Dodaj do ulubionych

Nietypowe objawy udaru mózgu

16.03.22, 20:29
Nietypowe objawy udaru mózgu

Jedną z nietypowych i łatwych do przeoczenia oznak udaru jest jednostronnie opadająca powieka. Jednak udar potrafi objawiać się na wiele niejednoznacznych sposobów. Nie zawsze wystąpienie udaru związane jest z jednostronnym porażeniem ciała i utratą przytomności. Jakie jeszcze objawy mogą zwiastować udar mózgu?

bełkotliwa mowa,
splątanie,
jednostronnie opadająca powieka,
asymetria i opadanie twarzy (spowodowane porażeniem nerwu trójdzielnego),
problemy z koordynacją,
osłabienie ramion i rąk,
zasłabnięcia i omdlenia,
zawroty głowy,
ból głowy,
uczucie ogólnego osłabienia,
mdłości i nudności,
drętwienie i mrowienie kończyn.
Nieswoiste i dość delikatne na początku objawy udaru dotyczą przede wszystkim kobiet. Panie mają również skłonność do bagatelizowania doświadczanych symptomów i przyjmują postawę wyczekującą. Jeśli objawy dosłownie nie zwalają z nóg, zazwyczaj wolimy zaczekać i zobaczyć, jak rozwinie się sytuacja. W przypadku udaru ta zwłoka może kosztować życie.

Jeżeli obserwujesz u siebie lub u kogoś takie objawy lub czujesz, że z twoim ciałem dzieje się coś niepokojącego, jak najszybciej skontaktuj się ze swoim lekarzem. W przypadku udaru kluczowym czynnikiem jest czas, a ten ucieka bezlitośnie. Według badań najwięcej czasu pochłania zauważenie, że z ciałem dzieje się coś niedobrego i dotarcie do szpitala. Pamiętaj o osobach samotnych i starszych, w przypadku wystąpienia udaru, często nie są już w stanie samodzielnie wezwać pomocy.
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka