Dodaj do ulubionych

~~~~~~~ Polskie sprawy ~~~~~~~~~~~~~~~

22.12.21, 06:00
Polski rząd zwalcza system zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla, potępiając go jako "europejski podatek energetyczny", który podnosi ceny energii i nakłada wysokie koszty na polską gospodarkę. Tymczasem ten unijny system handlu emisjami, który tak dużo kosztuje przedsiębiorstwa energetyczne, zasila bezpośrednio budżet państwa, gdzie spływają pieniądze ze sprzedaży pozwoleń, pisze Wojciech Kość z POLITICO.
Obserwuj wątek
  • black_jotka Re: ~~~~~~~ Polskie sprawy ~~~~~~~~~~~~~~~ 22.12.21, 12:37
   Komisja Europejska podjęła decyzję o uruchomieniu procedury naruszeniowej przeciwko Polsce. Chodzi o orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który w październiku orzekł w sprawie wyższości prawa unijnego nad krajowym.
   • seremine Re: ~~~~~~~ Polskie sprawy ~~~~~~~~~~~~~~~ 20.07.22, 14:10
    Dziennik "Rzeczpospolita" dotarł do wyników badań zleconych przez Kancelarię Premiera. Okazało się, że Polacy fatalnie oceniają zarówno sytuację polityczną i gospodarczą, jak i samego Mateusza Morawieckiego oraz kierowany przez niego gabinet.
   • seremine Re: ~~~~~~~ Polskie sprawy ~~~~~~~~~~~~~~~ 24.09.22, 18:30
    Jarosław Kaczyński po wakacyjnej przerwie wraca na objazd kraju. Sobotni plan prezesa PiS jest napięty. Popołudniu spotkał się z wyborcami w Oleśnicy. Teraz trwa spotkanie z mieszkańcami Wrocławia. Jednym z tematów, jakie porusza prezes PiS, to podsumowanie tego, jak Polska poradziła sobie z kryzysem covidowym. Szczególnie podziękował w tym kontekście Michałowi Dworczykowi. Kaczyński wspomniał także, że Polska musi się dozbrajać, żeby "zniechęcić Putina". - Unia Europejska nas nie obroni. To nie jest organizacja militarna - dodał.
   • jutta_t Re: ~~~~~~~ Polskie sprawy ~~~~~~~~~~~~~~~ 29.11.22, 19:02
    Janusz Waluś trafił do szpitala. Zabójca czarnoskórego lidera partii komunistycznej w RPA miał zostać dźgnięty nożem przez współwięźnia. Atak potwierdził Departament Służb Więziennych Republiki Południowej Afryki. Waluś, w ciągu kilkudziesięciu godzin, miał wyjść z więzienia.
  • black_jotka Re: ~~~~~~~ Polskie sprawy ~~~~~~~~~~~~~~~ 22.12.21, 12:44
   ak
   Idziemy do Putina nieodwołalnie. UE nie zgodzi się Kaczyńskiemu na dyktaturę, a bez dyktatury on się nie utrzyma
   • jutta_t Re: ~~~~~~~ Polskie sprawy ~~~~~~~~~~~~~~~ 29.11.22, 19:03
    black_jotka napisała:

    > ak
    > Idziemy do Putina nieodwołalnie. UE nie zgodzi się Kaczyńskiemu na dyktaturę, a
    > bez dyktatury on się nie utrzyma
    >

    Coś tak wyglada..
  • black_jotka Re: ~~~~~~~ Polskie sprawy ~~~~~~~~~~~~~~~ 22.12.21, 12:58
   Dezerter Emil C. miał ponad trzy lata na to, by wniknąć w życie swej jednostki i poznać jej najgłębsze sekrety. Nikt nie podejrzewał bowiem, że jest zdrajcą. Teraz wszystko, co wiedział o taktyce wojskowej i planach ochrony naszej granicy, mógł wyśpiewać siepaczom Łukaszenki! Czemu nasze służby nie zadbały o bezpieczeństwo? – Wiedziano przecież, że on tam będzie dopuszczony do informacji niejawnych – alarmuje gen. Waldemar Skrzypczak (65 l.), były dowódca wojsk lądowych.
  • black_jotka Re: ~~~~~~~ Polskie sprawy ~~~~~~~~~~~~~~~ 22.12.21, 17:37
   Ryszard Terlecki w środę skomentował najnowsze doniesienia ws. Łukasza Mejzy. Szef klubu parlamentarnego PiS stwierdził, że obecny wiceminister sportu nie może już liczyć na miejsce w rządzie
  • black_jotka Re: ~~~~~~~ Polskie sprawy ~~~~~~~~~~~~~~~ 22.12.21, 17:42
   Jesteśmy gotowi pomagać w oparciu o istniejące możliwości prawne i w zgodzie z obowiązującymi państwowymi przepisami migracyjnymi tym wszystkim, którzy wyrażą wolę przybycia i osiedlenia się w naszym kraju – czytamy w Oświadczeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, wydanym z inicjatywy Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, w nawiązaniu do apelu papieża Franciszka.
  • black_jotka Re: ~~~~~~~ Polskie sprawy ~~~~~~~~~~~~~~~ 22.12.21, 21:17
   Adwokat Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek byli inwigilowani przy pomocy oprogramowania szpiegującego Pegasus. Podsłuchiwano m.in. rozmowy Giertycha z Donaldem Tuskiem, ale też np. z wicemarszałkiem Sejmu z PSL Piotrem Zgorzelskim. - Spodziewałem się podsłuchiwania polityków. Oczywiście nie jest sympatycznie, jeżeli pan się dowiaduje, że zainfekowano panu w ten sposób telefon, że idzie pan na spotkanie prywatne, czy w intymnych sytuacjach okazuje się, że nie jest pan sam, bo jakiś zwyrodnialec, który chce zaspokoić swoją chorą ciekawość, słucha pana, podgląda pana... Prywatność została przekroczona (...). Komuś w chorej głowie powstał pomysł, żeby za pomocą systemu dedykowanego przestępcom i terrorystom podsłuchiwać współobywateli - komentował Zgorzelski w programie "Tłit" Wirtualnej Polski. Pytany, kogo ma na myśli, używając słowa "zwyrodnialec", odparł: "Dowiemy się wszystkiego. Wszystko przemija, nawet najdłuższa żmija. Ta władza też przeminie i będą komisje śledcze". Zgorzelski przypomniał, że minister Mariusz Kamiński miał prawomocny wyrok skazujący za przekroczenie uprawnień. - Jeśli ktoś raz przekroczył uprawnienia, nie ma stuprocentowej pewności, że nie będzie miał pokusy zrobić tego drugi raz - podkreślił. - Wolne sądy są coraz bardziej w interesie PiS, bo będą przed nimi stawali (...). Kropla drąży skałę. Ta władza kruszeje - podsumował Zgorzelski.
  • black_jotka Re: ~~~~~~~ Polskie sprawy ~~~~~~~~~~~~~~~ 22.12.21, 21:19
   Na spotkaniach za zamkniętymi drzwiami Jarosław Kaczyński miał mówić, że jeśli Andrzej Duda nie podpisze ustawy "lex TVN", opozycja wygra wybory, a on skończy przed Trybunałem Stanu - referowała na antenie TVN24 Justyna Dobrosz-Oracz, dziennikarka "Gazety Wyborczej"
  • black_jotka Re: ~~~~~~~ Polskie sprawy ~~~~~~~~~~~~~~~ 22.12.21, 21:22
   Tydzień przed dezercją Emil Czeczko został zatrzymany do kontroli drogowej. Okazało się, że jest pod wpływem alkoholu i narkotyków. Na miejsce została wezwana Żandarmeria Wojskowa. – Powstał meldunek. Nikt nie powiadomił jednak przełożonych żołnierza, nie została wszczęta sprawa – twierdzą źródła Onetu. Ta ruszyła dopiero dziś. Niedawna sekcja zwłok wykazała, że inny żołnierz udusił się wymiocinami w stanie upojenia alkoholowego. To tylko dwa głośne przypadki, jednak alkohol wśród żołnierzy przy granicy z Białorusią, jak twierdzą nasi informatorzy, to duży problem.

   Jak kiedyś w hitlerowskiej armii czy sowieckiej…
  • black_jotka Re: ~~~~~~~ Polskie sprawy ~~~~~~~~~~~~~~~ 22.12.21, 21:23
   Komisja Europejska wyraziła bezwarunkową zgodę na fuzję amerykańskich koncernów Discovery i WarnerMedia. Umowa dotycząca fuzji ma zostać sfinalizowana w połowie 2022 r
  • black_jotka Re: ~~~~~~~ Polskie sprawy ~~~~~~~~~~~~~~~ 22.12.21, 21:28
   mlodziannin
   godzinę temu


   @po_pier
   Na wielkim zadłużeniu, przy nie rozwiązaniu żadnego problemu służba zdrowia rozwalona, budżetówka, poza policją robi za grosze, niedługo nas będą w okienkach ukraińcy obsługiwać, nauczycieli już prawie nie ma, wojsko nie ma nawet hełmów, 20tys wojaków bez namiotów, broni sie przed 4tys typów z kamieniami, No sukces goni sukces
  • black_jotka Re: ~~~~~~~ Polskie sprawy ~~~~~~~~~~~~~~~ 22.12.21, 21:54
   Chcieliśmy zapytać o to, co się dzieje w kraju. O podwyżki cen energii, cen gazu — powiedział jeden ze związkowców do premiera
   — Podwyżki cen gazu 10-krotne przez Gazprom i Rosję. Czy my jesteśmy temu winni? Nie — zaczął odpowiadać Morawiecki
   Mateusz Morawiecki za rosnące ceny gazu obwiniał Donalda Tuska(sic!!!!!)
   — Gdzie pan był, jak w zeszłym roku górnictwo, które podlega panu, energetyka, która podlega panu, nie odebrała milionów ton węgla z polskich kopalń, a brała węgiel rosyjski? Wtedy ostrzegaliśmy, że Rosjanie dotowanym węglem będą niszczyć naszą energetykę. Nie zrobiliście nic! — mówił związkowiec
  • black_jotka Re: ~~~~~~~ Polskie sprawy ~~~~~~~~~~~~~~~ 22.12.21, 22:00
   Podwyżki cen gazu dziesięciokrotne przez Gazprom i Rosję. Czy my jesteśmy temu winni? Nie — zaczął odpowiadać Morawiecki. Jego wypowiedź przerwał związkowiec: "Od kilku lat wszyscy wiemy, co Rosja zrobi".

   Gazowa presja narasta. Ceny wzrosły o połowę
   Morawiecki jednak kontynuował swoją wypowiedź. — Podwyżki cen ETS na skutek polityki klimatycznej UE czterokrotnie w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Uwaga, dziesięciokrotnie w ciągu ostatnich czterech lat — mówił Morawiecki, a z tłumu dopytywano "co Polska z tym robi?".

   — Kto za to odpowiada? Odpowiada za to w 2010 r. Tusk. W 2014 r. Tusk — kontynuował Morawiecki.

   W tym momencie jego wypowiedź ponownie przerwał związkowiec. — To, co pan powiedział o podwyżkach gazu, to się pytam, gdzie pan był, jak w zeszłym roku górnictwo, które podlega panu, energetyka, która podlega panu, nie odebrała milionów ton węgla z polskich kopalń, a brała węgiel rosyjski? Wtedy ostrzegaliśmy, że Rosjanie dotowanym węglem będą niszczyć naszą energetykę. Nie zrobiliście nic! — mówił związkowiec.

   Gaz i prąd będą jeszcze droższe. Nowe taryfy cen
   — Pana prezesi z energetyki brali rosyjski węgiel, który niejednokrotnie był droższy od naszego. Nasze kopalnie zeszły z wydobyciem. Mówiliśmy, że Rosjanie wycofają węgiel i podrożeje gaz. Niech nam pan powie, gdzie pan wtedy był? — pytał górnik. — Pozwoliliście na to, żeby energetyka brała rosyjski węgiel, Rosjanie wycofali węgiel i dźwignęli ceny gazu. Gdzie był polski rząd, jak niszczyliście polskie górnictwo, biorąc węgiel rosyjski? — pytał mężczyzna.
  • black_jotka Re: ~~~~~~~ Polskie sprawy ~~~~~~~~~~~~~~~ 22.12.21, 22:03
   Na to odpowiedział Morawiecki. — Jako pierwszy rząd rozpoczęliśmy budowę Baltic Pipe, czyli rury, która pozwoli... — chciał powiedzieć premier, jednak grupa związkowców zagłuszyła jego wypowiedź. — Nie chcecie tego słyszeć, ale ja jednak to powiem — mówił Morawiecki, który próbował przebić się przez głosy niezadowolenia. Jego wypowiedzi ciągle też przerywał związkowiec dopytujący, gdzie był polski rząd.

   Morawiecki kontynuował wypowiedź o tym, że Polska buduje Baltic Pipe oraz rozbudowuje terminal w Świnoujściu. — Panie premierze, my się chyba nie rozumiemy. W dwóch różnych językach odpowiadamy — mówił związkowiec.

   Rząd obwinia za wzrost cen energii pozwolenia na emisję CO2, a sam zbiera miliardy z ich sprzedaży
   — Na koniec chce powiedzieć jedną rzecz. Cieszę się, że w województwie śląskim jest drugi co do poziomu bezrobocia poziom w Polsce — powiedział premier. Z tłumu można było usłyszeć okrzyki, że "to nie jest pana zasługa". Związkowcy zaczęli dopytywać, co z elektrownią w Ostrołęce, ale premier odszedł już od nich.
  • black_jotka Re: ~~~~~~~ Polskie sprawy ~~~~~~~~~~~~~~~ 22.12.21, 23:01
   Nie widziałem jeszcze tak agresywnych działań i tak dużej liczby włamań w tak krótkim czasie, jak w przypadku polskiego adwokata. To było wstrząsające — mówi w rozmowie z Onetem analityk instytucji Citizen Lab, która poinformowała o inwigilacji telefonów Romana Giertycha oraz prokurator Ewy Wrzosek.
  • black_jotka Re: ~~~~~~~ Polskie sprawy ~~~~~~~~~~~~~~~ 23.12.21, 01:32
   Kolejne potężne kary finansowe za łamanie praworządności - taki prawdopodobnie będzie efekt uruchomienia nowej procedury naruszeniowej wobec Polski w związku z decyzjami Trybunału Konstytucyjnego odnośnie wyższości prawa krajowego nad unijnym. - Żeby uniknąć sankcji, polski rząd musiałby przyznać, zgodnie z prawdą, że Trybunał Konstytucyjny nie wydał legalnego wyroku, a jedynie nieobowiązującą decyzję – mówi w rozmowie z WP prof. Robert Grzeszczak, ekspert z zakresu prawa unijnego.
  • black_jotka Re: ~~~~~~~ Polskie sprawy ~~~~~~~~~~~~~~~ 23.12.21, 01:34
   Rzecznik Komisji Europejskiej powiedział w rozmowie z reporterką Polsat News, że do polskich władz trafiło pismo w sprawie zapłaty kary nałożonej przez TSUE. Trybunał domaga się zapłaty miliona euro dziennie za niewygaszenie prac Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
  • black_jotka Re: ~~~~~~~ Polskie sprawy ~~~~~~~~~~~~~~~ 23.12.21, 01:35
   Konflikt o powołaną za rządów PiS Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego sięga już kilku lat wstecz. W 2021 roku znacząco jednak eskalował. W lipcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z unijnym prawem. Zgodnie z orzeczeniem, TSUE zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia Izby Dyscyplinarnej SN.
   Tak się jednak nie stało. W związku z brakiem reakcji polskiego rządu, Komisja Europejska zwróciła się do TSUE o ukaranie naszego kraju. W środę 27 października wiceprezes Trybunału Lars Bay Larsen stwierdził, że nałożenie kary za brak zawieszenia Izby Dyscyplinarnej jest konieczne. Kara w wysokości jednego miliona euro dziennie jest naliczana od dnia doręczenia Polsce stosownego postanowienia. Przestanie być ona naliczana od chwili, w której rząd zastosuje się do treści postanowienia TSUE.
  • black_jotka Re: ~~~~~~~ Polskie sprawy ~~~~~~~~~~~~~~~ 23.12.21, 01:36
   Rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand poinformował, że jak dotąd Polska nie poinformowała Komisji o żadnych środkach, za pomocą których zamierza zastosować się do orzeczenia Trybunału z dnia 14 lipca. W związku z tym do rządu trafiło pismo z prośbą o informację o wdrożeniu takich środków. – W przeciwnym razie Komisja może jedynie stwierdzić, że Polska nadal narusza postanowienie z 14 lipca i będzie wysyłać wezwania do zapłaty w regularnych odstępach czasu – podkreślił przedstawiciel KE.
   Warto dodać, że pod koniec września TSUE nałożył na Polskę inna karę - 500 tys. euro dziennie za brak wykonania decyzji w sprawie kopalni w Turowie. Polska została wówczas zobowiązana do czasowego wstrzymania wydobycia węgla.
  • black_jotka Re: ~~~~~~~ Polskie sprawy ~~~~~~~~~~~~~~~ 23.12.21, 08:54
   Od 1 stycznia 2021 r. w Polsce zmarło blisko 500 tys. osób, a do końca roku liczba ta może znacznie wzrosnąć - zwraca uwagę Obserwator Gospodarczy. Strona wskazała trzy główne przyczyny wysokiej umieralności Polaków
  • black_jotka Re: ~~~~~~~ Polskie sprawy ~~~~~~~~~~~~~~~ 23.12.21, 08:59
   Informacje o użyciu w Polsce izraelskiego oprogramowania szpiegowskiego Pegasus przeciwko prawnikowi opozycji i prokuratorowi wstrząsnęły w tym tygodniu Brukselą i Warszawą, dolewając paliwa do ich sporu o praworządność. Europosłowie wzywają Unię do podjęcia działań w celu zbadania incydentu i ochrony jego ofiar, pisze Laurens Cerulus z POLITICO.
   • black_jotka Re: ~~~~~~~ Polskie sprawy ~~~~~~~~~~~~~~~ 21.03.22, 18:19
    https://scontent-atl3-1.xx.fbcdn.net/v/t39.30808-6/276124638_3299389193626028_7530449486923322962_n.jpg?stp=cp0_dst-jpg_e15_fr_q65&_nc_cat=102&ccb=1-5&_nc_sid=8024bb&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_ohc=dNi7RCuDw7wAX84Az2I&_nc_ht=scontent-atl3-1.xx&oh=00_AT9KSFNUPoAnmCvBNyw1RGtBkClD-bCWg76uv9QZjS-8qA&oe=623E5C24
  • mala200333 Re: ~~~~~~~ Polskie sprawy ~~~~~~~~~~~~~~~ 23.12.21, 16:27
   Jak ustaliła WP, były wicepremier i prezes Porozumienia Jarosław Gowin odzyskuje siły po pobycie w szpitalu. W najbliższym czasie nie planuje aktywności medialnych, ale równocześnie prowadzi serię spotkań i rozmów politycznych. Cel? Powrót do polityki w ramach centrowej koalicji z Hołownią, Kosiniakiem-Kamyszem, Rasiem i samorządowcami. - Rozmowy trwają i są zaawansowane - słyszymy. - Żeby wrócić, Gowin musi pokazać, że jest wartością dodaną - odpowiada opozycja
  • black_jotka Re: ~~~~~~~ Polskie sprawy ~~~~~~~~~~~~~~~ 23.12.21, 16:55
   Roman Giertych na swoich profilach w mediach społecznościowych poinformował, że złożył wniosek do prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Chodzi o pociągnięcie do odpowiedzialności osób odpowiadających za zatrzymania polityczne i walkę polityczną z opozycją. Prawnicy oceniają jednak skargę mecenasów Giertycha, Dubois i Pietrzaka jako bezzasadną, bowiem nie spełnia ona żadnych przesłanek zbrodni przeciwko ludzkości, a tylko takie sprawy bada MTK.
  • black_jotka Re: ~~~~~~~ Polskie sprawy ~~~~~~~~~~~~~~~ 23.12.21, 17:50
   - Decyzja ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro o skierowaniu mechanizmu praworządności do Trybunału Konstytucyjnego stawia Polskę w jeszcze gorszym świetle. Rządzący traktują Trybunał jak antyeuropejski młotek, który jest uruchamiany, jak im jest wygodnie - mówią zgodnie były prezes TK prof. Andrzej Zoll i prof. Marcin Matczak
  • black_jotka Re: ~~~~~~~ Polskie sprawy ~~~~~~~~~~~~~~~ 23.12.21, 17:52
   Polska przestałaby być władna na własnym terytorium. Rozmieszczenie żołnierzy NATO i systemów broni wymagałoby zgody Rosjan. Kupujemy śmigłowce bojowe? Trzeba by pytać o zgodę. Na co oczywiście nie ma zgody - mówi Paweł Soloch, szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego, w wywiadzie dla Gazeta.pl o żądaniach Kremla. Jak dodaje, żądania te są "bezczelnością".

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka