgańskich tłumaczy, którzy w ostatnich latach pomagali czeskim żołnierzom podczas misji NATO. Decyzję w tej sprawie podjęto podczas wieczornego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
   Możliwość opuszczenia Afganistanu będą mieli wszyscy współpracownicy czeskich wojsk, którzy wyrażą taką chęć. Loty do Republiki Czeskiej mają odbywać się w najbliższych dniach. Ze względów bezpieczeństwa czeski MSZ nie ujawnił dalszych szczegółów.
   Wcześniej minister spraw zagranicznych Jakub Kulhanek ogłosił decyzję o ewakuacji ambasady w Kabulu. Rada Bezpieczeństwa Narodowego zdecydowała, że oprócz czeskich dyplomatów, kraj opuszczą także miejscowi pracownicy placówki oraz ich rodziny.
   "Ci ludzie służyli Republice Czeskiej i ponosimy za nich pełną odpowiedzialność. Żonom i małym dzieciom naszych współpracowników grożą tortury i śmierć. Nie możemy na to pozwolić" - napisano w komunikacie.
  • seremine Re: Afganistan. Upadają kolejne prowincje, Talibo 15.08.21, 00:54
   15:45
   Od kiedy wojska USA zaczęły wycofywać się z Afganistanie, Talibowie błyskawicznie zyskali inicjatywę i zaczęli zajmować kolejne miasta i prowincje - jak widać na mapie poniżej. Obecnie kontrolują 24 z 34 stolic prowincji - z czego tylko w ciągu ostatniej doby przejęli pięć.
  • mala200333 Re: Afganistan. Upadają kolejne prowincje, Talibo 15.08.21, 15:40
   Talibowie wkroczyli do Kabulu rano, ze wszystkich stron i to zaledwie kilka godzin po zdobyciu Dżalalabadu, położonego ok. 150 km od stolicy Afganistanu. Tempo ofensywy talibów jest ekspresowe. Władze Kabulu zakładały, że ewakuację ludności zaczną dopiero w czwartek. Po godz. 12 czasu polskiego, minister spraw wewnętrznych Afganistanu poinformował, że uzgodniono przekazanie władzy nowemu rządowi tymczasowemu.
  • seremine Re: Afganistan. Upadają kolejne prowincje, Talibo 15.08.21, 16:30
   Talibowie wkroczyli do Kabulu rano, ze wszystkich stron i to zaledwie kilka godzin po zdobyciu Dżalalabadu, położonego ok. 150 km od stolicy Afganistanu. Tempo ofensywy talibów jest ekspresowe. Władze Kabulu zakładały, że ewakuację ludności zaczną dopiero w czwartek. Ok. godz. 15 czasu polskiego prezydent Aszraf Ghani opuścił kraj. Tymczasem przedstawiciele afgańskiego rządu udają się do Kataru, by rozmawiać z talibami na temat przekazania władzy. Zapraszamy do relacji na żywo z sytuacji w Afganistanie.
  • seremine Re: Afganistan. Upadają kolejne prowincje, Talibo 15.08.21, 16:32
   Talibowie wchodzą do Kabulu. W niedzielę siły Talibów dokończył okrążenie stolicy Afganistanu i poinformowały, że będą "stać u bram" miasta do czasu przekazania im władzy bez użycia siły. Do tego czasu za bezpieczeństwo w Kabulu miały odpowiadać siły rządowe - oświadczyli. W niedzielę o godzinie 16:00 czasu polskiego wydano nowe oświadczenie o tym, siłom Talibów nakazano wejście do miasta. Talibowie poinformowali, że robią to w reakcji na wycofanie się rządowych sił bezpieczeństwa i w celu ochrony mieszkańców przed "złodziejami“…
  • seremine Re: Afganistan. Upadają kolejne prowincje, Talibo 15.08.21, 18:57
   Prezydent Afganistanu Ashraf Ghani opuścił kraj. Talibowie ogłosili więc oficjalny szturm na Kabul. Do Kataru udały się delegacje obu stron, by - jak wskazują media - przeprowadzić rozmowy ws. "pokojowego przekazania władzy". Talibowie jednak coraz mniej mają być zainteresowani negocjacjami w celu utworzenia rządu tymczasowego. W mieście prowadzona jest ewakuacja m.in. ambasady USA. Stolica jest sparaliżowana.
  • seremine Re: Afganistan. Upadają kolejne prowincje, Talibo 15.08.21, 19:10
   Polska udzieli schronienia 45 afgańskim współpracownikom polskiego wojska i ambasady oraz członkom ich rodzin - poinformował premier Mateusz Morawiecki. "W Święto Wojska Polskiego nie zapominamy o sojusznikach, zwłaszcza tych w największej potrzebie. Podjąłem decyzję o wystawieniu wiz humanitarnych dla 45 osób, które współpracowały z Polską, delegaturą UE w Kabulu i członków ich rodzin. Dotrzymujemy swych sojuszniczych zobowiązań" - napisał.
  • seremine Re: Afganistan. Upadają kolejne prowincje, Talibo 15.08.21, 19:18
   26 min temu
   Talibowie planują wkrótce ogłosić Islamski Emirat Afganistanu - informuje nieoficjalnie Associated Press, powołując się na wyskiej rangi postać związaną z rebeliantami.

   Tak nazywał się kraj pod rządami talibów przed obaleniem przez siły USA po atakach z 11 września 2001 roku
  • seremine Re: Afganistan. Upadają kolejne prowincje, Talibo 15.08.21, 19:19
   1 min temu
   Władze Wielkiej Brytanii zwołały w niedzielę nadzywczajną naradę, na której dyskutowano o trudnej sytuacji w Afganistanie.

   Po spotakniu Boris Johnson wezwał inne kraje do współpracy i nieuznawania żadnego nowego rządu bez wcześniejszego porozumienia.

   Brytyjski premier podkreślił, że nikt nie chce, aby Afganistan stał się "wylęgarnią terroru
  • seremine Re: Afganistan. Upadają kolejne prowincje, Talibo 15.08.21, 19:20

   Bundeswehra ma ratować z Kabulu przed ofensywą talibów niemieckich obywateli i miejscowych współpracowników - informuje Deutsche Welle.

   "Do Afganistanu zostaną wysłane samoloty transportowe Luftwaffe. Akcję ratunkową mają zabezpieczać niemieccy komandosi z wojsk powietrzno-desantowych" - czytamy.

   "Plan ewakuacji przewiduje utworzenie w Taszkiencie, stolicy sąsiadującego z Afganistanem Uzbekistanu, stacji przesiadkowej dla osób ewakuowanych wojskowymi samolotami transportowymi z Kabulu. Z Taszkientu odlecą do Niemiec na pokładzie wynajętych samolotów pasażerskich" - poinformowano.
  • seremine Re: Afganistan. Upadają kolejne prowincje, Talibo 15.08.21, 20:08

   19:47
   Przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA gen. Mark Milley powiedział w niedzielę amerykańskim senatorom, że ryzyko odrodzenia się al-Kaidy i innych grup terrorystycznych w Afganistanie wzrośnie w związku z szybkim upadkiem władz w Kabulu - podał portal Axios
  • seremine Re: Afganistan. Upadają kolejne prowincje, Talibo 15.08.21, 20:10
   19:42
   MSZ podkreśliło, że od wielu lat utrzymuje najwyższy, czwarty poziom zagrożenia dla podróżujących, w ramach którego odradzane są wszelkie podróże do Afganistanu. "W ubiegłym tygodniu ponowiliśmy apel o natychmiastowe opuszczenie kraju przez naszych rodaków zarówno za pośrednictwem kanałów społecznościowych jak i bezpośrednio w rozmowach z naszymi obywatelami" - przypomniano.
   19:41
   "Według informacji MSZ w Afganistanie przebywa aktualnie pięciu obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, którzy są w stałym kontakcie z konsulem RP w Nowym Delhi, a także z ambasadami Francji, Niemiec i USA w Kabulu ws. możliwości ewakuacji z terytorium Afganistanu - poinformowało polskie MSZ.
  • mala200333 Re: Afganistan. Upadają kolejne prowincje, Talibo 15.08.21, 20:19
   Obserwatorzy zwracają uwagę, że osoby, które pojawiają się na nagraniu mają spakowane plecaki i telefony komórkowe. "Byli na to przygotowani" - napisał jeden z internautów.

   Tymczasem szpital w Kabulu przekazał na Twitterze, że ponad 40 osób zostało rannych na przedmieściach stolicy w niedzielę po tym, gdy talibowie weszli do miasta.
   "Większość ludzi przywieziono do szpitali po walkach w rejonie Qarabag.

   Według agencji Reutera, powołującej się na dowódców talibów, ich oddziały przejęły kontrolę nad pałacem prezydenckim w Kabulu; prezydent Aszraf Ghani wcześniej opuścił miasto i wyjechał za granicę, prawdopodobnie do Tadżykistanu.

   Czytaj więcej na wydarzenia.interia.pl/swiat/news-afganistan-prezydent-aszraf-ghani-opuscil-kraj-talibowie-chc,nId,5422013#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka