Dodaj do ulubionych

. Światowy Dzień Świadomości o wirusie HPV .

04.03.23, 07:15
Mamy dzisiaj..
Obserwuj wątek
  • seremine Re: . Światowy Dzień Świadomości o wirusie HPV . 04.03.23, 07:16
   4 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV. Human Papillomavirus (HPV) jest wirusem brodawczaka ludzkiego, który w 90 proc. przypadków przenoszony jest przez kontakty seksualne. W Polsce decyzją Ministerstwa Zdrowia od 1 czerwca wdrożony zostanie program szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego, czyli przeciwko HPV, którego celem jest głównie prewencja raka szyjki macicy.
  • seremine Re: . Światowy Dzień Świadomości o wirusie HPV . 04.03.23, 07:17
   Okazuje się bowiem, że w prawie 90 proc. zachorowań na nowotwory szyjki macicy w naszym kraju potwierdzono współistnienie choroby nowotworowej z zakażeniem wirusem HPV. - Warto pamiętać, że wirus HPV w dużej mierze jest odpowiedzialny za rozwój łagodnych zmian o charakterze brodawek na błonach śluzowych i skórze - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie kierownik II Katedry Położnictwa i Ginekologii Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Krzysztof Czajkowski. - Niebezpieczne są typy onkogenne wirusa (16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59 – przyp. red.) o wysokim potencjale onkogennym, gdzie w wyniku przetrwałego zakażenia może dojść po latach do rozwoju raka szyjki macicy, odbytu, pochwy, sromu, prącia oraz gardła – tłumaczy ginekolog.
  • seremine Re: . Światowy Dzień Świadomości o wirusie HPV . 04.03.23, 07:18
   Dodaje, że rocznie w Polsce odnotowuje się około 3500 nowych zachorowań na raka szyjki macicy, co stanowi 0,02 proc. wszystkich kobiet. - Zakażenia HPV dotyczą kilkunastu procent polskich kobiet. Szacunkowo można przyjąć, że nowotwór rozwija się u 0,1 proc. zakażonych – wyjaśnia profesor. - Choć do zakażenia faktycznie najczęściej dochodzi podczas kontaktu seksualnego (poprzez kontakt bezpośredni ze zmianami skórnymi lub na błonie śluzowej), to nie jest to jedyna droga transmisji. Wirus może przejść także z matki na dziecko w czasie porodu. Ponadto zarazić można się także korzystając z tej samej toalety – precyzuje ekspert. Na rynku mamy trzy szczepionki chroniące przed zakażeniem HPV.
  • seremine Re: . Światowy Dzień Świadomości o wirusie HPV . 04.03.23, 07:20
   Stosuje się trzy typy szczepionek: 2-walentną (chroni przed dwoma typami onkogennymi HPV), 4-walentną (chroni przed dwoma typami onkogennymi i dwoma typami nieonkogennymi HPV) oraz 9-walentną (chroni przed dwoma typami onkogennymi i siedmioma typami nieonkogennymi HPV) - tłumaczy prof. Krzysztof Czajkowski. Czym różnią się od siebie te preparaty? - Z badań wynika, że nie ma większych różnic między 4-walentną i 9-walentną szczepionką. Natomiast szczepionka 2-walentna nie chroni przeciw odmianom wirusa powodującym brodawczaki. Szczepionka 4-walentna i 9-walentna zawiera dodatkowo antygeny innych typów, w tym dające dodatkową ochronę przed kłykcinami kończystymi – wyjaśnia ekspert.
  • seremine Re: . Światowy Dzień Świadomości o wirusie HPV . 04.03.23, 07:26
   Już wcześniej pojawiały się doniesienia na temat związku infekcji HPV z rakiem płuca. Jednak ze względu na małą liczebność przebadanych pacjentów i różnice w metodologii badań, wyniki tych analiz nie były istotne statystycznie.

   Naukowcy z międzynarodowego zespołu przeprowadzili badania wśród mieszkańców sześciu krajów Europy Środkowej - Polski, Rosji, Czech, Rumunii, Węgier i Niemiec. Była to grupa 1633 chorych na raka płuca oraz grupa 2729 odpowiednio dobranych zdrowych osób. Pobrane od nich próbki krwi przebadano pod względem obecności przeciwciał przeciw czterem typom wirusa HPV - typu 6, 11, 16 i 18.
  • milku90 Re: . Światowy Dzień Świadomości o wirusie HPV . 07.03.23, 13:34
   I super! Więcej powinno się też mówić o szczepionkach na HPV, bo moim zdaniem nie mają tyle uwagi, na ile zaśługują. wink

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka