Dodaj do ulubionych

Zatruto Odrę ..

11.08.22, 18:27
Pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu wskazali prawdopodobną przyczynę katastrofy ekologicznej, do której doszło na Odrze. W wodzie zaobserwowano duże stężenie trującego mezytylenu.
Obserwuj wątek
  • seremine Re: Zatruto Odrę .. 11.08.22, 19:59
   — W ten weekend miał być Puchar Odry. Kupiłem zanętę, teraz wszystko pójdzie do kosza. Czekają mnie "wakacje", bo 90 proc. utargu dawała Odra. To, co nam wszystkim tu zrobiono, to barbarzyństwo — mówi Robert, wędkarz i właściciel sklepu wędkarskiego w Słubicach. Katastrofa ekologiczna na Odrze może zabić nie tylko ryby, ale także biznes
  • seremine Re: Zatruto Odrę .. 12.08.22, 22:03
   Minister środowiska Brandenburgii Axel Vogel (Zieloni) jako jedną z przyczyn śniętych ryb w Odrze wymienił duże ilości rozpuszczonych soli. "Nowe wyniki laboratoryjne z piątku wykazały zwiększony ładunek soli w rzece" — wyjaśnił w piątek wieczorem na antenie rbb24. Wyniki te nie są jednak jeszcze rozstrzygające i należy spodziewać się dalszych rezultatów.
  • seremine Re: Zatruto Odrę .. 12.08.22, 23:21

   Tak wysycha największa rzeka Francji. "Zostaniemy z tymi mostami nad piaskiem jak jacyś idioci"   Po wyjątkowo bezdeszczowej zimie Francja odnotowała najsuchszy lipiec od 1958 r. Symbolem katastrofalnej suszy jest wysychająca rzeka Loara. Najdłuższą francuską rzekę w niektórych miejscach można przejść suchą stopą. Wymowne zdjęcia opublikował dziennik "Ouest-France"
  • seremine Re: Zatruto Odrę .. 13.08.22, 00:46
   Spodziewam się, że – jeśli okaże się, że wina leży po stronie polskiej – Niemcy wystąpią o gigantyczne odszkodowanie. Doszło do zanieczyszczenia wspólnej rzeki na niewyobrażalną skalę. Koszt naprawy poniesiemy wszyscy, ponieważ instytucje będą wszczynać programy naprawcze z naszych pieniędzy. Ekosystem to nie jest klika gatunków, ale cały układ. Jego naprawa, o ile w ogóle się to uda, potrwa wiele dekad i pochłonie miliony.
   Wciąż jednak nie wiemy, co było źródłem wycieku. Pojawiają się spekulacje, że mogło to być jedno z przedsiębiorstw przemysłowych produkujących wyroby papiernicze.
   O wycieku mówi się od ponad dwóch tygodni i od początku podejrzewałem, że stoi za tym jeden z dużych zakładów przemysłowych. W obrębie Odry jest ich kilka. Sprawcę trzeba srogo ukarać. Ze znalezieniem winnego bywają jednak problemy.
   Dlaczego?
   Bo szkoda w polskim prawie ma być mierzalna i już wielokrotnie, jako organizacja, napotykaliśmy na mur, przy interwencjach o znacznie niższych skażeniach.
  • seremine Re: Zatruto Odrę .. 13.08.22, 01:24
   Proszę wszystkich państwa mieszkających nad Odrą oraz turystów o ostrożność. Nie wchodźcie do wody, nie kąpcie się w niej. Pilnujcie też swoich psów, dla nich picie wody z rzeki może okazać się bardzo niebezpieczne - apeluje premier Mateusz Morawiecki. Według nieoficjalnych informacji Wirtualnej Polski ze źródeł rządowych, niebawem może zostać wydany zakaz korzystania z wody w Odrze, a nawet - to skrajny scenariusz - decyzja o zamknięciu dostępu do rzeki.
  • seremine Re: Zatruto Odrę .. 14.08.22, 17:09
   Nie tylko…
   Odra nie jest jedyną rzeką, w której w ostatnich dniach znajdowane są martwe ryby. Podobny problem został zidentyfikowany w rzece Ner w województwie łódzkim i wielkopolskim. Dzisiaj kontynuowana jest akcja wyławiania śniętych ryb z tej rzeki.
  • seremine Re: Zatruto Odrę .. 14.08.22, 18:54
   Na przełomie lipca i sierpnia nie były dokonywane żadne duże zrzuty wód ze zbiorników retencyjnych do Odry — podało w niedzielnym komunikacie Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Wiązanie tego z obecną sytuacją na Odrze jest przekłamaniem – czytamy
  • seremine Re: Zatruto Odrę .. 14.08.22, 18:56
   To jest katastrofa. Trudno się o tym rozmawia. Łzy się cisną na oczy — powiedział Onetowi Rafał Pender, dyrektor biura zarządu okręgu Polskiego Związku Rybackiego w Szczecinie. Do miasta zbliża się toksyczna fala z substancją, która zatruła Odrę.
  • seremine Re: Zatruto Odrę .. 14.08.22, 18:59
   Z Odry wyłowiono dwie beczki z niezidentyfikowaną substancją - informuje RMF FM. Na miejscu trwa akcja strażaków. Na ten moment nie wiadomo skąd pochodzą beczki, ani czy wrzucono je do wody w miejscu ich znalezienia
  • seremine Re: Zatruto Odrę .. 14.08.22, 21:41
   Zatruta Odra. Wciąż nie wiadomo, co jest w wodzie
   Od końca lipca obserwowany jest pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół. Śnięte ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu bada sprawę od chwili otrzymania pierwszego zgłoszenia pod koniec lipca. Na początku sierpnia stwierdził, że w rzece występuje substancja toksyczna, która jest szkodliwa dla organizmów wodnych. Wrocławski WIOŚ zawiadomił prokuraturę o przestępstwie.

   12 sierpnia skażenie wystąpiło również na zachodniopomorskim odcinku rzeki. Tego dnia rozesłano też pierwsze alerty RCB do mieszkańców. Premier Mateusz Morawiecki zaapelował, by nie wchodzić do wody i nie kąpać się w niej.

   Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i w dolnośląskim.
  • seremine Re: Zatruto Odrę .. 16.08.22, 02:09
   Śnięte ryby w Odrze
   Wciąż nie wiadomo, co zatruło wodę w Odrze. Wzdłuż całego koryta rzeki wolontariusze, aktywiści, strażacy i wojsko usuwają tony śniętych ryb i ciała martwych zwierząt
  • seremine Re: Zatruto Odrę .. 16.08.22, 21:01
   Ryby giną nie tylko w Odrze. Jak podaje niemiecki serwis RND, w kolejnej rzece znaleziono martwe ryby. Winna jest awaria w fabryce. Setki śniętych ryb dostrzeżono w rzece Saale w pobliżu Bernburga w Saksonii-Anhalt.
  • seremine Re: Zatruto Odrę .. 17.08.22, 08:04
   Z Odry usunięto już ponad 80 ton śniętych ryb. Giną także bobry, ptactwo wodne, a nawet małże i kraby. Prof. dr hab. Piotr Skubała (67 l.) ekolog z Uniwersytetu Śląskiego mówi, że Odra i życie wokół rzeki umarło na kilkanaście, kilkadziesiąt lat. Tyle czasu potrzeba, by przyroda odżyła
  • seremine Re: Zatruto Odrę .. 17.08.22, 22:06
   Nowe relacje mieszkańców miejscowości nad Odrą dokumentują szokujące skutki katastrofy związanej z zatruciem rzeki Odry i zaprzeczają optymizmowi urzędników, jakoby stan wody już się poprawiał. W Kostrzynie nad Odrą (woj. lubuskie) po przejściu trującej fali życie w ogóle zanikło. W rzece Regalica - odnodze Odry koło Gryfina - ryby właśnie dogorywają. W Kluczu na przedmieściach Szczecina zabrakło worków do zbierania śniętych ryb.
  • seremine Re: Zatruto Odrę .. 18.08.22, 00:36
   W jeziorze Klötzbecken w berlińskiej dzielnicy Lübars odkryto tysiące śniętych ryb. Służby o sprawie zaalarmowali mieszkańcy, którzy zamykają okna, aby poradzić sobie z trudnym do zniesienia zapachem — podaje Informacyjna Agencja Radiowa
  • mala200333 Re: Zatruto Odrę .. 18.08.22, 07:59
   Od 29 lipca do 10 sierpnia do Odry w okolicach Głogowa trafiały spore ilości słonej wody. Jak ustalił poseł Koalicji Obywatelskiej Piotr Borys, mają one pochodzić z flotacji rud metali i trafiły do rzeki ze zbiornika Żelazny Most Zakładu Hydrotechnicznego KGHM. Poinformował również, że w tym przypadku obowiązków miały nie dopełnić Wody Polskie.
  • seremine Re: Zatruto Odrę .. 18.08.22, 12:21
   Wielu mieszkańców terenów leżących nad Odrą wciąż nie może otrząsnąć się po katastrofie ekologicznej. W środę, 17 sierpnia, mieszkańcy Cigacic (woj. lubuskie) oraz miłośnicy przyrody protestowali przeciwko opieszałości władz w ustalaniu przyczyn i winnych tragedii. — Odra wygląd dziś jak wymarła rzeka, cały czas wypływają śnięte ryby. A my dalej nie wiemy, co się stało – mówili oburzeni ludzie.
  • seremine Re: Zatruto Odrę .. 18.08.22, 12:23
   - Kłamią, w żywe oczy kłamią. O Czarnobylu też nie mówili, teraz jest tak samo - pani Ela z Widuchowej nie kryje emocji. - Jak przeszło 50 lat tu mieszkam, to takiej tragedii nie było - dodaje pan Władysław z Górzycy. Mieszkańcom miasteczek i wsi wzdłuż Odry na spokojny sen nie pozwala fetor gnijących ryb i obawa o to, czy kiedykolwiek dowiedzą się, co zatruło ich rzekę. I czy kiedyś nad nią wrócą.
  • seremine Re: Zatruto Odrę .. 18.08.22, 12:54
   Mogła być nagle celowo wprowadzona jakaś toksyczna substancja albo jakaś szkodliwa substancja była wprowadzana przez wiele lat i w końcu ekosystem tego nie wytrzymał. Później mogło nastąpić gwałtowne śnięcie ryb w górze rzeki, a to z kolei spowodowało efekt domina. Rozkładająca się materia powodowała ubytek tlenu i dodatkowo skażenie, a to skutkowało śnięciem kolejnych ryb. To jedna z hipotez - wyjaśnia ekspert.
  • seremine Re: Zatruto Odrę .. 18.08.22, 16:55
   Wyniki badań ekspertów z Instytutu Rybactwa Śródlądowego wskazały obecność w wodzie z Odry mikroorganizmów, złotych alg — poinformowała w czwartek minister klimatu Anna Moskwa. Dodała, że nie są one szkodliwe dla człowieka.
  • seremine Re: Zatruto Odrę .. 18.08.22, 16:58
   Dusza uważa, że katastrofa na Odrze wisiała od dawna na włosku, bo wpadają do niej duże ilości ścieków komunalnych i przemysłowych, a to zabójstwo dla rzeki. – Odra jest mi bliska, zwłaszcza ta część, którą rzeka płynie w naturalnym korycie – opowiada. Przyznaje, że przestał od niedawna jeździć nad Odrę, bo zabrakło w niej jego ulubionych sandaczy, a rzeka nadal jest intensywnie betonowana i regulowana, co źle wpływa na naturalny rozród i bytowanie ryb.
  • seremine Re: Zatruto Odrę .. 18.08.22, 20:00

   Na uwagę, że "złote algi", o których mowa, potrzebują słonej wody, by móc przeżyć i się rozwijać, a więc nie są pierwotną przyczyną skażenia, odparł: "W tej rzece można znaleźć wszystko: i uran, i cyjanek
  • seremine Re: Zatruto Odrę .. 19.08.22, 17:04
   W Odrze doszło do katastrofy ekologicznej na niespotykaną skalę. Ale i w innych miejscach w Polsce przyroda ma kłopoty. W Zalewie Zemborzyckim leżącym na obrzeżach Lublina też jest bardzo źle. Od kilku dni w wodzie pływa tysiące martwych małży. Co się stało? Dlaczego stworzenia masowo umierają? Tego nie wiadomo. Specjaliści badali wodę i nie znaleźli odpowiedzi. Żadnego skażenia nie wykryto, a inni mieszkańcy zalewu, czyli ryby i ptaki, mają się dobrze
  • seremine Re: Zatruto Odrę .. 19.08.22, 17:07
   Możemy w nim przeczytać, że naukowcy "podążają tropem silnej toksyny, która może być wytwarzana przez gatunek glonów Prymnesium parvum" i "wykryli duże ilości tych glonów w próbkach wody z Odry". Prymnesium parvum to toksyczny gatunek glonów z grupy złotych alg, który odpowiada za śmiertelne zatrucia ryb w morzach i oceanach oraz w wodach słonawych.

   Co ważne, ten gatunek alg występuje tylko w wodach słonych i wymaga "poziomu soli, który naturalnie w ogóle nie występuje na zagrożonym odcinku Odry". Zatem częściowo potwierdza to teorię o zasoleniu Odry, o której mówił wczoraj poseł KO Piotr Borys.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka