Dodaj do ulubionych

Anna Jakubowska "Paulinka" nie żyje.

13.07.22, 21:29

Anna Jakubowska "Paulinka" nie żyje. Uczestniczka Powstania Warszawskiego miała 95 lat…
Obserwuj wątek
  • seremine Re: Anna Jakubowska "Paulinka" nie żyje. 13.07.22, 21:30
   Spoczywaj Aniu w Pokoju!
  • seremine Re: Anna Jakubowska "Paulinka" nie żyje. 13.07.22, 21:31
   "Przeżyła wojnę, powstanie, stalinowskie więzienie. Honorowa Obywatelka Miasta Stołecznego Warszawa. Bohaterka. Smutne, że w ostatnich miesiącach życia musiała się jeszcze borykać z aparatem obecnej władzy. W wieku 95 lat odeszła Anna Jakubowska "Paulinka". Będziemy o Pani zawsze pamiętać" - czytamy we wpisie Trzaskowskiego.
  • seremine Re: Anna Jakubowska "Paulinka" nie żyje. 13.07.22, 23:41
   Anna Jakubowska ps. „Paulina”, była weteranką Powstania Warszawskiego, sanitariuszką Armii Krajowej.Po wojnie niesłusznie skazano ją za rzekomą działalność na rzecz zmiany ustroju w Polsce. Została skazana pomimo tego, że nie angażowała się wtedy politycznie. Uczestniczka Powstania Warszawskiego wystąpiła o przyznanie zadośćuczynienia za krzywdę wyrządzoną aresztowaniem i uwięzieniem. Na krzywdę tę składały się między innymi warunki przetrzymywania osadzonej w areszcie śledczym, stosowanie niedopuszczalnych metod śledztwa, tortur i przemocy fizycznej.

   Zadośćuczynienie za wszystkie lata spędzone w więzieniu dało kwotę ponad 9 mln złotych. Niestety, wyrok zaskarżyła w całości na niekorzyść Jakubowskiej Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Stwierdzono, że pieniądze nie należą się weterance, ponieważ w okresie, którego dotyczyły postawione jej zarzuty, ………..nie prowadziła działalności na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego.
  • seremine Re: Anna Jakubowska "Paulinka" nie żyje. 13.07.22, 23:43
   Niewątpliwie na stan jej zdrowia wpłynął proces o zadośćuczynienie jej cierpień po wojnie. Niesłusznie skazano ją za rzekomą działalność na rzecz zmiany ustroju w Polsce. Przez pięć lat więzienia była bita, torturowana i poniżana. Sąd przyznał jej za te cierpienia 9 mln zł. ……..Ale ostatnio prokuratura odwołała się……. Uznała, że to za wiele. Chciała obniżyć kwotę do 3 mln zł.
  • seremine Re: Anna Jakubowska "Paulinka" nie żyje. 13.07.22, 23:44
   Przeżyła wojnę, powstanie, stalinowskie więzienie. Honorowa Obywatelka Miasto Stołeczne Warszawa. Bohaterka.
   ………Smutne, że w ostatnich miesiącach życia musiała się jeszcze borykać z aparatem obecnej władzy. …..

   W wieku 95 lat odeszła Anna Jakubowska "Paulinka". Będziemy o Pani zawsze pamiętać – napisał Rafał Trzaskowski.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka