Dodaj do ulubionych

Organizm atakuje sam siebie

16.03.23, 13:29

Organizm atakuje sam siebie
Statystyki wskazują, że z chorobami autoimmunologicznymi zmaga się ok. 5-10 proc. populacji, co oznacza, że taką dolegliwość ma mniej więcej co 12. osoba. Te dane mogą być jednak niedoszacowane, biorąc pod uwagę fakt, że wielu chorych latami czeka na właściwą diagnozę, a zdarza się, że nigdy jej nie usłyszy.
Obserwuj wątek
    • mala200333 Re: Organizm atakuje sam siebie 16.03.23, 13:30
      Do najczęstszych chorób autoimmunologicznych należą m.in. choroba Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), cukrzyca typu 1, choroba Leśniowskiego-Crohna czy stwardnienie rozsiane.
      - Obecnie wyróżniamy ponad 80 różnych chorób autoimmunologicznych, choć mają one tylko jeden wspólny mianownik. Stoi za nimi nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego, który traktuje własne komórki jak obce i zaczyna je niszczyć. Uruchamia się reakcja podobna do tej, którą obserwujemy w przypadku zwalczania patogenów, tyle że dotyczy to naszych zdrowych komórek - tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie Bartosz Fiałek, reumatolog i popularyzator wiedzy medycznej.
      - To może prowadzć do przewlekłego stanu zpalnego, który może dotyczyć jednego konkretnego narządu, ale także wielu układów - dodaje lekarz.
      Na tym podobieństwa się kończą, a choroby autoimmunologiczne nadal mają wiele tajemnic.
      • mala200333 Re: Organizm atakuje sam siebie 16.03.23, 13:31
        Niestety, nie ma jednego konkretnego czynnika środowiskowego, który moglibyśmy łatwo wyeliminować. Wskazuje się między innymi na infekcje bakteryjne lub wirusowe. Przykładem jest zakażenie wirusem Epstein-Barra, który 32-krotnie zwiększa ryzyko wystąpienia stwardnienia rozsianego czy zakażenia SARS-CoV-2, po którym opisywano przypadki reumatoidalnego zapalenia stawów czy choroby Stilla u dorosłych
        • mala200333 Re: Organizm atakuje sam siebie 16.03.23, 13:32
          Bardziej narażone są także osoby, które nie dbają o dietę, nadużywają alkoholu, palą papierosy, nie są aktywne fizycznie i są stale pod wpływem stresu.
        • mala200333 Re: Organizm atakuje sam siebie 16.03.23, 13:33
          Bardziej narażone są także osoby, które nie dbają o dietę, nadużywają alkoholu, palą papierosy, nie są aktywne fizycznie i są stale pod wpływem stresu.
          Wśród czynników środowiskowych wymienia się m.in. nieprawidłową dietę i antybiotyki, które zaburzają mikrobiotę jelitową, a to niszczy naszą osłonę immunologiczną. Należą do nich także zanieczyszczenia powietrza, stres czy infekcje. To powszechne problemy, więc można się spodziewać, że liczba chorych będzie stale rosnąć - zaznacza dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. zagrożeń epidemicznych.
          - Czynniki związane z niezdrowym stylem życia, a przede wszystkim nieprawidłową dietą, stosowaniem środków psychoaktywnych i stresem mogą też tłumaczyć, dlaczego na choroby autoimmunologiczne zaczyna chorować coraz więcej młodych osób
          • mala200333 Re: Organizm atakuje sam siebie 16.03.23, 13:34
            Znacznie częściej diagnozę słyszą także kobiety, ale przyczyna nie jest do końca poznana.
            - Jedna z hipotez wskazuje, że związane jest to z hormonami płciowymi - szczególnie estrogenami. Może się to wiązać także z chromosomem X, na którym zlokalizowane są geny odpowiedzialne za funkcjonowanie układu odpornościowego, a jak wiemy kobiety mają dwa chromosomy X
            • mala200333 Re: Organizm atakuje sam siebie 16.03.23, 13:35
              Zachować czujność
              - Czujność powinni zachować też sami pacjenci, zwłaszcza jeśli mieli w rodzinie przypadki takich chorób. Predyspozycje genetyczne są tu bardzo istotne. Warto wykonać np. badania na obecność autoprzeciwciał - dodaje dr Grzesiowski.
              - Jeśli nie zahamujemy w porę układu immunologicznego, dojdzie do rozszerzenia autoagresji na kolejne narządy, co jest typowe dla tej grupy chorób, a dla pacjenta śmiertelnie niebezpieczne - dodaje lekarz.
              Warto zwrócić uwagę na takie symptomy jak:
              ból stawów,
              gorączka,
              wysypka,
              powiększenie węzłów chłonnych,
              zmęczenie,
              utrata masy ciała.
              Warto je skonsultować z lekarzem, zwłaszcza jeśli utrzymują się przez dłuższy czas.
              Chorób autoimmunologicznych nie da się wyleczyć, można tylko stosować terapię objawową. Wykorzystuje się leczenie immunomodulujące i immunosupresyjne, a także łagodzące objawy, na które skarży się pacjent. To jednak jedyny sposób, by uchronić chorego przed niepełnosprawnością lub śmiercią.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka