Dodaj do ulubionych

Brytyjczycy ujawniają akta w sprawie inwazji na...

24.11.21, 05:01
Brytyjczycy ujawniają akta w sprawie inwazji na Kuwejt. Porwania samolotu można było uniknąć
Prawie 400 pasażerów i członków załogi samolotu British Airways było przez kilkanaście tygodni w 1990 r. zakładnikami irackiego dyktatora Saddama Husajna. Część z nich była maltretowana i wykorzystywana do reżimowej propagandy. Jak wynika z odtajnionych we wtorek akt, porwania samolotu można było uniknąć, gdyby nie zaniedbania ówczesnego rządu Wielkiej Brytanii.
Obserwuj wątek
  • mala200333 Re: Brytyjczycy ujawniają akta w sprawie inwazji 24.11.21, 05:09
   Samolot British Airways wykonujący lot BA149 odleciał z Londynu 1 sierpnia 1990 r. o godz. 18.40 miejscowego czasu z dwugodzinnym opóźnieniem. Po drodze do Malezji, która była celem podróży, zaplanowane były międzylądowania w Kuwejcie i Indiach. Jak pokazują odtajnione akta, około północy z 1 na 2 sierpnia brytyjski ambasador zadzwonił do dyżurnego pracownika MSZ z informacją, że rozpoczęła się inwazja na Kuwejt. Została ona przekazana do departamentu Bliskiego Wschodu w MSZ, biura ówczesnej premier Margaret Thatcher, ministerstwa obrony oraz wywiadu, ale do British Airways - nie.!!!!!
   • mala200333 Re: Brytyjczycy ujawniają akta w sprawie inwazji 24.11.21, 05:10
    Samolot wylądował w Kuwejcie 2 sierpnia wcześnie rano. Niecałą godzinę później lotnisko zostało zamknięte przez irackie wojska, a pasażerowie i załoga uwięzieni. Na pokładzie było 385 osób - 367 pasażerów, nie tylko Brytyjczyków, oraz 18 członków załogi. Przez następne tygodnie byli oni wykorzystywani przez irackie władze jako zakładnicy.

    Maltretowanie zakładników

    Duża część z nich była maltretowana fizycznie i psychicznie, np. symulowano, że dokonywane są ich egzekucje, przetrzymywani byli w warunkach bliskich śmierci głodowej, niektóre kobiety napastowano seksualnie, a niektóre osoby zmuszano do propagandowych zdjęć z Saddamem.

    Ostatecznie wszyscy, poza jednym obywatelem Kuwejtu, którego Irakijczycy zastrzelili, zostali wypuszczeni przez władze irackie - niektórzy po kilku tygodniach, ostatni dopiero w połowie grudnia 1990 r., ale wielu z zakładników miało później objawy zespołu stresu pourazowego.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka