Dodaj do ulubionych

Dna Moczanowa

18.06.22, 18:33
Kiedyś dna moczanowa była chorobą królów, dlatego, że tylko ich było stać na jedzenie mięsa, alkohol, wystawne życie. Jednak nie tylko kwestia odżywiania ma wpływ na wystąpienie tej choroby. To choroba metaboliczna, która często pojawia się po wystąpieniu nadciśnienia tętniczego, stłuszczenia wątroby, cukrzycy czy kamicy nerkowej. Te choroby zwykle "trzymają się razem” – tłumaczy w podcaście Zdrowie bez cenzury, Kamil Paprotny, dietetyk kliniczny
Obserwuj wątek
    • seremine Re: Dna Moczanowa 18.06.22, 18:34
      Atak dny moczanowej może zdarzyć się np. po suto zakrapianej imprezie. Chorobie sprzyja spożywanie dużej ilości czerwonego mięsa, niektórych ryb i alkoholu. Dlatego po imprezie może męczyć nie tylko kac. Atak dny moczanowej jest właściwie gorszy niż poalkoholowy ból głowy. Ból stawu, który zaatakuje choroba, ustępuje zwykle dopiero po niesterydowych lekach przeciwzapalnych.

      – Dna moczanowa, hiperurykemia może rozwijać się zupełnie bezobjawowo. Możemy mieć podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi i nie wiedzieć o tym, jeśli nie zrobimy badań. Choroba powiązana jest z nadwagą i otyłością - tu właśnie widzimy kwestię czynników dietetycznych, które mogą wpływać na wystąpienie tej choroby. Złe wybory żywieniowe zwiększają nam ilość kwasu moczowego w organizmie – tłumaczy Kamil Paprotny.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka