Dodaj do ulubionych

Jan A.P. Kaczmarek to jeden z najbardziej …

07.03.23, 20:23
Jan A.P. Kaczmarek to jeden z najbardziej cenionych kompozytorów muzyki filmowej na świecie; w tym roku został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2023 za osiągnięcia życia. Na gali pojawiła się jego żona, która dziękowała za pomoc udzieloną ciężko choremu kompozytorowi.
Obserwuj wątek
  • seremine Re: Jan A.P. Kaczmarek to jeden z najbardziej … 07.03.23, 20:24
   Jan A.P. Kaczmarek od 1989 r. mieszka w USA i od lat pracuje w Los Angeles, ale wciąż jest związany z Polską i rodzimymi projektami. Laureat Oskara za muzykę do filmu "Marzyciel" współpracował m.in. z Agnieszką Holland czy Lechem Majewskim. Niestety, jego działalność twórczą hamuje choroba.

   Podczas tegorocznej gali wręczania Polskiej Nagrody Filmowej Orły miała miejsce wzruszająca sytuacja. Żona kompozytora, Aleksandra Twardowska-Kaczmarek, pojawiła się na wydarzeniu, by w imieniu kompozytora odebrać nagrodę za osiągnięcia życia. On sam nie mógł zjawić się na miejscu — zdobywca Oscara zmaga się z MSA, czyli zanikiem wieloukładowym. Chory potrzebuje pomocy przy wykonywaniu podstawowych czynności, a jego stan się pogarsza.
  • seremine Re: Jan A.P. Kaczmarek to jeden z najbardziej … 07.03.23, 20:26
   Twardowska-Kaczmarek podziękowała wszystkim, który wsparli rodzinę w tej trudnej sytuacji.

   — Ta nagroda ma dla niego najwyższą wartość — mówiła drżącym głosem w imieniu legendarnego kompozytora Twardowska-Kaczmarek. — Chciałabym podziękować za dobre myśli, słowa i czyny tych z państwa, którzy nam pomogli z jego ekstremalnie ciężką chorobą. Bardzo wam dziękuję za wsparcie. Potrzebujemy go. Jestem bardzo wzruszona, ten wieczór jest dla niego — podkreślała.
  • seremine Re: Jan A.P. Kaczmarek to jeden z najbardziej … 07.03.23, 20:27
   Prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński podkreślał, że decyzja o przyznaniu Kaczmarkowi nagrody za osiągnięcia życia jest "doniosła z wielu względów". "Jan A. P. Kaczmarek to wielki polski kompozytor, który opuścił ojczyznę. Rozmawiałem z nim 20 lat temu. Opowiadał mi o tym, jak to jest być w Los Angeles, mieć wiele dzieci, być z żoną, nie znając nikogo i mając 20 dolarów na koncie. (...) Oscar do filmu »Marzyciel«, a później wiele, wiele polskich filmów. Wrócił do Polski, przywróciliśmy go narodowej kinematografii. Janie, mnóstwo zdrowia i ogromne życzenia od całej Polskiej Akademii Filmowej" — mówił.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka