Dodaj do ulubionych

Dieta przy artretyzmie

03.02.23, 11:17
Dieta przy artretyzmie ma za zadanie obniżenie stężenia kwasu moczowego, a tym samym zmniejszenie przykrych objawów.
Szczególnie nieprzyjazna jest żywność przetworzona oraz ta zawierająca konserwanty, stąd należy w pierwszej kolejności wyeliminować tzw. gotowce i wprowadzić posiłki przygotowywane w domu, ze świeżych produktów. Należy uważać na duże ilości kwasów tłuszczowych (znajdziemy je w olejach, w tym kukurydzianym, słonecznikowym, oraz w margarynie roślinnej), które nasilają stany zapalne. Artretyzmowi nie sprzyja pszenica, gluten, mleko oraz przetwory mleczne, w tym sery pleśniowe.
Eksperci i dietetycy wskazują, że w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów najlepsze efekty daje dieta wegetariańska, wzbogacona w tłuste ryby z zimnych mórz. Zamiast ostrych przypraw czy gotowych mieszanek najlepiej stosować bazylię, cząber, imbir, kurkumę, anyż i goździki, które wykazują działanie przeciwzapalne, zmniejszają ból, sztywność stawów, a także obrzęki.
Obserwuj wątek
  • jutta_t Re: Dieta przy artretyzmie 03.02.23, 11:18
   Ogólne zasady żywieniowe przy artretyzmie sprowadzają się do:
   Ogranicz lub najlepiej całkowicie wyeliminuj czerwone mięso oraz podroby.
   Unikaj spożywania żywności wysoko przetworzonej oraz z konserwantami, w tym wędlin.
   Wyeliminuj alkohol, słodycze i białe pieczywo.
   Zwiększ podaż warzyw, najlepiej ciemnozielonych, i jedz je na surowo.
   Posiłki przygotowuj na parze bądź jako gotowane.
   Nie doprawiaj ostrymi przyprawami i solą, stosuj za to zioła.
   Zabronione są wywary oraz sosy na bazie mięsa, podroby, dziczyzna, galarety.
   Zwiększ ilość przyjmowanych płynów, głównie wody, która pomaga wypłukiwać kwas moczowy z organizmu (8-16 szklanek dziennie).
  • jutta_t Re: Dieta przy artretyzmie 03.02.23, 11:19
   Artretyzm nie bez powodu był nazywany „chorobą bogaczy” – wszystko przez to, że ci kiedyś jedli niezdrowo, tłusto i bardzo słodko. Dzisiaj jednak ryzykiem tej choroby obarczony jest każdy, zwłaszcza osoby nieprowadzące zdrowego trybu życia. Mimo że jest to choroba niewyleczalna, możemy zmniejszyć jej objawy lub opóźnić ich wystąpienie. Zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna oraz terapia lecznicza mogą obniżyć ryzyko nawracających ataków dny i spowolnić postęp uszkodzenia stawów.
  • jutta_t Re: Dieta przy artretyzmie 03.02.23, 11:23
   Dieta wpływa na kondycję stawów. Czego unikać?

   Spożywanie niektórych pokarmów i przypraw może zaostrzyć stan zapalny stawów. Dieta przy artretyzmie ma za zadanie obniżyć stężenie kwasu moczowego i zniwelować dokuczliwe objawy.

   To, co należy wyeliminować z diety, to przede wszystkim:

   czerwone mięso,
   podroby,
   żywność wysokoprzetworzona,
   produkty z wysoką ilością konserwantów, w tym wędliny,
   alkohol,
   słodycze, ponieważ uwalniają w organizmie cytokiny i doprowadzają do stanu zapalnego,
   chipsy,
   białe pieczywo, które zawiera rafinowane węglowodany zaostrzające ból stawów.
  • mala200333 Re: Dieta przy artretyzmie 03.02.23, 11:40
   Aktywność fizyczna, utrzymywanie odpowiedniej masy ciała, niskotłuszczowe produkty mleczne i, w mniejszym stopniu, kawa oraz przyjmowanie witaminy C wydają się zmniejszać ryzyko dny.
   • mala200333 Re: Dieta przy artretyzmie 03.02.23, 11:42
    Tymczasem okazuje się, że spożycie więcej niż czterech kubków kawy dziennie zmniejsza ryzyko ataków dny moczanowej o 40–60%. Dlaczego tak się dzieje?

    By odpowiedzieć na to pytanie, przeanalizujmy nawyki dotyczące picia kawy. Stwierdzono, że osoby posiadające geny odpowiedzialne za szybki metabolizm kofeiny piją więcej kawy w porównaniu z osobami ich nieposiadającymi.

    Naukowcy zbadali pięć genów powiązanych ze zwiększonym spożyciem kawy i potwierdzili związek czterech z nich z obniżeniem ryzyka dny moczanowej. Obecność dwóch wariantów genetycznych: CYP1A2 oraz MLXIPL, w połączeniu ze spożyciem więcej niż czterech kubków kawy dziennie wpływa na obniżenie poziomu kwasu moczowego, tym samym minimalizując liczbę incydentów dny moczanowej.

    Może zatem warto badać geny odpowiadające za metabolizm kofeiny u pacjentów zagrożonych dną moczanową i jako profilaktykę ordynować im co najmniej cztery kubki kawy dziennie?
    • mala200333 Re: Dieta przy artretyzmie 03.02.23, 11:45
     Inna opinia o kawie:
     Picie kawy może mieć udział w profilaktyce artretyzmu. Naukowcy wykazali, ze picie kawy ma wpływ na spadek produkcji kwasu moczowego w organizmie. Może to mieć wpływ na profilaktykę i leczenie dny moczanowej. Dna moczanowa, inaczej artretyzm, skaza moczanowa, to choroba związana z nadprodukcją bądź nieprawidłowym metabolizmem kwasu moczowego w organizmie, co ma związek z jego odkładaniem się. Powadzi to do zapaleń stawów i ostrych bóli.

     Możliwe, że kawa jest napojem, który pomoże zmniejszyć ilości kwasu moczowego w organizmie. Naukowcy z Kanady prowadzili badania, które wykazały związek pomiędzy piciem kawy a spadkiem poziomu tego kwasu w organizmie. W badaniu wzięli udział mężczyźni i kobiety, od których pobrano próbki krwi i moczu, oraz zebrano informacje na temat zwyczajów żywieniowych.

     Wyniki pokazały, ze wzrost spożycia kawy ma związek na poziom kwasu moczowego w organizmie. Jednocześnie, picie herbaty nie ma wpływu na redukcję owego kwasu. Naukowcy wywnioskowali, że spożycie kofeiny nie ma zatem związku z regulacją jego produkcji. Z drugiej jednak strony lekarze twierdzą, ze spożycie kawy, która jest bogata w puryny, ma niekorzystny wpływ na osoby zmagające się z artretyzmem.
  • mala200333 Re: Dieta przy artretyzmie 03.02.23, 11:51
   Osoby cierpiące na artretyzm powinny upewnić się, że spożywane przez nie produkty zawierają odpowiednią ilość błonnika. Truskawki i płatki owsiane, zawierają ogromne jego ilości.

   Jeżeli czujesz, że zaostrza się Twój ból i stan zapalny, dobrym sposobem jest spożywanie większej ilości oliwy z oliwek (typ extra virgin). Wykazuje ona właściwości podobne do leków typu aspiryna czy ibuprofen.
   • mala200333 Re: Dieta przy artretyzmie 03.02.23, 11:52
    Czosnek również zmniejsza stan zapalny w mięśniach i stawach oraz dostarcza organizmowi mnóstwa antyoksydantów mających bardzo korzystne dla zdrowia właściwości
    • mala200333 Re: Dieta przy artretyzmie 03.02.23, 11:52
     Kolejnym składnikiem pomocnym w zredukowaniu objawów reumatyzmu, zwłaszcza u kobiet, jest witamina D. Wzmacnia ona również system odpornościowy i zapobiega zmniejszeniu gęstości kości
     • mala200333 Re: Dieta przy artretyzmie 03.02.23, 11:53
      Jakie produkty należy spożywać, jeżeli pojawiają się u nas objawy artretyzmu?

      Fasola
      Ciecierzyca
      Płatki owsiane
      Jęczmień
      Soja
      Ziemniaki
      Szpinak
      Brokuły
      Orzechy (zwłaszcza migdały i orzechy pistacjowe)
      Mleczka na bazie warzyw
      Brązowy ryż
      Kokos
      • mala200333 Re: Dieta przy artretyzmie 03.02.23, 11:54
       Kwasy omega-6, zawarte w żółtku jajka, fast foodzie oraz w potrawach smażonych, również mogą powodować zwiększenie się stanu zapalnego
       • mala200333 Re: Dieta przy artretyzmie 03.02.23, 11:56
        Siemię lniane ma też działanie przeciwzakrzepowe, więc jeśli przyjmujesz aspirynę lub inne środki rozrzedzające krew, dobrze by było najpierw porozmawiać ze swoim lekarzem. Źródłem korzystnych dla zdrowia kwasów tłuszczowych są też ryby.        Najlepiej znane są ryby zimnowodne, takie jak:

        Łosoś
        Sardynki
        Tuńczyk
        Dorsz
        Makrela
  • mala200333 Re: Dieta przy artretyzmie 03.02.23, 11:57
   Skąd jeszcze uzyskać kwasy tłuszczowe omega-3?
   Nasiona chia zawierają największe znane człowiekowi stężenie tych dobrych dla zdrowia kwasów tłuszczowych (aż 500 g na kilogram), o ile weźmie się pod uwagę jedynie pożywienie roślinne.

   Inne dobre źródła tych kwasów to: salvia sclarea (w 50% składająca się z omega-3), sacha inchi (rodzaj orzecha ziemnego pochodzącego z Peru – ok 48% zawartości), jak również nasiona dyni (ponad 40%).
  • jutta_t Re: Dieta przy artretyzmie 03.02.23, 18:15
   Banany są bogate w potas i wiele innych witamin i minerałów, takich jak kwas foliowy, witaminę B6 i C. Wszystko to pomaga złagodzić skutki artretyzmu i trzymać chorobę pod kontrolą.
  • jutta_t Re: Dieta przy artretyzmie 03.02.23, 18:16
   Mimo, że mango to sezonowy owoc tropikalny i chociaż czasem może być drogi, to warto jeść go regularnie. Jest on bowiem bardzo bogaty w antyoksydanty.

   Zawiera dużo witaminy E i beta-karotenu. Oba te elementy, są bardzo pomocne w hamowaniu postępu niektórych rodzajów artretyzmu.
   Jabłka również przynoszą wiele korzyści dla Twojego organizmu. Między innymi wspomagają obniżenie napięcia stawów. Może to niwelować problemy związane z mobilnością i bólem.
  • jutta_t Re: Dieta przy artretyzmie 03.02.23, 18:18
   Liczne produkty sojowe mogą przyczynić się do poprawy zdrowia naszych stawów. Jeśli jednak cierpisz na dnę moczanową musisz uważać, ponieważ mogą przynieść Ci więcej szkód niż korzyści.
  • jutta_t Re: Dieta przy artretyzmie 03.02.23, 18:19
   Soja może być spożywana na wiele różnych sposobów. Niemniej jednak, to sfermentowane produkty sojowe, takie jak miso, tempeh, czy tofu, najbardziej zmniejszają ból i stany zapalne wywołane przez zapalenia stawów.
  • jutta_t Re: Dieta przy artretyzmie 03.02.23, 18:19
   Łosoś jest źródłem kwasów tłuszczowych omega 3. Z tego powodu ryba ta jest znakomita w walce z bólem związanym z artretyzmem.
  • jutta_t Re: Dieta przy artretyzmie 03.02.23, 18:23
   Papryka
   Zawarta w papryce witamina C działa jako przeciwutleniacz. Jednocześnie pomaga zwalczać wolne rodniki w organizmie oraz zmniejszyć stan zapalny.

   Z tego właśnie powodu łagodzi dokuczający Ci ból spowodowany artretyzmem. Bardzo ciężko jest uniknąć skutków działania wolnych rodników. Z tego powodu ważne jest, aby dostarczać organizmowi wystarczającą ilość antyoksydantów.
  • jutta_t Re: Dieta przy artretyzmie 03.02.23, 18:24
   Ponadto zawiera specyficzne substancje, które wpływają na stany zapalne w organizmie. Z tego powodu zielona herbata jest świetnym sposobem na walkę z bólem stawów. Nie do końca wiadomo, jaką ilość herbaty należy spożywać, ale większość badań wskazuje, że picie jej dwa razy dziennie przynosi znakomite efekty.
  • jutta_t Re: Dieta przy artretyzmie 03.02.23, 18:25
   Są one doskonałe do zmniejszenia stanów zapalnych, z wyłączeniem sytuacji, w których będziemy spożywać produkty niskiej jakości. Tańsze bardzo często zawierają dodatkowe składniki, które mogą nawet pogorszyć objawy artretyzmu.

   Pamiętaj więc, by włączyć do swojej diety rośliny strączkowe, które oprócz efektów zdrowotnych, na dłużej dają nam uczucie sytości.
  • jutta_t Re: Dieta przy artretyzmie 03.02.23, 18:26
   Szpinak, pomidory oraz buraki cukrowe
   Istnieje więcej przykładów żywności, która pomaga w zwalczaniu zapalenia stawów.

   Szpinak jest pełen składników odżywczych i błonnika.
   Pomidory, zawierają likopen, który pomaga zmniejszyć ból związany z zapaleniem stawów. Należy pamiętać, że po ugotowaniu pomidorów, możemy uzyskać większe ilości likopenu.
   Buraki cukrowe są bogate w antyoksydanty, miedzy innymi betalainę, która jest bardzo pomocna w podnoszeniu odporności naszego organizmu.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka