Dodaj do ulubionych

100 proc. odróżnienie koronawirusa od przeziębien

29.11.21, 05:55
100 proc. odróżnienie koronawirusa od przeziębienia nie jest możliwe bez przeprowadzenia testów na obecność SARS-CoV-2. W przebiegu obu chorób można jednak dostrzec pewne różnice, które pacjenci sami mogą wychwycić. Na co zwrócić uwagę?

- Jedną z takich różnic jest rodzaj kaszlu, a konkretnie to, czy ma on charakter "mokry" czy "suchy". Mokry kaszel, z odkrztuszaniem wskazywałby raczej na przeziębienie. COVID-19 zaś charakteryzuje raczej kaszel suchy, utrzymujący się (przede wszystkim w początkowej fazie, w miarę postępu choroby, często staje cię on bardziej mokry) - tłumaczy lek. Jacek Gleba, lekarz rodzinny, pediatra, internista - Niestety kaszel suchy może być też objawem innych infekcji - dodaje.

Kolejnym symptomem, któremu warto poświęcić uwagę, jest katar. - Przy infekcji covidowej będzie on raczej niewielki i bardziej lejący się. Przy przeziębieniu lub infekcji bakteryjnej ma on postać bardziej gęstą, ropną, o żółtym zabarwieniu - mówi specjalista.

COVID-19 i grypa mają wiele podobnych objawów. Jak je rozróżnić? [WYJAŚNIAMY]
Warto też zwrócić uwagę na czas trwania objawów. W przypadku przeziębienia ten czas zamyka się w czterech - pięciu dniach, po czym infekcja przechodzi. Przy COVID-19 symptomy mogą pojawić się już w pierwszym czy drugim dniu i utrzymywać przez dwa tygodnie. - Jeżeli więc suchy kaszel męczy nas dłużej niż tydzień, jest to sygnał, że prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem jest spore - podkreśla Jacek Gleba.

Takie "domowe" rozróżnianie COVID-19 wiąże się z kilkoma "pułapkami". Zwraca na nie uwagę nasz ekspert.

- Wiele zamieszania budzi objaw, jakim jest utrata węchu i smaku lub samego smaku. Wiele osób uważa, że jeżeli nie obserwują u siebie utraty tych zmysłów, nie mają COVID-19. Nie jest to prawda. Zachowanie odczuwania zapachów i smaków nie wyklucza zakażenia koronawirusem. Drugą sprawą, jest kwestia gorączki. Nie możemy powiedzieć, że przekroczenie jakiegoś określonego poziomu ciepłoty ciała, jest sygnałem infekcji SARS-CoV-2. Może ona przebiegać przy zachowaniu prawidłowej temperatury. Brak gorączki nie jest więc kryterium wykluczającym COVID-19 - podkreśla.
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka