Dodaj do ulubionych

Budowa nowej drogi ekspresowej czy autostrady …

05.03.23, 23:35
Budowa nowej drogi ekspresowej czy autostrady w Polsce to jedna z lepszych okazji do przeprowadzenia szeroko zakrojonych badań archeologicznych. W ostatnich latach doprowadziły do ważnych odkryć, m.in. śladów zbrodni hitlerowskich pod Łodzią (S14). Często jest to jednak okupione opóźnieniami.
Obserwuj wątek
  • seremine Re: Budowa nowej drogi ekspresowej czy autostrady 05.03.23, 23:36
   Bardzo ważnego odkrycia dokonano w związku z budową drogi ekspresowej S14, czyli zachodniej obwodnicy Łodzi. Jak pisała "Gazeta Wyborcza", znaleziono tam ślady osadnictwa sięgające epoki kamienia.
  • seremine Re: Budowa nowej drogi ekspresowej czy autostrady 05.03.23, 23:39
   Na liście skarbów odkrytych na S14 widnieją m.in. naczynia z grobów ciałopalnych kultury łużyckiej (z tego okresu pochodzi osada obronna w Biskupinie) czy pochówek wojownika z czasów Juliusza Cezara z zachowanymi reliktami miecza - rytualnie zgiętego - oraz grotu włóczni.
   - W grobie znaleźliśmy także niewielkie grudki przepalonego metalu, pochodzące z innych części wyposażenia. Trudno je jednak zidentyfikować - mówiła "Gazecie" Izabela Kadłucka odpowiedzialna za badania antropologiczne na budowie S14.
  • seremine Re: Budowa nowej drogi ekspresowej czy autostrady 05.03.23, 23:40
   Najważniejsze odkrycie z zachodniej obwodnicy Łodzi pochodzi z II wojny światowej. Trasa przecina Las Lućmierski, gdzie hitlerowcy prowadzili akcję eksterminacji łódzkiej inteligencji - Intelligenzaktion Litzmannstadt - w 1939 i 1940 roku.
  • seremine Re: Budowa nowej drogi ekspresowej czy autostrady 05.03.23, 23:41
   Większość ofiar dotąd nie odnaleziono. W trakcie badania terenu pod S14 archeolodzy znaleźli jednak sześć jam po masowych mogiłach, w których znajdowało się 6 tys. fragmentów kostnych. Odkryto spalone kości, koronki zębów, szczoteczki, grzebienie, medaliki. - Dla mnie to największy sukces tych badań - mówił "Gazecie Wyborczej" Adam Golański, łódzki archeolog prowadzący badania przyszłej obwodnicy
  • seremine Re: Budowa nowej drogi ekspresowej czy autostrady 05.03.23, 23:46
   Przykładów znaczących odkryć archeologicznych na inwestycjach drogowych w Polsce jest dużo więcej. GDDKiA wyróżnia m.in. cmentarz z XVIII-XIX w. w miejscowości Przykopka (woj. warmińsko-mazurskie) na trasie ekspresowej S61 Ełk Południe - Kalinowo. Odkryto tam choćby bursztynowy naszyjnik z 35 korali i zawieszki w kształcie serca.
  • seremine Re: Budowa nowej drogi ekspresowej czy autostrady 05.03.23, 23:47
   Oprócz tego natrafiono na liczne zabytki i materiały ruchome takie jak: monety z XVIII i XIX wieku, elementy stroju i biżuterię (guziki, szpilki, spinki, zawieszki, obrączki, koraliki, ozdoby głowy z brązowymi aplikacjami), przedmioty codziennego użytku oraz licznie występujące fragmenty naczyń ceramicznych i kości zwierzęce" - informuje GDDKiA.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka