Dodaj do ulubionych

Rak skóry - jakie jest ryzyko, że zachoruję?

02.07.22, 17:21
Rak skóry - jakie jest ryzyko, że zachoruję?
Eksperci wskazują jasno, że liczba osób chorujących na raka skóry wyraźnie rośnie. Już teraz odpowiada on za jedną trzecią wszystkich rozpoznawanych nowotworów złośliwych. Niektóre z prognoz wskazują, że za kilka lat na nowotwór skóry może w Polsce chorować co druga osoba po 60. roku życia. Z Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że niebarwnikowe nowotwory skóry są w czołówce nowotworów atakujących Polaków, zaraz po raku płuc i piersi.
- Dane epidemiologiczne, którymi dysponujemy, niestety nie są pełne. Oficjalnie odnotowanych zachorowań na raka skóry mamy w Polsce ponad 14 tys., ale w rzeczywistości jest ich o wiele więcej. Szacuje się, że jest to około 40-50 tys. zachorowań rocznie. Bardzo często pacjenci operowani są lub leczeni miejscowo przez specjalistów dermatologów czy chirurgów plastyków, więc przypadki te nie trafiają do Krajowego Rejestru Nowotworów – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Obserwuj wątek
    • mala200333 Re: Rak skóry - jakie jest ryzyko, że zachoruję? 02.07.22, 17:23
      Lekarze mówią wprost: główną przyczyną nowotworów skóry jest nadmierna i nieodpowiednia ekspozycja na promieniowanie słoneczne, bez stosowania kremów z SPF lub ubrań chroniących przed UV.
      - Chroniczna ekspozycja na światło słoneczne predysponuje nas do nowotworów skóry, takich jak rak kolczystokomórkowy czy rak podstawnokomórkowy. Natomiast opalanie krótkotrwałe, ale z dużą intensywnością, z poparzeniem skóry, skutkuje tym, że mamy większą predyspozycję do czerniaka skóry - ostrzega lek. Sylwia Chrostowska z Katedry i Kliniki Dermatologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
      • mala200333 Re: Rak skóry - jakie jest ryzyko, że zachoruję? 02.07.22, 17:24
        Ogromnym problem nadal pozostaje niska świadomość pacjentów dotycząca skali ryzyka i ograniczony dostęp do lekarzy. Szacuje się, że prawdopodobieństwo zdiagnozowania nowotworu skóry na wczesnym etapie jest w przypadku Polaka osiem razy niższe niż np. u Niemca.
        - O ile zmiany przypominające czerniaka budzą zaniepokojenie wśród większej liczby osób, o tyle niebarwnikowe zmiany przypominające strupki i pewnego rodzaju defekty kosmetyczne są często ignorowane - zauważa Elżbieta Kozik Prezes Stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny, współorganizatorka kampanii ''Rak UV''.
        • mala200333 Re: Rak skóry - jakie jest ryzyko, że zachoruję? 02.07.22, 17:26
          Jak wyjaśnia prof. Rutkowski, rak podstawnokomórkowy skóry rozwija się przede wszystkim na odkrytych częściach ciała: na głowie, szyi, ale może występować też na tułowiu, kończynach, a nawet na genitaliach. - Typowy wygląd to blaszka, grudka lub guzek różowej barwy z uniesionym, perełkowatym wałem lub opalizującą, przezroczystą powierzchnią w przypadku guzka. Z czasem powierzchnia raka pokrywa się drobnymi nadżerkami, strupami lub ulega owrzodzeniu – wyjaśnia onkolog.
          Ten typ nowotworu z reguły rozwija się wolno, ale wiele zależy od tego, czy mamy do czynienia z odmianą łagodną, która dobrze reaguje na leczenie, czy z formą agresywną, która może zaatakować sąsiednie tkanki. Odmiana agresywna ma tendencję do wrzodzenia i nawrotów, a to utrudnia leczenie.
          - Zdarzają się także przypadki z agresywnym przebiegiem, głębokim naciekaniem na sąsiednie struktury, dające wznowy i przerzuty do narządów odległych, najczęściej do węzłów chłonnych, płuc, kości i wątroby
          • mala200333 Re: Rak skóry - jakie jest ryzyko, że zachoruję? 31.12.22, 07:31
            Sprawdzajmy skore..
            • black_jotka Re: Rak skóry - jakie jest ryzyko, że zachoruję? 12.10.23, 01:27
              Sprawdzajmy’
      • black_jotka Re: Rak skóry - jakie jest ryzyko, że zachoruję? 05.05.23, 23:28
        Opalanie się ..
    • jutta_t Re: Rak skóry - jakie jest ryzyko, że zachoruję? 01.01.23, 08:56
      Nadmiernie suchość w ustach jest czasami oznaką raka głowy i szyi, podczas gdy nudności i wymioty mogą być związane z guzami mózgu lub niedrożnością jelit. Natomiast objawy odwodnienia, które często są spowodowane nadmiernym spożyciem alkoholu, także mogą być związane z niektórymi nowotworami. Niezdolność do całkowitego opróżnienia pęcherza może być np. objawem raka prostaty u mężczyzn – dodał ekspert.
      2. Przewlekłe zmęczenie jednym z najczęstszych i niespecyficznych objawów nowotworów
      Oprócz wymienionych przez dr Kubesa objawów, jednym z najczęstszych symptomów towarzyszących chorobie nowotworowej jest zespół przewlekłego zmęczenia. Lekarze informują, że zgłaszany jest przez 80-100 proc. pacjentów na zaawansowanym etapie choroby nowotworowej. W wielu przypadkach może pojawiać się także na wczesnych etapach choroby. - Zespół przewlekłego zmęczenia manifestuje się przede wszystkim brakiem chęci do podjęcia jakiejkolwiek aktywności fizycznej i umysłowej. W przebiegu choroby mogą pojawić się także objawy takie jak podwyższona temperatura ciała, bóle mięśniowo-stawowe, zaburzenia pamięci i koncentracji, zaburzenia snu, obniżenie nastroju, a także bóle głowy, powiększenie węzłów chłonnych, brak apetytu, mdłości, zawroty głowy, poty nocne i lęk. Zmęczenie występuje w przebiegu wielu chorób ogólnoustrojowych, stąd rozpoznanie choroby nie należy do najłatwiejszych. Aby je stwierdzić, należy przeprowadzić szereg badań z różnych dziedzin medycyny – tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie hepatolog i specjalistka chorób zakaźnych prof. dr n. med. Anna Boroń-Kaczmarska.
    • jutta_t Re: Rak skóry - jakie jest ryzyko, że zachoruję? 01.01.23, 08:58
      Hepatolodzy uważają, że zmęczenie jest charakterystycznym objawem przewlekłego zapalenia wątroby WZW typu C, która jest chorobą postępującą powoli, jednak w ciągu 20–25 lat trwania prowadzi do marskości wątroby, a potem do raka wątrobowokomórkowego – tłumaczy hepatolog. Zmęczenie bardzo często pojawia się także w nowotworach krwi, ale eksperci podkreślają, że niemal każdy typ nowotworu może manifestować w się ten sposób. Czynniki, które wpływają na zmęczenie, to m.in. "rywalizacja" komórek nowotworowych ze zdrowymi o składniki odżywcze, które skutkują dodatkowo utratą masy ciała, obniżeniem apetytu i wyczerpaniem organizmu, czy zaburzenia odżywiania wywołane powikłaniami leczenia takimi jak nudności, wymioty i biegunki. Do nadmiernego zmęczenia doprowadza również przewlekły, nieleczony ból oraz zaburzenia snu, które towarzyszą wielu chorobom nowotworowym.
      3. Jakie objawy powinny skłonić nas do wizyty u lekarza?
      Dr hab. n. med. Adam Maciejczyk, specjalista w dziedzinie radioterapii onkologicznej, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii, podkreśla, że nowotwory są niezwykle podstępne, a pacjentom rozeznanie się w objawach utrudnia fakt, że nie ma jednych, wspólnych i typowych objawów raka. Na wczesnym etapie są one niespecyficzne i mogą być pomylone z szeregiem innych symptomów, które kojarzą się z błahymi dolegliwościami.
    • jutta_t Re: Rak skóry - jakie jest ryzyko, że zachoruję? 01.01.23, 08:59
      Oprócz zespołu przewlekłego zmęczenia, warto wymienić także nagłą, nieuzasadnioną utratę masy ciała, powiększone węzły chłonne pod pachą, zmiany na skórze, przewlekłą chrypkę, duszności, nie mówiąc już o klasycznym krwiopluciu. Nie wolno lekceważyć także objawów specyficznych dla danego narządu takich jak np. wyczuwalny guz w piersi czy jądrze albo krwiomocz i krew w kale. Jeśli w jakimś narządzie pojawi się ból, z reguły stopień zaawansowania choroby jest wysoki – przyznaje w rozmowie z WP abcZdrowie dr Maciejczyk Lekarz dodaje, że jedną z najczęstszych dolegliwości, która jednocześnie bywa powszechnie bagatelizowana, jest silny ból głowy. Napady migreny mogą bowiem świadczyć o guzie w mózgu. - Nowotwory wewnątrzczaszkowe (guzy mózgu) mogą wywoływać również inne objawy ogólne związane ze wzrostem ciśnienia wewnątrzczaszkowego, takie jak nudności, wymioty, zaburzenia pamięci i sprawności umysłowej oraz napady padaczki – precyzuje onkolog.
    • jutta_t Re: Rak skóry - jakie jest ryzyko, że zachoruję? 01.01.23, 09:00
      Gastrolog dr Tadeusz Tacikowski dodaje, że także w przypadku raka jelita grubego objawy są niespecyficzne i występują najczęściej, dopiero gdy rak jest już sporych rozmiarów. - Niepokojące objawy to np. zmienność wypróżnień, obecność krwi w stolcu, anemia. Nowotwór jelita grubego rozwija się po cichu i przez lata, często nie daje żadnych objawów. A jeśli już się one pojawią, choroba może przybrać bardziej zaawansowane stadium. Wykonywanie kolonoskopii pozwala tego uniknąć, jednak wciąż wiele pacjentów ma niską wiedzę na jej temat i wykonuje ją dopiero wtedy, kiedy objawy są już oczywiste – podkreśla w rozmowie z WP abcZdrowie dr Tacikowski. Najbardziej niepokojące są wszelkie objawy, które trwają dłużej niż dwa tygodnie, nie ustępują lub mają nawracający charakter. Jeśli jednak coś nas zaniepokoi, nie powinniśmy zwlekać z wizytą u specjalisty.
    • jutta_t Re: Rak skóry - jakie jest ryzyko, że zachoruję? 01.01.23, 09:02
      Każdorazowo, jeśli pojawi się np. krew, powinniśmy iść do specjalisty, aby to wyjaśnić. To nie jest tak, że dany objaw za każdym razem musi się utrzymywać przez jakiś okres. Pytanie polega na tym, jak długo powinniśmy leczyć się przeciwzapalnie, jeśli zauważymy np. powiększony węzeł chłonny, a kiedy włączyć myślenie o chorobie nowotworowej. Od tego jest lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, który musi obserwować pacjenta i jego reakcję na wdrożone leczenie. Jeśli zauważy, że jego terapia jest nieskuteczna, powinien rozważyć skierowanie do konkretnego specjalisty – wyjaśnia dr Maciejczyk. Onkolog zachęca też do wykonywania badań przesiewowych, których celem jest wykrycie choroby we wczesnej fazie. Wczesna diagnoza choroby zapobiega jej poważnym następstwom w przyszłości i zwiększa szansę na całkowite wyleczenie. - Kluczowe jest wykonywanie cytologii, która jest dostępna dla kobiet od 25. roku życia, mammografii, czy kolonoskopii, podczas której lekarz ogląda wnętrze jelit po to, by wykryć polipy. Polipy to łagodne zmiany, które bez ingerencji z biegiem czasu mogą przekształcić się w złośliwy nowotwór. Osoby, które ukończyły 40 r.ż. mogą skorzystać z pakietu badań profilaktycznych w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS. Generalnie raz w roku każdy z nas powinien wykonać badania krwi i moczu, aby trzymać rękę na pulsie i w porę reagować na ewentualne nieprawidłowości. Im szybciej podejmiemy działania, tym większa szansa na skuteczne leczenie – kończy lekarz.
    • jutta_t Re: Rak skóry - jakie jest ryzyko, że zachoruję? 01.01.23, 23:19
      Nowe wyniki badań nie pozostawiają złudzeń – pięć lub mniej godzin snu na dobę drastycznie zwiększa ryzyko rozwoju chorób przewlekłych, a także wielochorobowości. Poczynając od chorób serca, przez cukrzycę, aż po demencję, zapalenie stawów czy choroby nowotworowe.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka