Dodaj do ulubionych

Hunowie i ich skuteczna broń…

17.07.22, 16:20

Dzięki tej broni nie mieli sobie równych na polu bitwy
Gdy Hunowie pojawiali się na horyzoncie, wrogowie zamierali z przerażenia. Nie ma się czemu dziwić. Niewielu potrafiło stawić czoła jeźdźcom zasypującym przeciwnika gradem śmiercionośnych pocisków. Szczególnie że wystrzeliwano je z jednej z najskuteczniejszych broni starożytności.
Obserwuj wątek
  • mala200333 Re: Hunowie i ich skuteczna broń… 17.07.22, 16:21
   Produkcja unikatowej broni zawsze wymaga zainwestowania wielkiego nakładu sił i środków. Nie inaczej było z łukiem refleksyjnym. Wykwalifikowanemu huńskiemu rzemieślnikowi wykonanie jednej sztuki zajmowało kilka miesięcy! Jednak efekty były wprost proporcjonalne do włożonego wysiłku. Sam oręż budził zaś uzasadnioną grozę wśród tych, którym przyszło stanąć oko w oko z koczowniczymi hordami.
   • mala200333 Re: Hunowie i ich skuteczna broń… 17.07.22, 16:27
    Ale właściwie jak dokładnie prezentowała się "cudowna" broń najeźdźców ze wschodu? Odpowiedź na to pytanie daje nam archeologia. Jak pisze francuski historyk, Michel Rouche, autor książki "Attyla i Hunowie. Ekspansja barbarzyńskich nomadów":
    • mala200333 Re: Hunowie i ich skuteczna broń… 17.07.22, 16:30
     W kołczanie każdego z koczowników znajdowało się około 20 strzał, które mierzyły od 70 do 80 cm i – jak pokazują współczesne próby – cechowały się "niezwykłą stabilnością i dużą siłą przebicia".

     Miały ponadto zaskakująco duży zasięg. Były w stanie śmiertelnie ugodzić przeciwnika z odległości 50-60 metrów, a czasem sięgały celu nawet z dystansu 160-175 metrów.

     Hunowie byli doskonałymi jeźdźcami….
     Swą morderczą efektywność zawdzięczały używanym od pierwszej połowy IV w. n.e. żelaznym grotom o trzech krawędziach, które z łatwością przebijały skórzane pancerze rzymskich legionistów. W związku z tym Hunowie mogli prowadzić ostrzał, pozostając długo poza zasięgiem wroga.
     • mala200333 Re: Hunowie i ich skuteczna broń… 17.07.22, 16:31
      Niejednokrotnie deszcz wypuszczanych przez nich pocisków sprawiał, że przeciwnik rejterował z pola bitwy, zanim w ogóle doszło do walki wręcz. Nic więc dziwnego, że Ammianus Marcellinus w swoich słynnych "Res gestae" pisał o Hunach:

      (…) pojawiają się znienacka, tak też umieją nagle i umyślnie się rozproszyć w luźne gromady a potem jeszcze większą siłą uderzają w nieuporządkowanym szyku i w różnych miejscach, dokonując ogromnej rzezi. (…) I dlatego bez wątpienia można nazwać ich najstraszliwszymi z wojowników, gdyż walczą z dystansu, rażąc [wroga] strzałami.
     • mala200333 Re: Hunowie i ich skuteczna broń… 17.07.22, 16:33
      Łuk refleksyjny był najdoskonalszym orężem Hunów. Nomadowie wprowadzili jednak również inne innowacje, pozwalające zyskiwać przewagę nad przeciwnikami. Kluczowym wynalazkiem był nowy typ siodła. Jego sekret krył się w dwóch łękach – przednim pionowym i tylnym ukośnym, przymocowywanych do specjalnego stelaża, który obijano filcem i skórami.

      Taka konstrukcja sprawiała, że jeździec bez trudu mógł odwracać się w sidle i strzelać za siebie, nie ryzykując utraty równowagi
      • mala200333 Re: Hunowie i ich skuteczna broń… 17.07.22, 16:34
       Skoro mowa o strzemionach, to wypada zaznaczyć, że także one nie oparły się huńskim wpływom. Historycy analizujący zapiski kronikarzy starożytnego Rzymu doszli do wniosku, że niesławni koczownicy mocowali przy siodłach skórzane paski lub swego rodzaju płócienne worki, dające stopom oparcie.

       To był już pewien surogat strzemion. Na te pełnoprawne i wykonane z żelaza Europa musiała poczekać jeszcze ponad sto lat. Przybyły one wraz z kolejnymi najeźdźcami z azjatyckich stepów – Awarami
       • mala200333 Re: Hunowie i ich skuteczna broń… 17.07.22, 16:35
        https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/oVuk9kpTURBXy80NWIzMDBkMjBmZTI4OGY4OTc5ZmVkMGU5NzM0MjYwMC5qcGeRlQLNA50AwsOCoTAFoTEB
  • seremine Re: Hunowie i ich skuteczna broń… 17.07.22, 16:38
   Ciekawe…
   To ma sugerować upadek następnego mocarstwa?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka