Dodaj do ulubionych

Nadmierna senność może być też objawem schorzeń…

12.01.23, 11:07
Nadmierna senność może być też objawem schorzeń o podłożu neurologicznym. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego wykazali zależność między częstymi drzemkami w ciągu dnia a zaburzeniami neurologicznymi.
Na podstawie badania obejmującego 1400 seniorów stwierdzili, że konieczność drzemek w ciągu dnia może być pierwszym sygnałem wskazującym na rozwój choroby Alzheimera.
- Nadmierna senność może być też jednym z objawów chorób Alzheimera, Parkinsona czy stwardnienia rozsianego. Po latach okazało się, że te choroby wiążą się z ubytkiem neuronów w podwzgórzu i mogą mieć związek z deficytem przekaźnictwa oreksynowego. To by tłumaczyło, dlaczego u tych osób dochodzi do nadmiernej senności. Obecnie trwają intensywne prace nad stworzeniem leków na bazie układu oreksyn działających albo na nadmierną senność, gdy istnieje deficyt oreksyny, lub odwrotnie - na bezsenność - mówi prof. Konrad Rejdak, kierownik Kliniki Neurologii SPSK4 w Lublinie i prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
Obserwuj wątek
  • mala200333 Re: Nadmierna senność może być też objawem schorz 12.01.23, 11:08
   Lekarz zaznacza, że nadmierna senność może być też objawem dość rzadkiego, ale groźnego schorzenia - narkolepsji. Choroba wiąże się z niekontrolowanym zasypianiem w połączeniu z tzw. katapleksją, w której spada napięcie mięśniowe.
   - Chorzy bezwiednie zasypiają na długi okres, może się do zdarzać wszędzie: w autobusie, w pociągu. Pacjenci czasami nawet z tego powodu upadają i doznają urazów. Wynika to z zaburzeń w zakresie podwzgórza, może to mieć uwarunkowanie genetyczne, ale też wystąpić na skutek różnego typu uszkodzeń - udarowych, urazowych czy też stanu zapalnego. Dochodzi do deficytu układu oreksyn - to jest białko istotne w mediowaniu stanu pobudzenia, czyli utrzymywaniu stanu przytomności. Gdy są deficyty tego białka, dochodzi do nadmiernej senności - tłumaczy prof. Rejdak. Choroba może się ujawnić w każdym wieku.
   - Nadmierna senność może być też związana z zaburzeniami ciśnienia tętniczego. Niskie ciśnienie często wiąże się z nadmierną sennością, więc musimy być bardzo ostrożni w interpretacji objawów i dociekać, jakie mogą być przyczyny - dodaje prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
   • alux Re: Nadmierna senność może być też objawem schorz 12.01.23, 23:16
    Nadmierna senność może mieć związek nie odpowiednim poziomem cukru w organizmie.
    • seremine Re: Nadmierna senność może być też objawem schorz 03.03.23, 02:48
     Tez tak czytałam..
  • mala200333 Re: Nadmierna senność może być też objawem schorz 14.01.23, 07:17
   Częste bóle głowy mogą wskazywać na guza mózgu
   Ból pleców może sugerować raka piersi, wątroby lub płuc.
   Ból w klatce piersiowej może wskazywać na raka płuc lub białaczkę.
   Ból brzucha może być oznaką raka trzustki.
   Siniaki mogą wynikać z białaczki.
   Wrzody i owrzodzenia, a nawet swędzące plamy na skórze, które utrzymują się tygodniami, mogą być oznakami raka skóry.
  • jutta_t Re: Nadmierna senność może być też objawem schorz 01.02.23, 16:24
   Nie daj Boziu!

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka