Dodaj do ulubionych

dobroczynny wpływ kawy na nasz organizm.

06.01.23, 13:02
.. dobroczynny wpływ kawy na nasz organizm. Najlepiej zakochać się w czarnej kawie, bez dodatków i pić ją regularnie. Kawa pozytywnie wpływa na pracę mózgu, poprawia efektywność treningów, a nawet pomaga podczas odchudzania. Przypisuje się jej również działanie ochronne na jelito grube i wątrobę. Udowodniono również, że regularne picie kawy zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci.
Obserwuj wątek
  • mala200333 Re: dobroczynny wpływ kawy na nasz organizm. 06.01.23, 13:03
   Jednak, aby korzystać z licznych zalet kawy, trzeba pamiętać o kilku drobiazgach. Po pierwsze, dodawany cukier nie pozostaje obojętny dla zdrowia. Po drugie, miłośnicy kawy z mlekiem nie zawsze skorzystają na jej spożywaniu. Biała kawa może powodować skok cukru we krwi. Po trzecie, nie bez znaczenia pozostaje to, kiedy kawę wypijamy i czy łączymy ją z innymi produktami. Jest kilka rzeczy, które warto wiedzieć.
   • mala200333 Re: dobroczynny wpływ kawy na nasz organizm. 06.01.23, 13:05
    Choć dla wielu osób to zaskakująca wiadomość, takie połączenie może być niekorzystne. Kawa zahamuje wchłaniane żelaza, które dostarczamy z roślinami strączkowymi. To jeden z wielu powodów, dla których lepiej nie popijać kawą swoich posiłków.
    • mala200333 Re: dobroczynny wpływ kawy na nasz organizm. 06.01.23, 13:05
     Łączenie kawy z mięsem i popijanie nią obiadu nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem. Kawa może blokować wchłanianie cynku z pożywienia. Co ciekawe, dotyczy to nie tylko wersji zawierającej kofeinę, ale i kawy bezkofeinowej, ponieważ każda kawa zawiera duże ilości garbników. Właśnie te substancje hamują wchłanianie cynku oraz innych minerałów.
     • mala200333 Re: dobroczynny wpływ kawy na nasz organizm. 06.01.23, 13:06
      Choć ta wiadomość zmartwi miłośników białej kawy, eksperci przypominają o niefortunnym połączeniu takich produktów. Kawa będzie zaburzała prawidłowe wchłanianie wapnia. Warto spróbować polubić się z napojami roślinnymi lub swojej kawy nie łączyć z posiłkami zawierającymi nabiał. Pamiętajmy, że kawa z mlekiem nie dostarczy nam wapnia.
      • mala200333 Re: dobroczynny wpływ kawy na nasz organizm. 06.01.23, 13:06
       Święta zasada brzmi: leki zawsze popijamy wodą Jednak od teorii do praktyki daleka droga i wielu z nas popija leki tym, co akurat znajduje się pod ręką w kubku. Niestety, popijanie leków kawą to jeden z najgorszych pomysłów, na jakie można wpaść. Kawa może wchodzić w reakcję z wieloma substancjami zawartymi w medykamentach oraz może hamować wchłanianie i działanie wielu z nich. Nigdy nie łącz kawy z lekami, zwłaszcza z antydepresantami, stymulantami, lekami na tarczycę, suplementami diety i lekami przeciwcukrzycowymi
       • mala200333 Re: dobroczynny wpływ kawy na nasz organizm. 06.01.23, 13:07
        https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/Gbqk9kqTURBXy9mZTJmMzFjNWNlMGMzMDA2MmZmM2RhNDFiMTQ2ZTI5ZC5qcGVnkZUCzQOsAMLDgqEwBaExAQ
  • jutta_t Re: dobroczynny wpływ kawy na nasz organizm. 06.01.23, 15:59
   Kawa zawiera co najmniej kilka substancji, jak kofeina, które mogą rozluźniać dolny zwieracz przełyku i zwiększać wydzielanie kwasu żołądkowego. Mimo to dowody naukowe są dość spójne, że osoby zdrowe pijące więcej kawy nie mają większego ryzyka występowania refluksu żołądkowo-przełykowego – mówi w wideo dietetyk.
  • jutta_t Re: dobroczynny wpływ kawy na nasz organizm. 06.01.23, 16:00
   "Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition" wykazało, że osoby pijące od trzech do czterech kaw dziennie mają mniejsze o 12 proc. ryzyko raka żołądka w porównaniu z osobami, które kawy nie piją wcale.
  • jutta_t Re: dobroczynny wpływ kawy na nasz organizm. 06.01.23, 16:01
   W Polsce wciąż pokutuje przekonanie, że kawa należy do używek i może nawet szkodzić. Ja się z tym nie zgadzam, gdyż ma wiele cennych właściwości, w tym działanie antyoksydacyjne, poprawia sprawność mentalną oraz może korzystnie wpływać na układ sercowo-naczyniowy – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Luiza Napiórkowska, diabetolog, endokrynolog i internista. Niektóre z badań wskazują również, że kawa może zmniejszać ryzyko:
   choroby Parkinsona oraz Alzheimera,
   chorób układu sercowo-naczyniowego,
   marskości wątroby,
   raka przełyku,
   raka wątroby,
   raka prostaty,
   cukrzycy typu 2.
  • jutta_t Re: dobroczynny wpływ kawy na nasz organizm. 06.01.23, 16:02
   Badanie opublikowane w "Annals of Internal Medicine", wykazało, że osoby, które piły od półtorej do trzech i pół filiżanki kawy dziennie były o 16-21 proc. mniej narażone na śmierć z jakiejkolwiek przyczyny. Również nowe badanie opublikowane przez Instytut Informacji Naukowej o Kawie (ISIC) wskazuje, że picie kawy ma sens. Aż 62 proc. europejskich dietetyków uważa, że picie kawy z umiarem ma wyraźne korzyści zdrowotne – wskazuje ISIC.
   3. Nie dla każdego. Kto powinien uważać na kawę?
   W poście poruszany jest problem osób z refluksem – dietetyk przestrzega, że dla nich kawa może nie być najlepszym napojem. - Obecnie coraz więcej osób boryka się z chorobami układu pokarmowego i u tych osób po wypiciu kawy na czczo może dojść do nasilenia dolegliwości żołądkowo-jelitowych – mówi dr Napiórkowska, dodając, że osoby zdrowe nie mają powodu do obaw.
  • jutta_t Re: dobroczynny wpływ kawy na nasz organizm. 06.01.23, 16:03
   Jakie jeszcze skutki uboczne picia kawy mogą się pojawić u niektórych?
   u osób nadwrażliwych na kofeinę duże ilości mogą wywoływać uczucie niepokoju, kołatania serca, a nawet atak paniki,
   - Możemy bez obaw pić 3-5 filiżanek kawy na dobę. Ale uwaga: są osoby, których wątroba szybko metabolizuje kawę. W związku z tym te osoby po wypiciu mogą mieć tachykardię, czy przyspieszoną akcję serca, wzrost ciśnienia tętniczego i czuć się gorzej, co jest efektem działania kofeiny. Takie osoby powinny ograniczyć picie kawy lub w ogóle zrezygnować z picia – mówi dr Napiórkowska.
   kawa z mlekiem lub z cukrem może powodować gwałtowny pik glukozy we krwi i powodować wahania glikemii,
   pita rano na czczo może dodatkowo podnosić poziom kortyzolu,
   może u niektórych osób powodować bóle głowy, a nawet nasilać ataki migreny.
  • jutta_t Re: dobroczynny wpływ kawy na nasz organizm. 06.01.23, 16:05
   Ostrożność powinny zachować także osoby ze zdiagnozowanym nadciśnieniem tętniczym. Japońscy naukowcy dowiedli bowiem, że picie dwóch lub więcej filiżanek kawy u tej grupy chorych może nawet podwajać ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia.
  • jutta_t Re: dobroczynny wpływ kawy na nasz organizm. 10.02.23, 00:48
   Przypisuje się jej również działanie ochronne na jelito grube i wątrobę. Udowodniono również, że regularne picie kawy zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci.

   Super

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka