Dodaj do ulubionych

COVID-19 a starzenie się mózgu Testy pokazały, że

23.05.22, 06:57

COVID-19 a starzenie się mózgu
Testy pokazały, że ci, którzy przeszli ciężki COVID-19 byli mniej dokładni w odpowiedziach i wolniej reagowali na wydarzenia, niż przeciętny człowiek (czyli w porównaniu z grupą kontrolną). Najsłabsi byli w zadaniach, w których mieli znaleźć podobieństwa między słowami. Skarżyli się przy tym, że ich mózg wolniej działa. Niezależnie od deficytów poznawczych pacjenci mieli także inne objawy długiego covidu, takie jak nadmierne zmęczenie oraz depresja.
Nieco pocieszające jest, że po dziesięciu miesiącach od wyzdrowienia z COVID-19 odnotowywano niewielką poprawę funkcji poznawczych. Jednak, jak zauważyli naukowcy, ten postęp był bardzo powolny. Możliwe więc, że niektóre osoby nigdy w pełni nie wyzdrowieją.
Badanie dotyczyło ciężkich przypadków infekcji, ale uważa się, że nawet łagodny COVID-19 potrafi zostawić ślad i wpływać na pracę mózgu. Nie wiadomo dokładnie, dlaczego tak się dzieje i jak przebiega ten proces.
Są badania, które sugerują, że może to być bezpośrednia wina wirusa SARS-COV-2, który potrafi przeniknąć do mózgu i tam narobić szkód. Według innych badaczy może to być efekt zmian w zużyciu glukozy w sieci czołowo-ciemieniowej, co ma miejsce podczas ciężkiej choroby. Obszar czołowo-ciemieniowy jest zaangażowany w takie funkcje, jak koncentracja, rozwiązywanie problemów i pamięć robocza.
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka