Dodaj do ulubionych

Jak rozpoznać, że kolega z pracy to psychopata, ..

06.05.23, 18:29

Jak rozpoznać, że kolega z pracy to psychopata, typ narcystyczny albo makiaweliczny?

Typ narcystyczny
Osoby narcystyczne nie wstydzą się wyrażać, jak wysoko się cenią. W pracy możesz usłyszeć, jak chwalą się swoimi doskonałymi umiejętnościami, np. sprzedaży, gdy w rzeczywistości ich wyniki nie są dużo lepsze, niż przeciętnego sprzedawcy – wskazuje Satornino. Szacuje się, że odsetek narcyzów w ogólnej populacji wynosi około 6,2 proc.
Obserwuj wątek
  • mala200333 Re: Jak rozpoznać, że kolega z pracy to psychopat 06.05.23, 18:30
   Psychologowie szacują, że psychopaci stanowią nawet do 4 proc. populacji. Osoby o takim typie osobowości nie mają skrupułów w wykorzystywaniu innych dla własnych korzyści, są aspołeczne i wobec nikogo nie przejawiają szczególnej empatii. Psychopaci szybko zrzucają winę na innych i są gotowi obarczyć ich odpowiedzialnością, nawet jeśli wymaga to kłamstw.
   Jeśli uczestnicząc w grupowej rozmowie, usłyszysz, że ktoś opowiada kłamstwa, które nie wydają się służyć żadnemu celowi, być może właśnie natknąłeś się na psychopatę
   • mala200333 Re: Jak rozpoznać, że kolega z pracy to psychopat 06.05.23, 18:31
    Są najliczniejsi z tzw. ciemnej triady – stanowią około 16 proc. populacji. Określenie tego typu pochodzi od nazwiska włoskiego polityka z okresu renesansu, Niccolo Machiavellego, który uważał, że cele mogą usprawiedliwiać niemoralne środki. Typ makiaweliczny idzie naprzód, nie zwracając szczególnej uwagi na zasady etyczne, chociaż jednocześnie są w tym dość subtelni. Takie osoby lubią drobne podstępy i bardzo subtelną manipulację, co czyni ich szczególnie niebezpiecznymi.
    W odróżnieniu od zbędnych kłamstw psychopatów, od makiawelisty częściej usłyszysz małe kłamstewka, które są strategicznie zaplanowane w celu osiągnięcia przyszłych celów. Możesz na przykład zaobserwować, jak taka osoba podlizuje się koledze, który niedługo ma otrzymać dużą premię. Typ makiaweliczny będzie wtedy budować podstawy do osiągnięcia z tego osobistych korzyści.
    • mala200333 Re: Jak rozpoznać, że kolega z pracy to psychopat 06.05.23, 18:32
     Osobowości "ciemnej triady" potrafią zrobić udane pierwsze wrażenie, ale należy być czujnym wobec ich powierzchownego uroku. Pytaj o poprzednie relacje i zwracaj uwagę na wskazówki dotyczące prawdziwej natury danej osoby ..

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka