Dodaj do ulubionych

Nie żyje … Elżbieta II, najdłużej panująca monarch

08.09.22, 20:57

Elżbieta II, najdłużej panująca monarchini w historii Wielkiej Brytanii, nie żyje. Informację o jej śmierci przekazał w oficjalnym komunikacie Pałac Buckingham. Odejście królowej oznacza, że tron automatycznie przejął jej najstarszy syn, książę Karol. Nowy monarcha przyjmie imię Charles III (Karol III).
Obserwuj wątek
    • seremine Re: Nie żyje … Elżbieta II, najdłużej panująca mo 08.09.22, 20:58
      Królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II zmarła w wieku 96 lat. Zasiadała na brytyjskim tronie od 1952 r. i była jedną z najdłużej panujących głów państwa w historii.
    • seremine Re: Nie żyje … Elżbieta II, najdłużej panująca mo 08.09.22, 21:00
      Śmierć mojej ukochanej Matki, Jej Wysokości Królowej, to moment największego smutku dla mnie i wszystkich członków mojej rodziny. Głęboko opłakujemy odejście cenionego suwerena i ukochanej Matki. Wiem, że jej strata będzie głęboko odczuwana w całym kraju, królestwach i Wspólnocie Narodów, a także przez niezliczone rzesze ludzi na całym świecie. W tym okresie żałoby i zmian moja rodzina i ja będziemy się pocieszać oraz wspierać wiedzą o szacunku i głębokim uczuciu, jakim darzono Królową"

- czytamy na Instagramie royalsów.
    • seremine Re: Nie żyje … Elżbieta II, najdłużej panująca mo 08.09.22, 21:02
      „Moje najgłębsze kondolencje dla Rodziny Królewskiej i wszystkich Brytyjczyków po odejściu Jej Królewskiej Mości” - napisał na Twitterze w języku angielskim prezydent Andrzej Duda
    • seremine Re: Nie żyje … Elżbieta II, najdłużej panująca mo 08.09.22, 21:05
      News of the 96-year-old monarch's death comes hours after it was announced she was under medical supervision. Her son is now known as King Charles III. Follow DW for the latest.
      Queen Elizabeth II has died aged 96 after a brief period under medical supervision
      Her son will be known as King Charles III, keeping his given name as monarch
      Family had rushed to her side at Balmoral Castle
      Although Charles' coronation will take some time, technically he is already king
    • seremine Re: Nie żyje … Elżbieta II, najdłużej panująca mo 09.09.22, 17:48
      Czwartkowym spotkaniom angielskich klubów w europejskich pucharach towarzyszyła minuta ciszy, poświęcona pamięci Elżbiety II. Jednak nie wszędzie informacja ta spotkała się z reakcjami pełnymi zadumy i powagi.
      Przy okazji spotkania Ligi Konferencji pomiędzy irlandzkim Shamrock Rovers a szwedzkim Djurgardens kibice pierwszego z wymienionych zespołów skandowali przyśpiewkę wyrażającą radość ze śmierci królowej. "Lizzys in the box" - niosło się po trybunach, co można przetłumaczyć na "Elcia jest w trumnie". Już samo zdrobnienie imienia królowej można odczytać w Wielkiej Brytanii za znieważenie jej majestatu.
    • seremine Re: Nie żyje … Elżbieta II, najdłużej panująca mo 09.09.22, 19:18

Król Karol III: niezależnie od tego, gdzie mieszkacie, w UK czy innych królestwach i terytoriach na świecie, niezależnie od tego skąd pochodzicie i jakie są wasze przekonania, ja będę służyć wam z lojalnością, szacunkiem i miłością
    • seremine Re: Nie żyje … Elżbieta II, najdłużej panująca mo 11.09.22, 05:36
      Reporterka "Faktu" zapytała Polaków, czy Król Karol III będzie godnym następcą Królowej Elżbiety II? Jak się okazuje, nowy monarcha na tronie Wielkiej Brytanii budzi u rodaków mieszane uczucia.

— Myślę, że będzie inny, a to, czy będzie lepszy, czy gorszy, to się dopiero okaże. Wydaje mi się, że będzie dużo zmian. Myślę, że nie będzie miał przede wszystkim takiej silnej ręki, jak królowa Elżbieta — powiedziała nam młoda kobieta.
    • seremine Re: Nie żyje … Elżbieta II, najdłużej panująca mo 11.09.22, 17:45
      Tydzień do pogrzebu Elżbiety II, tydzień do powrotu do normalności. Na czas żałoby narodowej w kraju zawieszone zostały wszystkie strajki. Ale gdy tylko się ona skończy, wrócą stare problemy. A ludzie wyjdą na ulice protestować przeciwko rosnącym kosztom życia.
    • seremine Re: Nie żyje … Elżbieta II, najdłużej panująca mo 12.09.22, 17:15
      Uroczyste wydarzenie zgromadzi wielu przywódców i monarchów z całego świata. POLITICO dotarło do notatki, którą brytyjskie Biuro Spraw Zagranicznych rozesłało do zagranicznych ambasad. Z powodu ograniczonej przestrzeni w zabytkowym budynku (zaledwie dwa tysiące miejsc), w pogrzebie będzie mógł wziąć jedynie przywódca państwa oraz jego partner lub partnerka.

Kto pożegna królową Elżbietę II?

Potwierdzono już, że w skład polskiej delegacji wejdzie prezydent Duda wraz ze swoją żoną. Oprócz nich w uroczystości wezmą udział prezydent Korei Południowej Jun Suk-yeol, prezydent Francji Emmanuel Macron, przewodnicząca Unii Europejskiej Ursula von der Leyen, premierka Nowej Zelandii Jacinda Ardern oraz prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan. Nie zabraknie też prezydenta USA i jego żony, Joego i Jill Bidenów. Do Londynu przyleci również cesarz Japonii Naruhito, który zjawi się albo z małżonką, albo z premierem kraju Fumio Kishidą. Będzie to pierwsza zagraniczna podróż Naruhito jako cesarza.
    • seremine Re: Nie żyje … Elżbieta II, najdłużej panująca mo 15.09.22, 03:34
      Królowa Elżbieta II nie żyje. Zmarła 8 września 2022 roku w szkockiej posiadłości Balmoral. Odkąd rządy objął jej syn król Karol III, nie milknął głosy o rzekomym kryzysie, który spotkać ma rodzinę królewską. Jakie będą rządy nowego monarchy? Według przepowiedni Nostradamusa, syn Elżbiety II szybko abdykuje, a zastąpić go ma "tajemniczy król".

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka