Dodaj do ulubionych

Eddie Jaku, świadek Holokaustu, były więzień …

12.10.21, 17:58
Eddie Jaku, świadek Holokaustu, były więzień niemieckiego obozu Auschwitz i autor pamiętnika "Najszczęśliwszy człowiek na Ziemi" - poinformowała agencja AP. Książka w polskim przekładzie w księgarniach ukazała się we wrześniu.
- Australia straciła wielkiego człowieka. Poświęcił swoje życie edukowaniu innych o zagrożeniach płynących z nietolerancji i istocie nadziei - powiedział minister skarbu Australii Josh Frydenberg, którego pochodząca z Węgier matka także przetrwała Holokaust. - Przerażony przeszłością, patrzył tylko w przyszłość. Oby jego historia opowiadana była kolejnym pokoleniom - dodał minister.

- Nie nienawidzę nikogo. Nienawiść to zaraza, która może niszczyć twojego wroga, lecz także ciebie - mówił Jaku podczas przemówienia w Sydney w 2019 r.
Obserwuj wątek
  • seremine Re: Eddie Jaku, świadek Holokaustu, były więzień 12.10.21, 18:00

   Jaku, a właściwie Abraham Jakubowicz urodził się w kwietniu 1920 r. w niemieckim Lipsku. W 1933 r. wyrzucono go ze szkoły z powodu żydowskiego pochodzenia. Pod zmienionym nazwiskiem udało mu się ukończyć edukację w 1938 r. w zawodzie mechanika.

   Twierdził, że ze względu na uzyskane kwalifikacje, udało mu się uniknąć śmierci w obozach koncentracyjnych, w których kierowano go do przymusowych prac.

   Jaku był więźniem niemieckich obozów Buchenwald i Auschwitz, gdzie stracił rodzinę. Z obu z nich uciekł - podkreśla AP. Z poznaną po wojnie żoną wyemigrował do Australii w 1950 r., gdzie pracował w warsztatach samochodowych.

   Zmarły zostawił żonę, dwójkę synów, czwórkę wnuków i piątkę prawnuków.
  • seremine Re: Eddie Jaku, świadek Holokaustu, były więzień 12.10.21, 18:02

   W książce "Najszczęśliwszy człowiek na Ziemi" Eddie Jaku — więzień obozu w Auschwitz — opowiada, jak odnalazł w życiu wdzięczność, dobroć i nadzieję. To historia jego życia. Momentami bywa przygnębiająca, dużo w niej smutku, żalu i bólu. Jednak koniec końców jest w niej widoczne szczęście. Ponadstuletni Jaku uważa, że jest ono tym, co każdy z nas może wybrać, i pokazuje, jak to zrobić

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka