Dodaj do ulubionych

Kim jest Szojgu?

05.03.23, 19:45
Sergiej Szojgu, minister obrony Rosji, zachował się jak potulny uczeń. To on, oprócz Putina, jest najbardziej znaną i znienawidzoną twarzą, którą wszyscy zapamiętamy z rozpętania wojny w Ukrainie. Kim jest minister? Wcześniej nie miał nic wspólnego z wojskiem.
Obserwuj wątek
  • mala200333 Re: Kim jest Szojgu? 05.03.23, 19:47
   Kim jest gen. Szojgu?

   Jest Tuwińcem, jedną z trzech najbardziej znanych osób tej narodowości, których wymienia Wikipedia – obok Sałczaka Toki, radziecko-tuwińskiego działacza partyjnego i państwowego oraz Galsany Tschinag, mongolskiej pisarki.

   Kim są Tuwińcy? "Naród turkijski żyjący w Tuwińskiej Republice Autonomicznej w południowej Syberii, w Mongolii i Chinach" – czytamy. W Rosji społeczność Tuwińców liczyła w 2010 roku ok. 264 tys. osób.
   • mala200333 Re: Kim jest Szojgu? 05.03.23, 19:48
    Szojgu, rocznik 1955, pochodzi z miasta Czadan przy granicy z Mongolią. Za czasów ZRRR jego ojciec był tam wiceprzewodniczącym Rady Ministrów w Tuwińskiej Autonomicznej Socjalistycznej Republice Radzieckiej. On – doktor nauk ekonomicznych i inżynier budownictwa – karierę zawodową zaczynał od stanowiska majstra w dwóch przedsiębiorstwach budowlanych, potem w kolejnych był kierownikiem robót, głównym inżynierem, naczelnikiem, kierownikiem.

    To w ogromnym skrócie. Przez 21 lat (1991-2012), zanim nie objął resortu obrony, zajmował się służbami ratunkowymi, stał też na czele Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych.
    • mala200333 Re: Kim jest Szojgu? 05.03.23, 19:49
     Szojgu jest żonaty, ma dwie córki Julię i Ksenię. O działce Ksenii w luksusowym osiedlu Barwisze pod Moskwą informowała kilka lat temu Fundacja Walki z Korupcją Aleksieja Nawalnego. Szojgu wtedy zaprzeczał.

     "Najmłodsza córka Shojgu, Ksenia, do niedawna prowadziła życie publiczne, obnosząc się z bogactwem i udzielając pomocnych porad, gdzie zjeść w Dubaju. Jej profil na instagramie jest teraz prywatny" – reagują teraz internauci. Zamieszczają zdjęcia.
  • mala200333 Re: Kim jest Szojgu? 05.03.23, 19:50
   Portal Siberian Times tak pisał o ministrze obrony Rosji w 2016 roku: "Posiada stopień generała armii. Jest fanem hokeja i piłki nożnej. Jest znanym kolekcjonerem chińskich i japońskich mieczy samurajskich oraz innych mieczy i sztyletów. Gra na gitarze i interesuje się tradycyjnym drewnianym rękodziełem. Znany jest też jako znawca Rosji czasów Piotra Wielkiego. Minister obrony posługuje się biegle dziewięcioma językami, w tym angielskim, japońskim, chińskim i tureckim".
   • mala200333 Re: Kim jest Szojgu? 05.03.23, 19:52
    Dziś takie opisy brzmią jak totalna abstrakcja. Gdy w Ukrainie rosyjskie wojska celują w obiekty cywilne, gdy giną ludzie, a ich domy zmieniają się w ruiny, gdy Ukraina kolejny dzień stawia opór rosyjskiemu najeźdźcy, Szojgu ma dziś zupełnie inną twarz. I jeśli się nie zatrzyma, tak zapamięta go świat.

    "Czy to wam wystarczy?" – pyta Szojgu i rzecznika Kremla NEXTA.
    • mala200333 Re: Kim jest Szojgu? 05.03.23, 19:52
     "Głos przeciwko wojnie zabrał także zięć rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu Aleksiej Stoliarow, publikując na Instagramie w piątek, w dniu swoich urodzin, wpis: "Dziękuję za życzenia. Największym prezentem urodzinowym będzie dla mnie powrót pokoju

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka