Dodaj do ulubionych

Orzesznica jest najmniejszym przedstawicielem …

08.12.21, 18:28
Orzesznica jest najmniejszym przedstawicielem popielicowatych (należące do rzędu gryzoni) w Europie. Długość jej ciała to około 6-9 cm, do tego dochodzi ogonek (ok. 5-8 cm). Ogon ten pozwala jej zachować równowagę podczas biegania i skakania po gałęziach roślin.
Najczęściej mieszka w leśnym podszycie wśród krzewów (tj.leszczyna, bez czy głóg). Orzesznica buduje gniazda z liści, trawy i gałązek. Ciąża trwa około 4 tygodnie. W ciągu roku samica rodzi 2 mioty, w każdym od 1 do 7 młodych.
Młode rodzą się ślepe, oczy otwierają dopiero po 18 dniach. Mlekiem matki żywią się przez miesiąc, a usamodzielniają się po 6 tygodniach. Żyją 3 – 4 lata. Dieta orzesznicy to przede wszystkim nasiona oraz owoce drzew i krzewów. Gatunek nie do końca jest wegetarianinem - uzupełnieniem diety może być dla niej pokarm pochodzenia zwierzęcego np. owady i ich larwy.
Orzesznica, podobnie jak inni przedstawiciele tej rodziny podlega w Polsce ochronie prawnej ze względu na rzadkość występowania. Wpisana jest także do Konwencji Berneńskiej (załącznik III) oraz do Dyrektywy Siedliskowej UE (załącznik IV).
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka