Dodaj do ulubionych

Drzewa i krzewy wydzielają fitoncydy…💃🏿

19.08.21, 17:02

Drzewa i krzewy wydzielają fitoncydy, związki wytwarzane przez rośliny w liściach, nasionach i korzeniach, które działają bakterio- i grzybobójczo, odkażają górne drogi oddechowe (sosna). Biorą też udział w jonizacji powietrza. Jony ujemne poprawiają m.in. samopoczucie, koncentrację, łagodzą ból. Wpływ drzew jest nieoceniony, dlatego Provident i start-up społeczny Dotlenieni.org realizują wspólną akcję polegającą na zasadzeniu 40 tys. drzew. Sadzenie drzew zdaniem 26 proc. Polaków oraz szanowanie natury (29,2 proc.) to jedno z ważniejszych zadań, jakie możemy podjąć na rzecz ochrony środowiska.
Obserwuj wątek
  • seremine Re: Drzewa i krzewy wydzielają fitoncydy…💃🏿 19.08.21, 17:04
   Produkują tlen
   Wszystkie lasy na naszej planecie produkują łącznie ok. 26 mln ton tlenu rocznie. Zaspokajają tym samym około połowy zapotrzebowania ludzi i zwierząt. Jeden hektar drzew produkuje dziennie tyle tlenu, ile potrzebuje 45 osób.

   2. Oczyszczanie powietrza
   Drzewa są naturalnym filtrem, który pochłania i neutralizuje substancje toksyczne. Liście drzew zatrzymują kurz i pyły. Drzewa wychwytują z atmosfery metale ciężkie: ołów, kadm, miedź czy cynk oraz dwutlenek siarki i węgla, dzięki czemu są jedną z najsilniejszych broni w walce ze zmianami klimatu na Ziemi. Wszystkie lasy w naszym kraju pochłaniają rocznie ok. 41 mln ton dwutlenku węgla. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornii (Stany Zjednoczone) ustalili także, że wielkie drzewa usuwają 60–70 razy więcej zanieczyszczeń niż małe. Obliczyli, że 100 drzew usuwa około 454 kg zanieczyszczeń rocznie! Drzewa są w stanie także pochłaniać w pewnym stopniu dym i nieprzyjemne odory, zastępując je przyjemniejszymi, naturalnymi zapachami.

   3. Ochładzanie powietrza
   Drzewa ochładzają powietrze atmosferyczne. Dorosłe drzewo w upalny dzień działa z mocą 5 dużych klimatyzatorów pracujących nieprzerwanie przez 20 godzin na dobę i obniżających temperaturę otoczenia o 3–7°C. Odpowiednie rozmieszczenie drzew w przestrzeni miejskiej pozwala obniżyć temperaturę powietrza na ulicach nawet o 8°C! Cień drzew obniża też zewnętrzną temperaturę powierzchni budynku o 9°C. Zimą drzewa stanowią naturalną barierę przed wiatrem, co zapobiega wychładzaniu budynków. Dobre rozmieszczenie dojrzałych drzew w pobliżu miejsca zamieszkania generuje oszczędności na klimatyzacji i ogrzewaniu.

   4. Regulacja obiegu wody w przyrodzie
   Drzewa działają jak pompy wyciągające z gleby wodę, która następnie wyparowuje. Same liście drzew stanowią powierzchnię, na której skrapla się para wodna zawarta w powietrzu. Drzewa p oprawiają jakość gleby, zwiększając jej możliwości pochłaniania wody, dzięki czemu nawet w ulewne dni woda nie zalewa ulic. Lasy spowalniają też spływ wody deszczowej i za pomocą systemu korzeni wprowadzają ją w głąb ziemi – rzeki i podziemne zbiorniki wodne mogą się z powrotem napełniać. Według badań amerykańskich 100 dojrzałych drzew zatrzymuje rocznie ok. 450 tys. litrów wody opadowej.

   5. Chronią przed hałasem
   Lasy działają jak naturalne ściany chroniące przed zanieczyszczeniami i hałasem. Pas zieleni o szerokości 250m obniża hałas powodowany ruchem ulicznym o ok. 66 proc.! Ten sam efekt można byłoby osiągnąć, odsuwając się od drogi aż o 2 km. Ponadto drzewa rosnące wzdłuż ulic dają cień i chronią nawierzchnię asfaltową, wydłużając jej trwałość z 7–10 lat do nawet 25 lat!

   6. Pożywienie i schronienie dla zwierząt
   Drzewa stanowią pożywienie i schronienie dla tysięcy rozmaitych zwierząt żyjących na całym świecie. Brak drzew to brak wielu gatunków, które stanowią niezwykle istotne elementy ekosystemów.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka