Dodaj do ulubionych

TIA-przejściowy okres objawów przypominających…

10.11.22, 17:41
TIA to przejściowy okres objawów przypominających te we wczesnym udarze (stąd określa się go często jako miniudar). Objawy mogą obejmować nagłe wystąpienie:

Osłabienia, drętwienia lub paraliżu twarzy, ręki lub nogi, zazwyczaj po jednej stronie ciała

Niewyraźnej / zniekształconej mowy lub trudności w zrozumieniu innych

Ślepotę w jednym lub obu oczach albo podwójne widzenie

Zawroty głowy lub utratę równowagi albo koordynacji

Jak podaje Mayo Clinic, "możesz mieć więcej niż jeden epizod TIA, a nawracające objawy mogą być podobne lub różne w zależności od tego, który obszar mózgu jest zajęty". Szacuje się, że ok. jedna na trzy osoby z TIA dozna udaru, ok. połowa w ciągu roku po pojawieniu się TIA.
Obserwuj wątek
  • black_jotka Re: TIA-przejściowy okres objawów przypominającyc 10.11.22, 17:42
   Jak podaje Mayo Clinic, "możesz mieć więcej niż jeden epizod TIA, a nawracające objawy mogą być podobne lub różne w zależności od tego, który obszar mózgu jest zajęty". Szacuje się, że ok. jedna na trzy osoby z TIA dozna udaru, ok. połowa w ciągu roku po pojawieniu się TIA.
  • black_jotka Re: TIA-przejściowy okres objawów przypominającyc 10.11.22, 17:43
   W diecie dla mózgu bardzo ważne są kwasy omega-3. Dobrymi źródłami tego składnika są ryby, orzechy oraz oleje roślinne. Aby uzupełnić braki, można też sięgnąć po suplementy, np. N°1 Omega VIT.

   Aby zadbać o swój mózg oraz zdolności poznawcze, możesz sięgnąć po Extra focus Good Game Labs - suplement diety na pełną koncentrację lub NeuroBest na wsparcie pracy układu nerwowego.
  • black_jotka Re: TIA-przejściowy okres objawów przypominającyc 10.11.22, 17:45
   W przeciwieństwie do pełnego udaru, skutki TIA nie są trwałe (nie dochodzi do trwałych uszkodzeń mózgu), mimo to przemijający atak niedokrwienny również traktowany jest jak nagły przypadek medyczny. Gdy tylko pojawi się podejrzenie TIA, jak najszybciej wezwij karetkę. Jak wspominaliśmy, może on poprzedzać wystąpienie udaru mózgu. Ryzyko jest tym większe, jeśli w ostatnim czasie objawy TIA pojawiały się kilkukrotnie
  • black_jotka Re: TIA-przejściowy okres objawów przypominającyc 10.11.22, 17:46
   Istotne jest także to, abyśmy dbali o higieniczny tryb życia. Oznacza to między innymi rezygnację z używek, wysypianie się, unikanie stresu i nawadnianie organizmu
  • black_jotka Re: TIA-przejściowy okres objawów przypominającyc 10.11.22, 17:48
   Dbaj o dobry sen
   Pamiętaj, aby się wysypiać. Dorosły człowiek powinien spać nieprzerwanie przez minimum siedem godzin na dobę. Przed pójściem do łóżka nie korzystaj też z telefonów, komputerów i nie oglądaj telewizji. Najlepiej, jeśli spędzisz ten czas na czytaniu książki. Dzięki temu twój sen będzie bardziej jakościowy, co pozwoli twojemu mózgowi w pełni się zregenerować.
  • black_jotka Re: TIA-przejściowy okres objawów przypominającyc 10.11.22, 17:49
   Wietrz sypialnię o poranku
   Tuż po przebudzeniu od razu otwieraj okno i wdychaj świeże powietrze — radzi neurochirurg. Praktykuj to nawet w zimie. Dzięki temu nawykowi twój mózg szybciej pobudzi się do życia.

   Zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu
   Jak podkreśla ekspert, mózg uwielbia wodę. Bez niej nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Dlatego tuż po przebudzeniu sięgnij po dwie szklanki wody w temperaturze pokojowej. Odczekaj pół godziny i dopiero wtedy zjedz śniadanie.

   Nie omijaj śniadań
   To kolejny ważny punkt. Nieważne, jak bardzo się spieszysz. Rano powinieneś zawsze znaleźć czas na nawet małe śniadanie w postaci smoothie czy też szybkiej owsianki. Najlepiej jednak, gdy będziesz spożywał ten posiłek w spokoju i bez pośpiechu.

   Stosuj niskotłuszczową dietę
   Profesor przekonuje, że mózg nie lubi tłuszczu. Dlatego staraj się, aby w twojej diecie nie było go zbyt dużo. To samo tyczy się mięsa. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie stosowanie diety śródziemnomorskiej.
  • black_jotka Re: TIA-przejściowy okres objawów przypominającyc 10.11.22, 17:50
   W diecie dla mózgu bardzo ważne są kwasy omega-3. Dobrymi źródłami tego składnika są ryby, orzechy oraz oleje roślinne. Aby uzupełnić braki, można też sięgnąć po suplementy, np. N°1 Omega VIT.

   Aby zadbać o swój mózg oraz zdolności poznawcze, możesz sięgnać po Extra focus Good Game Labs - suplement diety na pełną koncentrację lub NeuroBest na wsparcie pracy układu nerwowego.

   Dla wsparcia zdolności umysłowych warto sięgać np. po shoty z dodatkiem CBD marki Hemp4Active. Warto wypróbować:

   Hemp Power Shot truskawkowy z CBD,
   Hemp Power Shot ananasowy z CBD,
   Hemp Power Shot zielone jabłko z CBD.
   Preparaty dostępne są w korzystnych cenach na Medonet Market.
  • black_jotka Re: TIA-przejściowy okres objawów przypominającyc 10.11.22, 17:51
   Skończ z nałogami
   Alkohol i nikotyna to zabójcza mieszanka dla mózgu. Dlatego jeśli nadużywasz tych substancji, koniecznie z nimi skończ. Dla dobra swojego mózgu!

   Jedz gorzką czekoladę
   Choć słodycze nie są zdrowe dla twojego mózgu, gorzka czekolada już tak. Powinieneś po nią sięgać zawsze wtedy, gdy najdzie cię ochota na coś słodkiego. Gorzka czekolada jest pełna antyoksydantów, które mają zbawienny wpływ na zdrowie naszego mózgu.

   Nie unikaj kawy
   Powinieneś po nią sięgać zawsze wtedy, gdy poczujesz zmęczenie. Prof. Alexandru-Vladimir Ciurea radzi jednak, aby pić ją powoli i w spokoju. Dzięki temu nasz mózg zdąży się zrelaksować i poczuć zastrzyk energii.

   Trenuj mózg
   Pamiętaj o codziennej dawce "ruchu" dla twojego mózgu. Rozwiązywanie krzyżówek, czytanie książek, pisanie, śpiewanie – to wszystko sprawia, że ten organ się rozwija i sprawniej działa.

   Jeśli masz problem z zapamiętywaniem i koncentracją, możesz wypróbować Sprawną naukę - suplement diety Panaseus, który zawiera m.in. kofeinę.

   W ofercie Medonet Market znajdziesz też takie produkty jak Różeniec górski w kroplach OstroVit Pharma.
  • black_jotka Re: TIA-przejściowy okres objawów przypominającyc 10.11.22, 17:52
   Uśmiechaj się
   To bardzo ważna zasada! Staraj się nie zamartwiać i podchodzić do życia z optymizmem. Stres jest wrogiem naszego mózgu. Dlatego warto zadbać o to, aby było go jak najmniej w naszym życiu.
  • black_jotka Re: TIA-przejściowy okres objawów przypominającyc 10.11.22, 17:53
   https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/cSok9kpTURBXy85MDJhZGYyMTJiYWEzZmY4ZTA0YTNhYmM0NGUxYjRmZi5qcGeRlQLNAfQAwsPeAAGhMAU
  • black_jotka Re: TIA-przejściowy okres objawów przypominającyc 10.11.22, 17:54
   Pielęgnuj przyjaźnie
   Nie zamykaj się w domu. Staraj się być aktywny i nawiązuj nowe przyjaźnie lub pielęgnuj te dotychczasowe. Rozmowa z drugim człowiekiem pozytywnie wpływa na nasz mózg.

   Spędzaj dużo czasu na łonie natury
   Szybki wypad za miasto może świetnie wpłynąć na twój mózg. Taka wycieczka sprawi, że będziesz mniej zestresowany i z uśmiechem spojrzysz w przyszłość.
  • black_jotka Re: TIA-przejściowy okres objawów przypominającyc 10.11.22, 17:55
   Unikaj rutyny
   Staraj się wykonywać codzienne czynności w różnej kolejności. Nie pozwól, aby twój mózg się nudził.

   Pamiętaj o aktywności fizycznej
   Jest ona bardzo ważna nie tylko dla naszego ciała, ale i umysłu. Dzięki ćwiczeniom pozbywamy się stresu, a w naszym ciele wytwarzają się endorfiny, czyli hormony szczęścia. Oprócz tego trening ma zbawienny wpływ na nasze krążenie. Dzięki niemu nasz organizm (w tym również mózg) jest lepiej dotleniony.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka