Dodaj do ulubionych

Ach te upały..

20.06.22, 02:27
Upał powoduje, że czujesz ospały, zdekoncentrowany, po prostu zmęczony. W czasie dużych upałów może to stanowić poważne zagrożenie dla organizmu.
Jak reaguje organizm na upały?
Podczas upału ciało ma niezwykle ważne zadanie. Musi schładzać organizm poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych czy pocenie się. To cała wielka termoregulacyjna machina. Oprócz tego, że organizm podejmuje olbrzymi wysiłek (mimo, że ty spokojnie leżysz, wygrzewając się w promieniach słońca), dodatkowo może dojść do odwodnienia. To wybuchowa mieszanka i tak naprawdę pierwsze uczucie znużenia powinno być sygnałem ostrzegawczym, że należy zakończyć przebywanie na słońcu.
Jeśli przegapisz ten moment, kolejnym etapem może być udar cieplny. Odróżnienie zwykłego zmęczenia od tego słonecznego może być czasem trudne, ale jak radzą specjaliści, warto też zwracać uwagę, jak często chodzisz do łazienki. Jeśli nie byłeś tam od dłuższego czasu, to znaczy, że coś jest nie tak. Przyspieszone tętno, nagłe zatrzymanie pocenia się, nudności czy splatanie również są oznakami wyczerpania cieplnego.
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka