Dodaj do ulubionych

Maj jest światowym miesiącem raka pęcherza

18.05.23, 17:04
Maj jest światowym miesiącem świadomości raka pęcherza moczowego. W Polsce co roku na ten typ nowotworu zapada ponad siedem tysięcy osób, a aż cztery tysiące umiera…
Obserwuj wątek
  • black_jotka Re: Maj jest światowym miesiącem raka pęcherza 18.05.23, 17:06
   W przypadku raka pęcherza moczowego takim objawem alarmowym jest krew w moczu. Jeśli zobaczymy krew w moczu - to pędem do urologa. To może być normalna krew, ale mogą też być skrzepy przypominające fusy od kawy
  • black_jotka Re: Maj jest światowym miesiącem raka pęcherza 18.05.23, 17:08
   Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne zwraca uwagę na kolejne cztery objawy - z reguły u pacjentów z rakiem pęcherza występuje co najmniej jeden z nich:
   pieczenie, ból lub dyskomfort podczas oddawania moczu,
   częstsze niż zwykle oddawanie moczu w ciągu dnia i/lub w nocy,
   potrzeba oddania moczu nawet wtedy, gdy pęcherz nie jest pełny,
   nietrzymanie moczu.
  • black_jotka Re: Maj jest światowym miesiącem raka pęcherza 18.05.23, 17:09
   Inne objawy zależą od lokalizacji guza. Jeżeli rak pęcherza rośnie w pobliżu ujścia pęcherza, to może powodować parcie na pęcherz - częściej oddajemy mocz, albo przeciwnie następuje "zatkanie" i brak możliwości oddania moczu. Jeżeli z kolei guz będzie zlokalizowany w pobliżu ujścia moczowodu, gdzie mocz z nerek wpływa do pęcherza, może dojść do zatkania ujścia moczowodu i wodonercza, czyli zastoju moczu w nerce. Wtedy pacjent może odczuwać ból w okolicach nerki i może dojść do zastoju w nerce, utrudniającego odpływ moczu - wyjaśnia dr Salwa. Na zaawansowanym etapie choroby pojawiają się dodatkowo dolegliwości ogólnoustrojowe, takie jak gorączka, nocne poty, osłabienie, utrata apetytu, spadek masy ciała.
  • black_jotka Re: Maj jest światowym miesiącem raka pęcherza 18.05.23, 17:11
   Jeżeli występują takie objawy ogólne, to najczęściej wskazuje, że choroba jest już dość zaawansowana i niestety skuteczność leczenia będzie dużo gorsza - przyznaje lekarz. Objawy zaawansowej choroby:
   problemy z oddawaniem moczu,
   ból w dolnej części pleców,
   utrata wagi lub utrata apetytu,
   uczucie osłabienia lub zmęczenia,
   ból kości,
   opuchlizna na stopach.
  • black_jotka Re: Maj jest światowym miesiącem raka pęcherza 18.05.23, 17:12
   Eksperci podkreślają, że ponure statystyki wynikają przede wszystkim z późnego rozpoznania choroby, objawy są przypisywane innych chorobom, bywają też błędy w diagnostyce. - Badaniem z wyboru jest cystoskopia i pacjent powinien się takiego badania domagać. Można je wykonać tylko u urologa. Nie wystarczy wykonanie USG albo tomografii pęcherza, bo te badania mogą nie wykryć guza - zaznacza dr Salwa.
  • ciekawska1988 Re: Maj jest światowym miesiącem raka pęcherza 16.06.23, 11:14
   Jeśli ktoś szuka szybkiej pomocy to na Pradze Północ otworzył się Nowy Szpital Onkologiczny, na Solidarności 10. Męża nie mogłam nigdzie zapisać bo wszędzie długie terminy a tutaj dosłownie w tym samym tygodniu został przyjęty. Lekarz naprawdę godny polecenia. Panie na rejestracji miłe i pomocne, pielęgniarki też. Skład cały czas powiększają dlatego jeszcze jest w miarę łatwo się dostać. To filia z Wieliszewa.
   Ja dzwoniłam na nr 22 245 02 43 lub 22 245 02 46

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka