Dodaj do ulubionych

Serbia i Kosowo

01.08.22, 17:33
W nocy z niedzieli na poniedziałek na granicy Kosowa i Serbii znów zawrzało. Mieszkający w Kosowie Serbowie nie zgodzili się z decyzją władz tego państwa, które nakazały wymianę tablic rejestracyjnych z serbskich na kosowskie. Dla Serbów, którzy nie uznają niepodległości Kosowa, taka, wydawałoby się symboliczna operacja, jest nie do przyjęcia.
Obserwuj wątek
  • seremine Re: Serbia i Kosowo 01.08.22, 17:35
   Oburzenie serbskich kierowców doprowadziło do zablokowania dwóch przejść granicznych, a w stronę kosowskich strażników padły strzały. I chociaż dzięki międzynarodowej interwencji, władze Kosowa odsunęły o miesiąc wymianę tablic rejestracyjnych, to konfliktu to nie rozwiązuje. Konfliktu, w który od 1999 roku zaangażowane są też polskie wojska stabilizacyjne.

   – Ta nienawiść bierze się przede wszystkim z różnej interpretacji tego, do kogo tak naprawdę Kosowo należy. Czy jest albańskie, czy jest serbskie. Do tego dochodzą różnice, między innymi religijne, bo nie zapominajmy, że Albańczycy to w większości muzułmanie, natomiast Serbowie to chrześcijanie i na tym polu też bardzo często dochodziło do niesnasek – wspomina generał Tomasz Bąk, dowodzący polskimi wojskami w Kosowie w 2000 roku.

   Setki rozmów i spotkań z Serbami i kosowskimi Albańczykami pozwoliły generałowi Bąkowi zrozumieć, że nienawiść ta tkwi nie tylko w umysłach polityków, ale dotyka większości obywateli. Gdy Polacy pojawili się tam w 1999 roku, dochodziło do regularnych czystek etnicznych i naszych żołnierzy rzucono w sam środek brutalnych porachunków. Najtrudniej było zachować neutralność.
  • seremine Re: Serbia i Kosowo 01.08.22, 18:31
   Obecne eskalacja konfliktu, zdaniem znawców regionu, może być nie tylko kolejną odsłoną ciągnącego się lata sporu. Dopatrują się także szerszego kontekstu.

   – Może być to próba odwrócenia uwagi od tego, co Rosjanie wyczyniają na terenie Ukrainy. Bo pamiętajmy, że Serbia jest dosyć blisko związana z Rosją. Rosja zawsze wspierała Serbię, zawsze uważała za swojego przyjaciela i to było widać nawet podczas operacji w Kosowie – mówi generał Tomasz Bąk.
  • mala200333 Re: Serbia i Kosowo 02.08.22, 06:31
   Wszystko wskazuje na to, że w Kosowie potrzebna jest misja militarna, która będzie potrafiła zdecydowanie i skutecznie działać w chwilach napięć, bo tak Albańczycy, jak i Serbowie wiele razy pokazali, że z łatwością sięgają po broń – uważa gen. Bogusław Pacek
  • mala200333 Re: Serbia i Kosowo 02.08.22, 06:32
   – Jest on niewątpliwie wykorzystywany przez Rosję do wywołania zamieszania w rejonie. Obawy budzi zwłaszcza to, że Kreml poprzez Serbię, w której ma ogromne wpływy, może strać się wciągnąć NATO w konflikt na Bałkanach, by odwrócić uwagę świata od wojny w Ukrainie – uważa płk Piotr Gąstał, były dowódca elitarnej jednostki GROM, który 1998 r. wraz grupą operatorów specjalnej jednostki odpowiadał za ochronę szefa misji weryfikacyjnej OBWE – Amerykanina Williama G. Walkera podczas jego misji w Kosowie i Macedonii

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka