Dodaj do ulubionych

Serial „Wikingowie: Walhalla” osadzony jest w XI w

13.01.23, 19:34
Serial „Wikingowie: Walhalla” osadzony jest w XI wieku, w czasach wielkich zmian na politycznej i religijnej mapie Europy. Zmian, które prowadziły do powolnego zmierzchu świata wikingów.
Obserwuj wątek
  • mala200333 Re: Serial „Wikingowie: Walhalla” osadzony jest w 13.01.23, 19:36
   Swen Widłobrody – wikiński król Anglii
   Swen Widłobrody urodził się około 965 roku, był synem Haralda Sinozębego i słowiańskiej księżniczki Tofy (córki obodryckiego księcia Mściwoja). W latach 987–1014 był on królem Danii. Mimo że przejmując schedę po obalonym przez siebie ojcu, władał także Norwegią, to szybko utracił tam panowanie za sprawą Olafa Tryggvasona. W czasie swoich rządów zdołał jednak nie tylko powrócić do władzy w Norwegii, ale też podbić część Anglii.
   Dla Swena Widłobrodego przełomowym momentem było lato 1000 roku i starcie morskie pod Svold w Øresundzie z siłami króla norweskiego. Duński władca, wspierany przez Olafa Skötkonunga i jarla Eryka z Hladir, zadał siłom Tryggvasona druzgocącą klęskę, a sam król Norwegii poległ na polu bitwy. W konsekwencji starcia Swen Widłobrody zawładnął Norwegią, umacniając także swoją pozycję w rodzimej Danii oraz Szwecji.
   Wielokrotnie najeżdżał Anglię, wymuszając na królu Ethelredzie II wypłaty bardzo wysokich okupów. Ostatecznie udało mu się pokonać nie tylko własnego ojca, ale również anglosaskiego króla, co krótko przed śmiercią uczyniło go również królem Anglii.
   Na marginesie warto pamiętać także o piastowskim wątku w życiu Swena Widłobrodego – jego drugą żoną była Piastówna – córka Mieszka I – zwana Świętosławą, którą duński król wypędził z kraju około 1000 roku. W serialu „Wikingowie: Walhalla” postać Swena Widłobrodego odgrywa duński aktor Søren Pilmark.
   • mala200333 Re: Serial „Wikingowie: Walhalla” osadzony jest w 13.01.23, 19:38
    Jarosław Mądry był księciem kijowskim, któremu czasowo udało się zjednoczyć księstwa ruskie. Podczas jego długiego panowania Ruś Kijowska osiągnęła szczyt kulturowego rozkwitu i potęgi militarnej. Miał liczne kontakty z wikingami, którzy znajdowali schronienie na jego dworze.
    • mala200333 Re: Serial „Wikingowie: Walhalla” osadzony jest w 13.01.23, 19:39
     Jarosław Mądry urodził się w 978 r. jako syn Włodzimierza Wielkiego, władcy Rusi Kijowskiej oraz jego żony Rognedy. Jego matka była córką księcia Rogwołoda, który był Waregiem osiadłym w Połocku w latach 40-tych X w. Waregowie byli wikingami, którzy od VIII w. organizowali wyprawy do wschodniej Europy.

     Włodzimierz przy pomocy Waregów podporządkował sobie inne księstwa ruskie. Był księciem kijowskim, nowogrodzkim i połockim. Najważniejsze grody obsadził swoimi synami. Jarosławowi przypadł Nowogród, z którego był zobowiązany płacić ojcu coroczną daninę. W 1014 r. Jarosław dzięki swoim kontaktom z Waregami stał się na tyle silny, że odmówił ojcu wypłaty daniny. Włodzimierz zmarł w 1015 r. w trakcie przygotowań do karnej wyprawy przeciwko Jarosławowi.
     • mala200333 Re: Serial „Wikingowie: Walhalla” osadzony jest w 13.01.23, 19:40
      Po śmierci Włodzimierza Wielkiego w 1015 r. pomiędzy jego wieloma synami doszło do krwawych walk o przejęcie schedy po ojcu. Początkowo przewagę uzyskał Światopełk I, który był zięciem Bolesława Chrobrego. Za zabójstwo trójki braci: Borysa Romana, Gleby Dawida i Światosława zyskał mroczny przydomek Przeklętego.

      Informacja o śmierci ojca i przejęciu władzy przez Światopełka zastała Jarosława w Nowogrodzie w trudnym dla niego momencie. Oto wściekli na Waregów i innych cudzoziemców za ich nadużycia i gwałty, grodzianie Nowogrodu wyrżnęli przybyszów z północy. W odwecie Jarosław wybił zamieszanych w rozprawę z Waregami. W takich okolicznościach, na wieść o śmierci ojca, Jarosław postanowił pojednać się z nowogrodzianami. Wraz z nimi, i być może także Waregami, Jarosław ruszył na Kijów. Po drodze do niego pokonał brata Światopełka w bitwie pod Lubeczem nad Dnieprem. Światopełk zdołał uciec do swojego teścia, pozostawiając córkę Chrobrego, a swoją żonę, w niewoli
      • mala200333 Re: Serial „Wikingowie: Walhalla” osadzony jest w 13.01.23, 19:41
       Polski książę postanowił pomóc zięciowi i przygotował wyprawę zbrojną na Kijów. Polskim władcą kierowały nie tylko względy sentymentalne, ale także antypolska polityka Jarosława, który odrzucał możliwość sojuszu z Polską. W efekcie w 1018 r. Chrobry zorganizował wyprawę na Kijów.

       Ta zakończyła się polskim sukcesem. Armia Jarosława została rozbita pod Wołyniem. Kijów zdobyto, a Światopełk wrócił na tron. Jarosław uciekł do Nowogrodu wraz z córką Chrobrego. W trakcie powrotu z Kijowa Chrobry przyłączył do polskiego terytorium Grody Czerwieńskie. Do kraju w odwecie za porwanie córki zabrał ze sobą dwie siostry Jarosława. Wkrótce po opuszczeniu Rusi przez Chrobrego Jarosław ponownie pokonał brata. Zwyciężył go w bitwie nad Altą. Światopełk podczas drogi do Polski został zamordowany.
       • mala200333 Re: Serial „Wikingowie: Walhalla” osadzony jest w 13.01.23, 19:42
        W 1019 r. żoną Jarosława została córka króla szwedzkiego Olafa i jego żony Astrydy, Ingegerda. Początkowo była przeznaczona na żonę króla Norwegii Olafa II Haraldssona. Jednak po tym, jak ofertę małżeńską złożył władca Nowogrodu, jej ojciec ostatecznie wydał ją za Jarosława. Para doczekała się dziewięciorga dzieci.

        Konflikt z Mścisławem
        Po ostatecznej rozprawie z Światopełkiem Jarosław zajął się umacnianiem swojej władzy na Rusi. Nie przebiegało to jednak bez konfliktów. W 1024 r. przeciwko Jarosławowi wystąpił brat Mścisław, który wykorzystał jego zaangażowanie w zwalczanie powstania w ziemi suzdalskiej. Jarosław przegrał, co zmusiło go do odstąpienia ziemi czernichowskiej Mścisławowi. Odzyskał ją dopiero w 1036 r. po śmierci Mścisława.
        • mala200333 Re: Serial „Wikingowie: Walhalla” osadzony jest w 13.01.23, 19:42
         Poza rywalizacją z bratem Jarosław wojował także z Pieczyngami i Połowcami. Wyprawiał się również na polskie terytoria.

         W 1028 r. król Olaf II musiał opuścić Norwegię po tym jak został zdradzony przez nawet najbliższych ludzi, którzy dali się kupić pieniądzom i obietnicom Kanuta Wielkiego. Schronienie znalazł u Jarosława w Nowogrodzie. Olaf jednak wrócił do Norwegii, gdzie zginął w 1030 r. próbując odzyskać władzę. Walki przeżył jego brat Harald III Srogi, który śladem brata udał się na dwór Jarosława.
         • mala200333 Re: Serial „Wikingowie: Walhalla” osadzony jest w 13.01.23, 19:43
          W 1031 r. Jarosław wraz z bratem Mścisławem zaatakował Polskę, odbijając przy tym Grody Czerwieńskie. Obaj bracia w tej wyprawie byli wspierani przez przyszłego króla Norwegii, Haralda III Srogiego. W 1044 r. Harald ożenił się z córką Jarosława, Elżbietą. W 1045 r. powrócił do Norwegii, gdzie został współrządcą wraz z Magnusem I Dobrym. Po śmierci Magnusa w 1046 r. pełnił już rządy nad Norwegią samodzielnie. W 1048 r. założył Oslo. W 1066 r. wyprawił się do Anglii, gdzie zginął walcząc z Haroldem II Godwinsonem.

          Polityka dynastyczna Jarosława
          Jarosław prowadził aktywną politykę dynastyczną. Jego syn Wsiewłod w 1046 r. poślubił Irenę, córkę cesarza bizantyjskiego Konstantyna IX Monomacha. Inny syn Izjasław poślubił w 1043 r. Gertrudę, córkę króla Polski Mieszka II. Jego córka Anna wyszła za mąż za króla Francji Henryka I, których to syn Filip I po śmierci ojca został kolejnym władcą Francji. Z kolei córka Anastazja została żoną króla Węgier Andrzeja I. Wspomniana wcześniej córka Elżbieta wyszła za mąż za króla Norwegii Haralda III. Dodatkowo w 1041 r. siostra Jarosława Dobroniega Maria poślubiła polskiego księcia Kazimierza Odnowiciela. Ich synem byli dwaj kolejni polscy władcy: Bolesław II Śmiały i Władysław Herman. To sprawiło, że Jarosław Mądry był spokrewniony z wieloma późniejszymi europejskimi władcami
          • mala200333 Re: Serial „Wikingowie: Walhalla” osadzony jest w 13.01.23, 19:44
           Z panowaniem Jarosława Mądrego związany jest znaczący rozwój Kijowa, który miał ambicję w tym czasie konkurować z Bizancjum. Podczas jego rządów rozpoczęto budowę katedry Mądrości Bożej, a także powstał pierwszy na Rusi klasztor. Znaczącej rozbudowie uległy także mury obronne miasta. Jarosław ufundował katedrę św. Zofii w Nowogrodzie. Za jego panowania skodyfikowano najstarszy zbiór prawa Rusi Kijowskiej.

           Rozpad Rusi po śmierci Jarosława Mądrego
           Jarosław zmarł 20 lutego 1054 r. Po jego śmierci Ruś uległa rozbiciu dzielnicowemu. Jarosław być może chcąc zapobiec walkom o schedę po nim, podzielił państwo pomiędzy synów. Izjasław otrzymał Ruś Kijowską i zwierzchnictwo nad innymi braćmi, Światosław Czernihów, Wsiewołd Perejesław, Suzdal, Rostów i Biełooziero, Igor Wołyń, a Wiaczesław Smoleńsk. Pozostali synowie nie otrzymali żadnego przydziału. W kolejnych latach trwały walki między braćmi. W efekcie Ruś po 1054 r. rozpadła się na szereg księstw (dzielnic), a następnie na ponad 200 lat znalazła się pod panowaniem tatarskim (1240–1480).

           Bibliografia:

           L. Bazylow, P. Wieczorkiewicz, Historia Rosji, Wrocław 2009.
           A. Forte, R. Oram, F. Pedersen, Państwa wikingów, Warszawa 2022.
           T. Jurek, E. Kizik, Historia Polski do 1572, Warszawa 2019.
           B. Rybakow, Pierwsze wieki historii Rusi, Warszawa 1983.
           S. Szczur, Historia Polski średniowiecze, Kraków 2002.
  • mala200333 Re: Serial „Wikingowie: Walhalla” osadzony jest w 13.01.23, 19:49
   histmag.org/grafika/2020_recenzje/wikingowienarusi.jpg" border="0" alt="https://images.histmag.org/200x/histmag.org/grafika/2020_recenzje/wikingowienarusi.jpg">
   • black_jotka Re: Serial „Wikingowie: Walhalla” osadzony jest w 21.03.23, 19:14
    Fajny serial!

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka