Dodaj do ulubionych

„Wojna u progu”

10.11.22, 07:04
Na te pytania odpowiada Jacek Pałkiewicz, który wraz z Krzysztofem Petkiem napisał poradik przetrwania pod tytułem "Wojna u progu".


“Czy Putin zaatakuje Polskę i czy nasz kraj zostanie wciągnięty w trzecią wojnę światową?” - takie pytania padają w pierwszym rozdziale “Wojny u progu”, podobne zadaje sobie pewnie większość z nas. Bazując na tym, co wiemy obecnie, jaki jest pana scenariusz rozwoju obecnego konfliktu?

Gdyby wszystkie decyzje zależały wyłącznie od Putina, można by założyć, że w swoim imperialistyczno-psychopatycznym szale posłałby wojska i do Polski. Ale aparat decyzyjny składa się nawet w rosyjskiej dyktaturze z grupy trzymającej władzę. A choć sam szef sprawia wrażenie obłąkanego, wokół niego stoją zwykli szubrawcy o zdrowych zmysłach. Oni wszyscy chcą mieć możliwość korzystania przez resztę życia z majątku, który zdobyli i przywilejów, jakie – ich zdaniem – im się należą. Wkroczenie do Polski przekreśliłoby te szanse.

W tej chwili Rosja raczej spekuluje, jak ładnie przegrać tę wojnę, by na wewnętrznym rynku medialnym uznać ją za wygraną – i nie siedzi nad planami dalszej ekspansji.
Obserwuj wątek
  • black_jotka Re: „Wojna u progu” 10.11.22, 07:05
   Oczywiście pojawił się atak medialny. Rosjanie zatrudniają wielojęzyczną armię producentów fejków, by stworzyć ferment medialny i obudzić niepewność, niechęć, skłócić Europę. Ale i tu przegrywają. Pojawiły się też zwykłe ludzkie odruchy oszczędzania środków – mniej jest wyjazdów zagranicznych, ograniczamy środki na zabawę, wakacje, bo z tyłu głowy tkwi znak zapytania: A co, jeśli przyjdzie się zmierzyć z wojną?

   Oczywiście, choć o tym głośno się nie mówi, i polskie służby specjalne: policja, straż pożarna, energetycy, Biuro Operacji Antyterrorystycznych, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, agendy wywiadowcze, kontrwywiad zostały postawione w stan gotowości. Ale to naturalna procedura, gdy u naszego progu toczy się wojna. Skrajną niefrasobliwością byłoby, gdyby sztaby kryzysowe machnęły ręką i jak pan Zagłoba szepnęły: "Jakoś to będzie". To, co obserwujemy w Polsce, jest naturalną reakcją na stan zagrożenia, nie stanowi jednak zapowiedzi samej wojny.
  • black_jotka Re: „Wojna u progu” 10.11.22, 07:06
   https://www.swiatksiazki.pl/media/catalog/product/cache/eaf55611dc9c3a2fa4224fad2468d647/8/8/8899906936688.jpg
  • jutta_t Re: „Wojna u progu” 27.12.22, 18:23
   A choć sam szef sprawia wrażenie obłąkanego, wokół niego stoją zwykli szubrawcy o zdrowych zmysłach. Oni wszyscy chcą mieć możliwość korzystania przez resztę życia z majątku, który zdobyli i przywilejów, jakie – ich zdaniem – im się należą..
  • jutta_t Re: „Wojna u progu” 31.12.22, 20:13
   Straszne pytania…

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka