Dodaj do ulubionych

Oto cztery kluczowe objawy udaru:

06.11.22, 13:13
Oto cztery kluczowe objawy udaru:
C – ciężka noga lub ręka,
Z – zaburzenia mowy,
A – asymetria twarzy,
S – słabe widzenie.
Obserwuj wątek
  • black_jotka Re: Oto cztery kluczowe objawy udaru: 06.11.22, 13:14
   To czerwone flagi świadczące o tym, że prawdopodobnie doszło do niedokrwienia mózgu z powodu niedrożności lub pęknięcia naczynia tętniczego w mózgu. Graficzne przedstawienie objawów "CZAS" ma też swoją angielską formę.
  • black_jotka Re: Oto cztery kluczowe objawy udaru: 06.11.22, 13:15
   Mówi się o tzw. teście FAST, który może pomóc w rozpoznaniu udaru. "Face", czyli twarz, a konkretnie niedowład mięśni mimicznych, powodujący opadnięcie kącika ust. "Arm" – nagły niedowład mięśni ręki lub nogi lub wystąpienie silnych zaburzeń czucia. "Speech", czyli zaburzenia mowy, która staje się niewyraźna lub bełkotliwa, chory może również nie rozumieć tego, co się do niego mówi. Wreszcie "Time", czyli bezcenny czas, decydujący o tym, czy pacjentowi będzie można pomóc. Przyjmuje się, że granicą są cztery i pół godziny do początku leczenia – tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie dr Adam Hirschfeld, członek zarządu oddziału Wielkopolsko-Lubuskiego PTN, neurolog z poznańskiej kliniki PsychoMedic. Według Polskiego Towarzystwa Neurologicznego każde zyskane 15 minut do rozpoczęcia leczenia, to dodatkowy miesiąc samodzielnego życia osoby po udarze, niższe o 5 proc. ryzyko zgonu, a także wyższe o 4 proc. szanse na odzyskanie pełnej sprawności.
  • black_jotka Re: Oto cztery kluczowe objawy udaru: 06.11.22, 13:16
   Główny winowajca? Oto przyczyny udaru
   Na oddziały udarowe coraz częściej trafiają młodzi ludzie – 40-, 30-, a nawet 20-latkowie. Zwrócili na to uwagę naukowcy z Korei. Grupa badaczy z Seoul National University postanowiła sprawdzić, dlaczego w ich populacji na przestrzeni ostatnich dekad wzrosła liczba młodych osób po udarze. Bardzo szybko odkryli potencjalną przyczynę – o 19 proc. bardziej narażeni na udar są według badaczy ludzie, którzy piją co najmniej jednego drinka dziennie w porównaniu z tymi, którzy alkoholu nie spożywają.
  • black_jotka Re: Oto cztery kluczowe objawy udaru: 06.11.22, 13:19
   Doctor Hirschfeld przyznaje, że również zaobserwował rosnący odsetek młodych Polaków na oddziałach udarowych. Zaznacza, że winowajców jest kilku. - Zdaje się, że wynika to z niezdrowego trybu życia, długiego czasu pracy czy wręcz przepracowania, braku higieny snu, wspomagania się używkami. Widać, że odsetek takich osób wzrasta – mówi i dodaje: - Większość młodych pacjentów, których miałem na oddziale, cechowała jedna wspólna zależność – to były osoby, które bardzo dużo pracowały. Warto pamiętać, że to ryzyko udaru może też wiązać się z pozornie błahymi zmianami w naszym życiu, jak zmiana czasu.
  • black_jotka Re: Oto cztery kluczowe objawy udaru: 06.11.22, 13:22
   Naukowcy z University of Calgary ocenili dokumentację medyczną ponad czterech milionów osób na przestrzeni dziewięciu lat. Odkryli, że nawet u osób w wysokim stopniu narażonych na udar, ryzyko spada po szczepieniu przeciw grypie. - Wiadomo, że szczepionka przeciw grypie zmniejsza ryzyko zawału serca i hospitalizacji osób z chorobami serca. Chcieliśmy dowiedzieć się, czy szczepionka ma takie same właściwości ochronne dla osób zagrożonych udarem – tłumaczył dr Michael Hill, główny autor badań. - Nasze odkrycia pokazują, że ryzyko udaru jest niższe wśród osób, które niedawno otrzymały szczepionkę przeciw grypie. Dotyczyło to wszystkich dorosłych, nie tylko osób z wysokim ryzykiem udaru.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka