Dodaj do ulubionych

W doszło do wycieków gazu z Nord Stream 1 i 2

27.09.22, 17:35
W poniedziałek doszło do wycieków gazu z Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Wycieki są badane jako celowe ataki - poinformował portal svt.se. Powołuje się on na słowa sejsmologa Björna Lunda, który "nie ma wątpliwości, że wyciek ma związek z eksplozjami".
Obserwuj wątek
  • black_jotka Re: W doszło do wycieków gazu z Nord Stream 1 i 2 27.09.22, 19:17
   Spółka Nord Stream 2 AG poinformowała, że doszło do awarii Nord Stream 2 na wodach wyłącznej strefy ekonomicznej Danii
   Ciśnienie zaczęło spadać również w Nord Stream 1. Wprowadzono strefę bezpieczeństwa i statki muszą obierać inne trasy
   Zaskakującą informację przekazała stacja pomiarowa szwedzkiej Narodowej Sieci Sejsmologicznej. "Nie ma wątpliwości, że to eksplozje" – stwierdzono
  • black_jotka Re: W doszło do wycieków gazu z Nord Stream 1 i 2 27.09.22, 19:17
   Niemieckie władze podejrzewają sabotaż, a szefowa duńskiego rządu mówi, że "trudno sobie wyobrazić, że to przypadek".
  • seremine Re: W doszło do wycieków gazu z Nord Stream 1 i 2 28.09.22, 00:07
   Szwedzi zwołują rządowy sztab kryzysowy w związku z nowymi ustaleniami sejsmologów w sprawie gazociągów Nord Stream na dnie Bałtyku. Szwedzka Narodowa Sieć Sejsmologiczna poinformowała o zarejestrowaniu dwóch silnych podwodnych eksplozji na obszarach, gdzie stwierdzono wyciek gazu z gazociągów. - Wszystkie ślady prowadzą do Moskwy - stwierdził w TOK FM Robert Tomaszewski z Polityki Insight.
  • mala200333 Re: W doszło do wycieków gazu z Nord Stream 1 i 2 28.09.22, 00:34
   Makabra!
  • black_jotka Re: W doszło do wycieków gazu z Nord Stream 1 i 2 28.09.22, 06:33
   "Rozmawiałam z premier Frederiksen o akcji sabotażowej dot. Nord Stream. Najważniejsze, aby teraz zbadać incydenty, uzyskać pełną jasność co do wydarzeń i przyczyn. Wszelkie celowe zakłócenia aktywnej europejskiej infrastruktury energetycznej są niedopuszczalne i będą prowadzić do najsilniejszej możliwej reakcji" - napisała Von der Leyen na Twitterze.
  • black_jotka Re: W doszło do wycieków gazu z Nord Stream 1 i 2 29.09.22, 07:34

   - Idea, że Stany Zjednoczone w jakikolwiek sposób zamieszane w ten prawdopodobny sabotaż gazociągów Nord Stream, jest niedorzeczna. To nic więcej, niż funkcja rosyjskiej dezinformacji i tak powinna być traktowana - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Ned Price, pytany o sugestię byłego szefa MSZ Radosława Sikorskiego oraz senatora Teda Cruza, że USA mogły stać za wybuchami gazociągów Nord Stream.
  • black_jotka Re: W doszło do wycieków gazu z Nord Stream 1 i 2 29.09.22, 07:40
   Szwedzka straż przybrzeżna podobno znalazła czwarty wyciek w rurociągu Nord Stream — informuje Sky News, powołując się na szwedzkie media.
  • black_jotka Re: W doszło do wycieków gazu z Nord Stream 1 i 2 30.09.22, 09:39
   Wskutek eksplozji przy gazociągu Nord Stream mogło dojść do uszkodzenia podmorskiego kabla elektrycznego SwePol Link, który łączy Szwecję z Polską - poinformował szwedzki operator sieci energetycznej Svenska Kraftnat. Wkrótce przeprowadzone zostaną szczegółowe analizy
  • black_jotka Re: W doszło do wycieków gazu z Nord Stream 1 i 2 30.09.22, 11:48
   Jeden lub więcej dronów zaobserwowali nad duńskim polem naftowo-gazowym Halfdan Bravo na Morzu Północnym pracownicy spółki TotalEnergies. Ta tajemnicza aktywność w okolicach strategicznej infrastruktury z branży paliwowej budzi niepokój po wydarzeniach z początku tygodnia, kiedy doszło do wycieku gazu z sieci przesyłowej Nord Stream 1 i 2.
  • black_jotka Re: W doszło do wycieków gazu z Nord Stream 1 i 2 30.09.22, 11:49
   NATO musi objąć szczelną ochroną należące do państw sojuszniczych gazociągi i połączenia energetyczne na Morzu Bałtyckim. Sabotaż na Nord Stream to sygnał, że Rosja może próbować rozszerzyć konflikt z Ukrainy na obszar Bałtyku - uważa Jerzy Marek Nowakowski, były ambasador RP w Łotwie i Armenii.
  • black_jotka Re: W doszło do wycieków gazu z Nord Stream 1 i 2 30.09.22, 21:02

   - Uszkodzenie gazociągów Nord Stream było celowym aktem sabotażu - oznajmił w piątek prezydent USA Joe Biden. Jak dodał, choć nieznane są jeszcze wszystkie okoliczności ataku, to Rosja rozsiewa na ten temat dezinformacje. "Nie wierzcie w to, co mówi Putin" - powiedział.
  • black_jotka Re: W doszło do wycieków gazu z Nord Stream 1 i 2 01.10.22, 07:12
   Szwedzkie służby poinformowały o wykryciu czwartego wycieku z gazociągu Nord Stream. Zlokalizowany jest on między znanymi już miejscami awarii na Nord Stream 1, jednak uszkodzenie dotyczy nitki Nord Stream 2. Sejsmolog Björn Lund nie wyklucza, że w okolicy mogła mieć miejsce kolejna detonacja. Jakie będą skutki wycieków z gazociągów? – Metan jest gazem, który ma negatywny wpływ na atmosferę - powiedziała w programie "Newsroom" WP Justyna Piszczatowska, redaktor naczelna Green-News.pl. – Jest gazem cieplarnianym, aż 80 razy bardziej niż dwutlenek węgla. Nie wiemy jeszcze, jakie są uszkodzenia po tych awariach. Z tego co słyszymy, one stale się powiększają. Nie znając ilości gazu, który wycieka, trudno oszacować efekt klimatyczny w ujęciu liczbowym. Ale zdecydowanie jest źle. Natomiast zaznaczę, że wycieki LNG są powszechne na etapie eksploatacji i dostaw. Z jednej strony mamy do czynienia ze spektakularnym zdarzeniem, z drugiej – do wycieków gazu dochodzi nagminnie. Obecnie nic nie da się zrobić, można tylko czekać na to, aż sytuacja się uspokoi. Ewidentnie dochodzi tam do aktów militarnych. Próby łatania wycieków mogłyby być niebezpieczne. Już w przypadku tych pierwszych uszkodzeń mówiło się o tym, że to początek końca tej inwestycji. Eksperci wskazują na celowe działanie, które ma zmusić Europę, by czerpała gaz z Nord Stream 2. To jest coś czego cała Europa i nawet już Niemcy nie chcą robić. Kolejna próba szantażu. Wygląda na to, że Rosja jest w stanie w tym celu poświęcić budowane przez lata gazociągi. To absurd.
  • black_jotka Re: W doszło do wycieków gazu z Nord Stream 1 i 2 01.10.22, 21:20
   Gaz z Nord Stream 2 już nie wycieka. Udało się opanować sytuację na rurociągu. Jednocześnie z Danii i Szwecji płyną niepokojące informacje. Przyczyną uszkodzenia instalacji mogły być setki kilogramów trotylu. Raport z tymi wnioskami trafił do ONZ.
  • black_jotka Re: W doszło do wycieków gazu z Nord Stream 1 i 2 01.10.22, 21:25
   Satelitarne zdjęcia kanadyjskiej firmy pozwalają oszacować skalę wycieku metanu z gazociągów Nord Stream. Obrazy pokazują "pióropusz" gazu po wybuchu, którego długość sięga 12 kilometrów
  • black_jotka Re: W doszło do wycieków gazu z Nord Stream 1 i 2 02.10.22, 01:49
   – Teraz wszyscy będą wiedzieli: "no dobra, no to tutaj gaz już nie popłynie". Więc rynki się do tego dostosują – mówiła w Debacie "Newsweeka" o zniszczeniu gazociągów Nord Stream 1 i 2 Monika Morawiecka, b. prezes PGE Baltica, ekspertka ds. energetyki. Jej zdaniem po tym, co stało się z przesyłającymi rosyjski gaz rurociągami, niepewność na rynkach się zmniejszy.


   Czytaj
  • black_jotka Re: W doszło do wycieków gazu z Nord Stream 1 i 2 03.10.22, 17:57
   Szwedzka straż przybrzeżna cały czas obserwuje to, co dzieje się w pobliżu uszkodzonych gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Z jej najnowszego raportu wynika, że nie widać już na powierzchni morza śladów wycieku z pierwszego gazociągu. Zwiększył się jednak wyciek z Nord Stream 2.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka