Dodaj do ulubionych

~_~_~_ Ukraina ~_~_~_~_~_~_~_~_~_

08.08.22, 13:04
- Baykar, turecka firma produkująca drony Bayratkar TB-2, została zarejestrowana w Ukrainie i kupiła tam działkę pod budowę fabryki dronów - podał Wasyl Bodnar, ambasador Ukrainy w Turcji, w rozmowie z agencją RBK-Ukraina.
Obserwuj wątek
  • seremine Re: ~_~_~_ Ukraina ~_~_~_~_~_~_~_~_~_ 08.08.22, 13:06
   Ukraińskie wojska skutecznie wykorzystują amerykańskie systemy HIMARS. W nocy przeprowadzono udany atak rakietowy na bazę Rosjan w Melitopolu. "Zniszczono znaczne ilości sprzętu okupanta i zabito około setki rosyjskich żołnierzy" – przekazał mer Melitopola Iwan Fedorow za pośrednictwem komunikatora Telegram.
   • seremine Re: ~_~_~_ Ukraina ~_~_~_~_~_~_~_~_~_ 23.08.22, 19:52
    Jak przekazuje AP, w odróżnieniu od większości dotychczasowych transz sprzętu, nowy pakiet ma zostać uchwalony w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative (USAI), wedle którego sprzęt pozyskiwany jest od producentów uzbrojenia, a nie pobierany z magazynów sił USA. Oznacza to, że nie trafi do Ukrainy natychmiast, ale na przestrzeni jednego-dwóch lat.

    14 min temu
    Administracja Joe Bidena ogłosi w środę największy jak dotąd pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy warty 3 mld dolarów - podały agencje AP i Reuters, powołując się na przedstawicieli rządu. Sprzęt ma odpowiedzieć na średnio- i długoterminowe potrzeby Ukrainy i zawierać m.in. drony. Ma to sygnalizować też utrzymanie obecnych sił USA w regionie na dłuższy czas
    • seremine Re: ~_~_~_ Ukraina ~_~_~_~_~_~_~_~_~_ 24.08.22, 20:31
     W środę, w dniu niepodległości Ukrainy rosyjskie wojska zaatakowały szereg obwodów, w tym chmielnicki, żytomierski i winnicki - poinformowały ukraińskie media. Szef obwodu chmielnickiego Serhij Hamalij zaapelował do mieszkańców, by pozostali w schronach. Rosyjskie rakiety zostały zestrzelone nad obwodami czernihowskim i czerkaskim
   • seremine Re: ~_~_~_ Ukraina ~_~_~_~_~_~_~_~_~_ 24.09.22, 01:17
    Władze samozwańczych tzw. republik ludowych, powołanych przez prorosyjskich separatystów w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy, zarządziły przeprowadzenie w dniach 23-27 września “referendów”, mających na celu włączenie tych okupowanych przez Rosję terytoriów w skład Federacji Rosyjskiej.    Podobny zamiar ogłosili rosyjscy namiestnicy w częściowo okupowanych obwodach chersońskim i zaporoskim na południu Ukrainy
    • black_jotka Re: ~_~_~_ Ukraina ~_~_~_~_~_~_~_~_~_ 23.10.22, 21:15
     Macron we Włoszech. Mówił o pokoju w Ukrainie
     - Rozmowa o pokoju dzisiaj może być nie do zniesienia dla tych, którzy walczą o swoją wolność – ocenił Macron i podkreślił, że „nie jest pewien, czy to wojna wszystkich Rosjan”. – Rozmowa z narodem rosyjskim jest niezbędna. Nie możemy pozostać neutralni – dodał francuski prezydent.
     Jego zdaniem, „pokój jest możliwy”. – Zdecydują o nim Ukraińcy – ocenił. Jak dodał, „Rosja odizolowała się od reszty świata”.
     Co Macron sądzi na temat rosyjskiej inwazji na Ukrainę?
     Wcześniej, w poniedziałek 10 października Macron udzielił wypowiedzi, która może oznaczać zaostrzenie francuskiego stanowiska wobec Rosji i toczonej przez nią wojny przeciwko Ukrainie. O znamiennych słowach polityka poinformowała agencja AFP. Jest to o tyle istotne, że przez pierwsze miesiące konfliktu Macron próbował porozumieć się z Władimirem Putinem i namawiał do prowadzenia rozmów pokojowych z Kremlem.
     W ubiegłym tygodniu Emmanuel Macron na antenie publicznego nadawcy France 2 powiedział, że jeśli Rosja zdecyduje się taktycznie użyć broni jądrowej, to Francja nie zdecyduje się jej użyć jako odpowiedzi. – Nasza doktryna opiera się na podstawowych interesach narodu. Są one jasno zdefiniowane i nie zostałyby w ogóle bezpośrednio dotknięte, gdyby na przykład doszło do balistycznego ataku nuklearnego w Ukrainę – powiedział francuski przywódca.
  • seremine Re: ~_~_~_ Ukraina ~_~_~_~_~_~_~_~_~_ 08.08.22, 17:24
   Służba Bezpieczeństwa Ukrainy twierdzi, że rozbiła grupę niedoszłych zabójców wynajętych przez rosyjskie GRU do przeprowadzenia zamachów na ministra obrony Ukrainy i szefa Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony. Z kolei okupowany przez Rosję region zaporoski ogłosił "referendum" w sprawie przystąpienia do Federacji Rosyjskiej. Przedstawiciel okupacyjnych władz podpisał rozkaz o przygotowaniach do "głosowania"
  • seremine Re: ~_~_~_ Ukraina ~_~_~_~_~_~_~_~_~_ 08.08.22, 17:30
   Poniedziałek to 166. dzień inwazji. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow twierdzi, że to siły ukraińskie ostrzelały elektrownię atomową w Zaporożu. - Jest to niezwykle niebezpieczna działalność, obarczona katastrofalnymi konsekwencjami dla rozległego obszaru, w tym terytorium Europy – stwierdził w swoim propagandowym wystąpieniu. Pieskow wezwał sojuszników Ukrainy do "wykorzystania swoich wpływów, aby zapobiec dalszemu ostrzałowi". Moskwa i Kijów obwiniają się nawzajem za ataki na elektrownię atomową, gdzie niedawne walki wywołały ostrzeżenie ONZ o potencjalnej katastrofie nuklearnej. Rosyjskie ataki na elektrownię w Zaporożu - największy tego typu obiekt w Europie - zostały potępione przez polskie MSZ.
  • seremine Re: ~_~_~_ Ukraina ~_~_~_~_~_~_~_~_~_ 08.08.22, 17:41
   Alarmy powietrzbe w centralnej i wschodniej Ukrainie.
  • seremine Re: ~_~_~_ Ukraina ~_~_~_~_~_~_~_~_~_ 08.08.22, 17:53
   https://i.wpimg.pl/c/1312x828/filerepo.grupawp.pl/api/v1/display/embed/ce9aeb7a-8e9b-4a92-b07c-0342c095223d

   Dziś alarmy…
  • seremine Re: ~_~_~_ Ukraina ~_~_~_~_~_~_~_~_~_ 08.08.22, 17:55

   Jak podkreśliło DBR, jako były dowódca marynarki wojennej oraz minister obrony Jeżel dysponował wiedzą i był świadom ryzyka wiążącego się z dalszym stacjonowaniem rosyjskich sił zbrojnych na półwyspie, a mimo to uzgodnił projekt porozumienia, a przy tym nie był nawet obecny na posiedzeniu Rady Ministrów Ukrainy 21 kwietnia 2010 roku, na którym projekt był omawiany, oraz nie zasięgnął obowiązkowej opinii prawnej dotyczącej zgodności projektu umowy z konstytucją i innymi aktami prawnymi Ukrainy.
   16:54
   Mychajło Jeżel, były minister obrony Ukrainy i były dowódca ukraińskiej marynarki wojennej, został oskarżony o zdradę stanu - poinformowało w poniedziałek Państwowe Biuro Śledcze (DBR). Sprawa dotyczy uzgodnienia przez Jeżela w 2010 r. umowy przedłużającej stacjonowanie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na Krymie.
  • seremine Re: ~_~_~_ Ukraina ~_~_~_~_~_~_~_~_~_ 08.08.22, 17:58
   Mychajło Jeżel, były minister obrony Ukrainy i były dowódca ukraińskiej marynarki wojennej, został oskarżony o zdradę stanu - poinformowało w poniedziałek Państwowe Biuro Śledcze (DBR). Sprawa dotyczy uzgodnienia przez Jeżela w 2010 r. umowy przedłużającej stacjonowanie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na Krymie.
  • seremine Re: ~_~_~_ Ukraina ~_~_~_~_~_~_~_~_~_ 08.08.22, 18:17
   W niedzielnym ataku rakietowym na obwód winnicki Rosjanie użyli swoich najnowocześniejszych pocisków Ch-47M Kindżał. Dowództwo sił powietrznych przyznało, że armia ukraińska nie dysponuje zasobami obrony przeciwlotniczej, które mogłyby skutecznie przeciwstawiać się Kindżałom..
  • seremine Re: ~_~_~_ Ukraina ~_~_~_~_~_~_~_~_~_ 08.08.22, 18:31
   Działania wroga popiera nie więcej, niż 10 proc. mieszkańców okupowanego Melitopola na południu Ukrainy, dlatego ogłoszenie pseudoreferendum o przyłączeniu do Rosji było propagandową inscenizacją - oświadczył w poniedziałek lojalny wobec Kijowa mer miasta Iwan Fedorow.
  • seremine Re: ~_~_~_ Ukraina ~_~_~_~_~_~_~_~_~_ 08.08.22, 18:33
   Są… Pożary pól spowodowane rosyjskim ostrzałem
  • seremine Re: ~_~_~_ Ukraina ~_~_~_~_~_~_~_~_~_ 08.08.22, 18:59
   Szef nowych władz z nadania Moskwy Jewhen Bałycki był w latach 2012-14 deputowanym do ukraińskiego parlamentu z ramienia prorosyjskiej Partii Regionów. "Swego czasu (Bałycki) poniósł sromotną klęskę w wyborach samorządowych, uzyskując mniej, niż 10 proc. poparcia" - zauważył mer.

   Wcześniej w poniedziałek kolaborant oświadczył, że podpisał zarządzenie o "początku przygotowań" do organizacji pseudoreferendum. Bałycki nie sprecyzował, kiedy miałoby się odbyć nielegalne głosowanie.

   16 min temu
   Samorządowiec podkreślił na Telegramie, że tak niewielkie poparcie dla Kremla utrzymuje się "nawet pod lufami rosyjskich karabinów". Dlatego poniedziałkowe spotkanie organizacji "Jesteśmy razem z Rosją", podczas którego szefokupacyjnej administracji zapowiedział zorganizowanie tzw. referendum, było w rzeczywistości "propagandowym obrazkiem dla rosyjskich mediów".

   "(Najeźdźcy) przywieźli do Melitopola ludzi z innych tymczasowo okupowanych terenów obwodu zaporoskiego - 700 osób, bo nawet tylu nie dałoby się zwerbować wśród lokalnych mieszkańców. Następnie zorganizowali 'forum' w miejskim Pałacu Kultury" - napisał Fedorow.
  • seremine Re: ~_~_~_ Ukraina ~_~_~_~_~_~_~_~_~_ 08.08.22, 19:09

   Bank Światowy zapowiada dodatkowe 4,5 mld dolarów pomocy dla Ukrainy.
  • seremine Re: ~_~_~_ Ukraina ~_~_~_~_~_~_~_~_~_ 08.08.22, 20:24
   Podolak powiedział, że porozumienie z Rosją jest dziś niemożliwe. Rosja nie pójdzie na ustępstwa albo spróbuje oszukać umawiające się strony. W pełni wykorzystuje swoje możliwości ekspansji i chce zachować niekorzystne dla Ukrainy status quo - podkreślił ukraiński polityk, przekonując, że dlatego trzeba zrozumieć, że proces negocjacji z Rosją jest możliwy jedynie pod warunkiem, że dozna ona kilku taktycznych porażek.
  • black_jotka Re: ~_~_~_ Ukraina ~_~_~_~_~_~_~_~_~_ 08.08.22, 23:15
   Co dzien czytam coraz bardziej przerazajacych wiesci..
  • black_jotka Re: ~_~_~_ Ukraina ~_~_~_~_~_~_~_~_~_ 08.08.22, 23:17
   Siły rosyjskie uszkodziły elektrociepłownię w Charkowie, która zaopatruje jedną trzecią miasta w ogrzewanie i gorącą wodę - poinformował szef władz obwodu charkowskiego na wschodzie Ukrainy Ołeh Syniehubow.
  • black_jotka Re: ~_~_~_ Ukraina ~_~_~_~_~_~_~_~_~_ 08.08.22, 23:20
   Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski
   Po wojnie, którą Rosja rozpętała przeciwko Ukrainie, nie powinien zostać ani tlący się konflikt, ani zamrożony. Ukraina musi odzyskać wszystko, co Rosja tymczasowo zagarnęła, a państwo, które dokonało agresji, musi zostać ukarane za swoją zbrodnię.
   • black_jotka Re: ~_~_~_ Ukraina ~_~_~_~_~_~_~_~_~_ 08.08.22, 23:23
    Zdrajcy Ukrainy żyją szybko, ale umierają młodo
    Tym, co zasadniczo odróżnia sytuację w Ukrainie po dokonanej 24 lutego br. napaści Rosji od sytuacji z lat 2014 — 2015 jest fakt, iż dochodzi do nieporównywalnie mniejszej ilości zdrad ze strony ukraińskich polityków, oficerów wojska oraz służb specjalnych oraz zwykłych obywateli. Tym, co jest podobne, jest fakt, iż Rosjanie, szukając kolaborantów, którzy gotowi byliby zarządzać okupowanymi przez Rosję terytoriami, nie są w stanie znaleźć praktycznie żadnych przedstawicieli miejscowych elit i opierają się na lokalnych, prymitywnych bandytach.
  • seremine Re: ~_~_~_ Ukraina ~_~_~_~_~_~_~_~_~_ 08.08.22, 23:52
   Ukraińcy ostrzelali Melitopol z wyrzutni HIMARS, niszcząc rosyjski sprzęt wojskowy i zabijając ok. 100 rosyjskich żołnierzy - podaje UNIAN.

   Ok. 10 potężnych wybuchów słychać było w okupowanym przez Rosjan Melitopolu - podaje w Telegramie mer miasta Iwan Fedorow. "Kolejny wieczór przestaje być spokojny dla rosyjskich wojskowych" - pisze
  • seremine Re: ~_~_~_ Ukraina ~_~_~_~_~_~_~_~_~_ 08.08.22, 23:58
   Na plaży w Bad Wiessee (Niemcy) Rosjanka zaczęła obrażać kobietę za to, że ta wyjechała z kraju w stanie wojny. Agresorce nie podobało się, że "Ukraińcy zajmują cały kraj". Do tego doszły antysemickie i rasistowskie komentarze. Sprawą zajęła się policja
  • seremine Re: ~_~_~_ Ukraina ~_~_~_~_~_~_~_~_~_ 09.08.22, 01:51
   23
   Ukrinform przywołał wypowiedź szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawła Solocha z rozmowy w Polsat News. - Wojna w Ukrainie może trwać latami, ale kluczowe będą najbliższe dwa miesiące - ocenił Soloch.
   Jak pisze Ukrinform, według niego sukces Ukrainy umożliwiłby "wynegocjowanie pokoju lub przynajmniej zawieszenia broni", a aby rozpocząć ukraińską kontrofensywę, "pilnie potrzeba dużo broni".
  • seremine Re: ~_~_~_ Ukraina ~_~_~_~_~_~_~_~_~_ 09.08.22, 01:54

   W wyniku rosyjskiego ostrzału uszkodzone zostały cztery magazyny oraz sprzęt rolniczy, a także dziewięć domów w mieście Kamieńskie, na zachód od Dniepru - podaje The Kyiv Independent.
  • seremine Re: ~_~_~_ Ukraina ~_~_~_~_~_~_~_~_~_ 09.08.22, 02:36
   W dniu 8 sierpnia wojsko rosyjskie wystrzeliło ponad 130 pocisków na terytorium obwodu sumskiego, w wyniku ostrzału artyleryjskiego we wsi Kateryniwka zginęła kobieta - informuje szef władz obwodowych Dmytro Żywycki.
   W okupowanym obwodzie chersońskim okupanci usiłują przekupić mieszkańców, by wzięli udział w "referendum" - poinformował szef władz obwodowych Jarosław Januszewicz. Jak powiedział, "mieszkańcy Chersonia mogą teraz otrzymać po 10 tys. rubli, rzekomo w ramach programu federalnego oferuje się im pakiety humanitarne i emerytury
  • seremine Re: ~_~_~_ Ukraina ~_~_~_~_~_~_~_~_~_ 09.08.22, 03:46

   W Ukrainie zaleziono wcześniej szczątki pocisków antyradiolokacyjnych AGM-88 koncernu Raytheon. Kijów oficjalnie nie komentował doniesień na temat pocisków, które pozwalają ukraińskim pilotom skuteczniej działać w regionie oddziaływania rosyjskiej obrony przeciwlotniczej.

   Powiązane tematy:

   Amerykański pogromca radarów AGM-88 w Ukrainie. Zmieni losy wojny jak HIMARS
   17 min temu
   Pentagon po raz pierwszy przekazał informację na temat przesłania Ukrainie rakiet antyradarowych AGM-88 (HARM - High Speed Anti-Radiation Missile) - podaje CNN. Pociski HARM mają zasięg ok. 48 km i są jedną z broni o największym zasięgu spośród tych, które USA dostarczyły armii Kijowa. Ukraińskie władze także nie informowały wcześniej, że dostawy zza oceanu obejmują rakiety tego typu
  • seremine Re: ~_~_~_ Ukraina ~_~_~_~_~_~_~_~_~_ 09.08.22, 08:49
   Trzech cywilów zginęło, a 19 osób zostało rannych w ciągu ostatniej doby w rosyjskich ostrzałach w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował we wtorek na Telegramie szef regionalnych władz Pawło Kyryłenko.   Jak powiadomił, śmierć ponieśli mieszkańcy miejscowości Czasiw Jar, Nowoseliwka Persza i Marjinka.
  • seremine Re: ~_~_~_ Ukraina ~_~_~_~_~_~_~_~_~_ 09.08.22, 08:54
   W raporcie OCHA zaznaczono, że "wspieranie ludzi w zimnych porach roku jest jednym z priorytetów w nadchodzących miesiącach". "Zniszczenie tysięcy domów i brak dostępu do paliwa, gazu i elektryczności z powodu uszkodzonej infrastruktury może stać się sprawą życia lub śmierci" — wyjaśniono.
   "Intensywne działania zbrojne zapoczątkowane 24 lutego rosyjską inwazją na Ukrainę sprawiły, że 17,7 mln osób potrzebuje obecnie pomocy humanitarnej; reprezentuje to wzrost o niemal 2 mln osób w porównaniu z kwietniem br." — podano w raporcie OCHA.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka