Dodaj do ulubionych

Cholesterol i dieta to dwie rzeczy, o których …

03.12.21, 21:37
Cholesterol i dieta to dwie rzeczy, o których powinien pamiętać każdy z nas. Dbanie o prawidłowy poziom cholesterolu jest niezwykle istotnym działaniem w profilaktyce chorób układu krążenia, które są jednymi z najczęściej występujących, ale też najbardziej zagrożonych zgonem. Każdy dorosły człowiek powinien przynajmniej raz w roku wykonać profilaktyczne badania krwi, a wśród nich oznaczenie poziomu cholesterolu. Jeśli okaże się, że jest on zbyt wysoki, wówczas należy ustalić, która frakcja - HDL czy LDL jest podwyższona. Jeśli jest to HDL, tzw. "dobry cholesterol", wówczas nie mamy się czego obawiać, wszystko jest w najlepszym porządku. Gorzej jeśli podwyższona jest ilość LDL, czyli ''złego cholesterolu'' odpowiedzialnego m.in. za pojawienie się zmian miażdżycowych. W takim wypadku konieczne jest podjęcie odpowiednich działań mających na celu redukcję poziomu LDL. Jednym z takich działań jest dieta na obniżenie cholesterolu.
Obserwuj wątek
  • mala200333 Re: Cholesterol i dieta to dwie rzeczy, o których 03.12.21, 21:38
   Dieta cholesterolowa. Czy w 100 proc. wyklucza tłuszcz?
   Dieta cholesterolowa kojarzy się jako restrykcyjny jadłospis pozbawiony wszelkich produktów o zwiększonej zawartości tłuszczu. Tak jednak nie jest do końca. Nie ma bowiem jednej skutecznej diety obniżającej cholesterol. Ważne jest, aby przestrzegać ogólnych zasad zbilansowanej diety, a także, aby zadbać o inne aspekty wpływające na higienę codziennego życia - rezygnację z używek, zwiększenie aktywności fizycznej, unikanie stresu etc.
   Czynnikami ryzyka wystąpienia wysokiego poziomu cholesterolu są przede wszystkim:
   stosowanie wysoko przetworzonej diety
   spożywanie tłuszczów trans
   nadmierne spożycie tłuszczów nasyconych
   spożywanie węglowodanów prostych i wysoko przetworzonych.
   • mala200333 Re: Cholesterol i dieta to dwie rzeczy, o których 03.12.21, 21:38
    Wydawać by się mogło, że ograniczenie spożycia tłuszczów to klucz do obniżenia cholesterolu. Jak się jednak okazuje, prowadzone badania wskazują na to, że owszem dieta jest istotna, jednak nie najważniejsza. Prowadzony styl życia w znacznej mierze może przyczynić się do zaburzenia w tym zakresie. Nie bez znaczenia jest tu także genetyka - osoby z rodzinnymi predyspozycjami do niskiego poziomu HDL zazwyczaj są bardziej narażone na choroby układu krwionośnego, z kolei te, które mają podwyższony HDL, zazwyczaj cieszą się przez lata dobrym zdrowiem.
    Wysoki cholesterol powinien skłonić nas do przemyślenia tego, jak wygląda nasza dieta i w jaki sposób zachowujemy się na co dzień. Warto szczególną uwagę zwrócić na aktywność fizyczną - jeśli jej brakuje, wówczas powinniśmy stopniowo ją wprowadzać i dbać, aby na stałe rozgościła się w naszym planie dnia.
    • mala200333 Re: Cholesterol i dieta to dwie rzeczy, o których 03.12.21, 21:39
     Dieta na wysoki cholesterol. Nie zapomnij o wyeliminowaniu używek
     Dieta na wysoki cholesterol to nie tylko ograniczenie wybranych pokarmów, ale przede wszystkim używek. Zaleca się, aby pacjent posiadający podwyższony cholesterol w pierwszej kolejności porzucił nałóg nikotynowy. Palenie papierosów bardzo silnie wpływa na utrzymywanie się wysokiego poziomu cholesterolu, dlatego jak najszybsze porzucenie ich będzie miało pozytywne skutki dla procesu obniżania szkodliwego cholesterolu.
     Ocenia się, że aż 18 mln Polaków ma podwyższony poziom cholesterolu we krwi
     Podwyższony cholesterol. Jaki powinien być prawidłowy poziom HDL i LDL?
     Dieta przy wysokim cholesterolu. Co w przypadku osób obciążonych hipercholesterolemią?
     W kwestii wysokiego cholesterolu niezwykle ważna jest genetyka. Osoby obciążone genem hipercholesterolemii są bardziej narażone na przyswajanie złego cholesterolu z pożywienia. One powinny zwrócić szczególną uwagę na dietę przy wysokim cholesterolu. W ich przypadku wyeliminowanie tłuszczy trans i tłuszczy nasyconych z diety powinno przynieść oczekiwane efekty. Redukcji powinna ulec także ilość węglowodanów w diecie. Zastąpić je powinny pokarmy o dużej zawartości błonnika i witamin - warzywa i owoce. Ważne jest także pozostawanie pod kontrolą lekarską, gdyż może okazać się konieczne wprowadzenie farmakoterapii.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka