Dodaj do ulubionych

Tysiące Żydów przyjeżdża do Humania (Ukraina)

27.09.22, 02:35
Tysiące Żydów przyjeżdża do Humania (Ukraina) mimo wojny
15ZOBACZ GALERIĘSergei Supinsky / AFP
Dziesiątki tysięcy chasydów zebrało się w ukraińskim mieście Humań podczas dorocznej pielgrzymki, jak poinformowali w niedzielę urzędnicy, mimo apeli władz o powstrzymanie się przed podróżą z powodu wojny.
Obserwuj wątek
  • black_jotka Re: Tysiące Żydów przyjeżdża do Humania (Ukraina) 27.09.22, 02:47
   Każdego roku ortodoksyjni pielgrzymi przybywają do Humania w środkowej Ukrainie z całego świata, aby odwiedzić grób jednej z głównych postaci chasydzkiego judaizmu — cadyka Nachmana z Bracławia na obchody żydowskiego nowego roku Rosz Haszana.

   — To najważniejszy dzień w roku, aby móc połączyć się z Bogiem. A to wspaniałe miejsce, by to zrobić — mówi jeden z pielgrzymów, Aaron Allen.

   Humań znajduje się stosunkowo daleko od linii frontu, ale ukraińskie i izraelskie władze wzywały wiernych do rezygnacji z uczestnictwa w uroczystościach odbywających się między 25 a 27 września tego roku.
  • black_jotka Re: Tysiące Żydów przyjeżdża do Humania (Ukraina) 27.09.22, 02:51
   Były syreny, ale my z Izraela jesteśmy przyzwyczajeni do syren, wiemy, co robić. Czujemy się całkiem bezpiecznie — mówi Allen, 48-letni lekarz z Yad Binyamin.

   Pielgrzymi często powołują się na religijny tekst rabina Nachmana, założyciela ultraortodoksyjnego ruchu, który zmarł w mieście w 1810 r., w którym obiecał, że "uratuje (wyznawców) od piekła", jeśli przyjdą odwiedzić jego grób w Rosz Haszana.
  • black_jotka Re: Tysiące Żydów przyjeżdża do Humania (Ukraina) 27.09.22, 02:53

   Policja ustawiła szeroki kordon wokół grobu, sprawdzając dowody osobiste i przepuszczając tylko mieszkańców i chasydów.

   Sprzedaż alkoholu i fajerwerków jest zabroniona podczas świąt w Humaniu, powiedziała rzeczniczka policji regionalnej Zoja Wowk. Obowiązuje również godzina policyjna między 23.00 a 5.00 rano
  • black_jotka Re: Tysiące Żydów przyjeżdża do Humania (Ukraina) 27.09.22, 02:54
   W swoim codziennym przemówieniu do narodu w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że chce "złożyć życzenia ukraińskiej społeczności żydowskiej i wszystkim Żydom na całym świecie z okazji Rosz Haszana".

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka