Dodaj do ulubionych

Jerzy Skolimowski z szansą na Oscara.

22.12.22, 06:21

Jerzy Skolimowski z szansą na Oscara. Akademia ogłosiła skróconą listę do nominacji

Wśród 15 filmów, jakie znalazły się na skróconej liście produkcji mających szansę na Oscar, znalazł się "IO" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Film polskiego reżysera powalczy o statuetkę w kategorii "Najlepszy film międzynarodowy".
Obserwuj wątek
  • mala200333 Re: Jerzy Skolimowski z szansą na Oscara. 22.12.22, 06:22
   We środę Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej opublikowała tzw. short listy produkcji, z których zostaną wyłonione tytuły ubiegające się o Oscara. W kategorii "Najlepszy film międzynarodowy" znalazło się 15 tytułów, w tym meksykańskie "Bardo", niemieckie "Na zachodzie bez zmian", koreańska "Podejrzana" czy polsko-włoski "IO" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego.

   Za "IO" Skolimowski zdobył już nagrodę jury na festiwalu w Cannes, ponadto Best International Award przyznawaną przez Koło Krytyków Filmowych z Nowego Jorku, a Francuzi z Cahiers du Cinema uznali polsko-włoski obraz za czwarty najlepszy film 2022 r.
  • mala200333 Re: Jerzy Skolimowski z szansą na Oscara. 22.12.22, 06:23
   "IO" opowiada o losach osiołka o imieniu Baltazar, który z polskiego cyrku trafia do włoskiej rzeźni. To współczesna interpretacja francuskiego filmu Roberta Bressona z 1966 r. "Na los szczęścia, Baltazarze!". Autorami scenariusza są Jerzy Skolimowski i Anna Piaskowska
  • mala200333 Re: Jerzy Skolimowski z szansą na Oscara. 22.12.22, 06:24
   W nagrodzonej produkcji zagrali m.in. Isabelle Huppert, Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Tomasz Organek.


   "Eo" Jerzego Skolimowskiego z nagrodą na festiwalu w Cannes
   "Gorzka, ale też i pełna ciepłego humanizmu parafraza filmu drogi. To panoptikum ludzkich zachowań wobec bezbronnego zwierzęcia, sugestywny obraz relacji społecznych i przemian kulturowych zachodzących we współczesnym świecie" - głosi komunikat prasowy filmu.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka