Dodaj do ulubionych

Czym jest zgaga? Zgaga to bolesne uczucie …

21.03.23, 06:08
Czym jest zgaga?

Zgaga to bolesne uczucie pieczenia w klatce piersiowej i gardle, które pojawia się, gdy kwas żołądkowy lub inne treści z żołądka cofają się do przełyku, przewodu, który przenosi pokarm z ust do żołądka. Uważa się, że dolny zwieracz przełyku, który znajduje się między żołądkiem a przełykiem, może być osłabiony lub rozluźniony w nieodpowiednich momentach, umożliwiając wystąpienie refluksu żołądkowo-przełykowego i zgagi. Sporadyczna zgaga jest stosunkowo powszechna.
Obserwuj wątek
  • mala200333 Re: Czym jest zgaga? Zgaga to bolesne uczucie … 21.03.23, 06:09
   Domowe sposoby na zgagę – imbir

   National Center for Complementary and Integrative Health uważa również, że imbir także może być dobry środkiem na zgagę. Wystarczy, że dodamy pokrojony w kostkę lub starty imbir do smażonych lub gotowanych potraw. Może również przygotować herbatę imbirową, w tym celu gotując surowy korzeń imbiru, suszony korzeń imbiru lub torebki herbaty imbirowej we wrzącej wodzie. Należy jednak uważać, by nie przesadzić z jego ilością, ponieważ duża zawartość imbiru także może powodować zgagę.
   • mala200333 Re: Czym jest zgaga? Zgaga to bolesne uczucie … 21.03.23, 06:10
    Domowe sposoby na zgagę – odpowiednie nawyki przed snem

    Pewne nawyki przed snem może złagodzić objawy refluksu żołądkowego i zgagi. Wszystkie mają związek z wpływem grawitacji na zawartość żołądka.

    Po pierwsze, nie należy jeść przez trzy godziny przed pójściem spać. Leżenie z pełnym żołądkiem może powodować zgagę, ponieważ grawitacja nie pomaga już utrzymać treści żołądka w dole.
    • mala200333 Re: Czym jest zgaga? Zgaga to bolesne uczucie … 21.03.23, 06:11
     Po drugie, należy podnieść głowę wyżej w stosunku do reszty ciała w czasie spania. Jak wynika z badań, opublikowanych w 2012 r. na łamach "Journal of Gastroenterology and Hepatology", dobrze jest zwiększyć efekt grawitacji przez umieszczenie 8-calowego klocka pod nogami łóżka. Aby się podeprzeć, można również użyć podpórek pod łóżko, poduszek klinowych i klinów materaca.

     Po trzecie, najlepiej spać na lewym boku. Wynika to z faktu, że żołądek znajduje się po lewej stronie brzucha. Leżenie po tej stronie powoduje, że żołądek znajduje się poniżej przełyku. Kiedy leżymy na prawej stronie ciała, zawartość żołądka wywiera nacisk na dolny zwieracz przełyku.
     • mala200333 Re: Czym jest zgaga? Zgaga to bolesne uczucie … 21.03.23, 06:12
      Domowe sposoby na zgagę – wyprostowana postawa ciała

      Jednym z domowych sposobów na zgagę jest utrzymywanie prawidłowej postawy. Wynika to z faktu, że wyprostowana postawa wywiera mniejszy nacisk na brzuch. Nacisk na brzuch po jedzeniu może spowodować wzrost kwasu żołądkowego do przełyku, co z kolei prowadzi do zgagi. Potwierdzają to badania opublikowane w 2021 r. na łamach czasopisma naukowego "Clinics and Practice", gdzie badacze doszli do wniosku, że długoterminowe problemy z postawą mogą przyczynić się do choroby refluksowej przełyku.
      • mala200333 Re: Czym jest zgaga? Zgaga to bolesne uczucie … 21.03.23, 06:13
       Niektóre pokarmy mogą powodować epizody zgagi. Identyfikacja i unikanie tych pokarmów może zmniejszyć te objawy. To jakie pokarmy są u nas powodem zgagi, możemy zauważyć, ale nie zawsze jest to tak proste. W tym celu warto notować sobie, co się je i po jakim produkcie spożywczym odczuwamy objawy zgagi.

       Według wspomnianego już National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases, typowe pokarmy powodujące zgagę to:

       żywność kwaśna (cytrusy, pomidory, żywność na bazie pomidorów);
       alkohol;
       kofeina (z kawy, herbaty i innych źródeł);
       czekolada;
       smażone lub tłuste potrawy;
       mięta;
       ostre jedzenie.
       • mala200333 Re: Czym jest zgaga? Zgaga to bolesne uczucie … 21.03.23, 06:14
        Domowe sposoby na zgagę — inne środki

        Niektóre ziołowe i naturalne metody leczenia, które mogą pomóc złagodzić objawy zgagi, obejmują:

        Sok z aloesu – produkty zawierające sok z aloesu okazały się obiecujące w walce ze zgagą.
        Papaja – w badaniach wykazano, że papaja nieznacznie poprawia objawy zgagi.
        Kurkuma/kurkumina – według badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym "Nutrients" w 2022 r. produkty zawierające kurkumę okazały się obiecujące w walce ze zgagą.
        D-limonen – te same badania oceniły, że substancja pochodząca z olejku cytrusowego jest skuteczny w łagodzeniu choroby refluksowej przełyku.
        Wiąz czerwony – badanie te uznały również, że produkty zawierające substancje z tego drzewa okazały się obiecujące w walce ze zgagą.
        • mala200333 Re: Czym jest zgaga? Zgaga to bolesne uczucie … 21.03.23, 06:15

         Medonet Market
         Miód – Badania, opublikowane w 2013 r. w "Indian Journal of Medical Research" sugerują, że miód zwiększa ilość śluzu i wspomaga gojenie, co może pomóc w leczeniu refluksu i uszkodzeń przełyku.
         Żeń-szeń pięciolistny – z kolei badania opublikowane rok wcześniej w tym samym czasopiśmie naukowym sugerują, że żeń-szeń pięciolistny (znany także jako żeń-szeń amerykański), może pomóc złagodzić objawy choroby refluksowej przełyku.
         Korzeń prawoślazu lekarskiego – inne badania opublikowane w 2019 r. na łamach "Antioxidants" (Basel) sugerują, że korzeń prawoślazu lekarskiego może być środkiem chroniący żołądek.
         Należy jednak zawsze skonsultować się z lekarzem, zanim spróbuje się jakichkolwiek naturalnych środków na zgagę, refluks żołądkowy lub chorobę refluksową przełyku

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka