Dodaj do ulubionych

Liczy się 4 czerwca" Raczej nie ma wątpliwości…

29.05.23, 22:18
Liczy się 4 czerwca"

Raczej nie ma wątpliwości co do tego, że Tusk wezwany zostanie i będzie jednym z kluczowych świadków. Jego nazwisko jest wprost wymienione w uzasadnieniu projektu ustawy, na mocy której komisja zostanie powołana:

"(…) Nie sposób nie zauważyć, że rząd Donalda Tuska w latach 2007-2014 realizował zgoła inną politykę wobec Federacji Rosyjskiej. Określa się ją mianem resetu w relacjach z Rosją, który zresztą został opracowany koncepcyjnie w Niemczech, przez rząd Angeli Merkel. Charakterystycznym działaniem dla tego okresu były spotkania, na różnym szczeblu, pomiędzy władzami Polski oraz Federacji Rosyjskiej, w tym zwłaszcza z Władimirem Putinem oraz Siergiejem Ławrowem. Do rangi symbolu ówczesnego resetu urosło już podpisanie w 2010 r. przez Waldemara Pawlaka kontraktu gazowego z Gazpromem. Nie można mieć zatem wątpliwości, że utworzenie Komisji jest w pełni uzasadnione" – czytamy.
Obserwuj wątek
  • mala200333 Re: Liczy się 4 czerwca" Raczej nie ma wątpliwoś 29.05.23, 22:18
   Co ciekawe, uzasadnienie nie wspomina na przykład o próbie wrogiego przejęcia Grupy Azoty przez rosyjski Acron w 2012 r. Tę próbę rząd Tuska wówczas zablokował. Rosjan wspierał wówczas Dom Maklerski WBK. Bankiem kierował wtedy Mateusz Morawiecki, który jednocześnie zasiadał w radzie nadzorczej "Domu".

   W PO panuje powszechne przekonanie, że ruch Andrzeja Dudy pokazuje, iż prezydent przestał myśleć o karierze w strukturach międzynarodowych po zakończeniu swojej drugiej kadencji. Trzeci raz startować nie może.

   Kiedy wyprowadzi się z Pałacu Prezydenckiego będzie miał 53 lata. Być może jednak chce się skupić na polityce krajowej. Jeden z naszych rozmówców w Platformie Obywatelskiej wskazuje jednak na jeszcze jedno wytłumaczenie:

   Duda był pod niesamowitą presją własnego środowiska. Ma w pamięci łomot, jaki dostał od swoich kolegów po wetach do ustaw sądowych. Weto do lex TVN miało miejsce tuż przed rosyjską agresją na Ukrainę, ale do wyborów było daleko. Wie, że Kaczyński by mu nie wybaczył wyrzucenia do kosza tej ustawy
   – słyszymy.

   Z Platformy słychać głosy, że decyzja prezydenta dostarczy opozycji paliwo wyborcze w obliczu nadchodzącej kampanii. Politycy PO przekonują, że dziś nie ma ważniejszego tematu niż niedzielny marsz w Warszawie w rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 r.
   • mala200333 Re: Liczy się 4 czerwca" Raczej nie ma wątpl 29.05.23, 22:19
    "Panie Prezydencie, zapraszam na konsultacje społeczne 4 czerwca. Będzie nas dobrze słychać i widać z okien Pańskiego pałacu. Przyjdziecie?" — napisał na Twitterze.

    Ani KO, ani Lewica, ani PSL nie zamierzają delegować swoich reprezentantów do komisji
  • mala200333 Re: Liczy się 4 czerwca" Raczej nie ma wątpliwoś 29.05.23, 22:22
   "Lex Tusk". Jest jednoznaczna reakcja USA
   - Stany Zjednoczone i amerykański rząd podzielają obawy związane z ustawami, które mogą pozornie pozwalać na zmniejszanie zdolności osób głosujących, poza jasno określonym procesem w niezawisłym sądzie - oświadczył ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.
  • mala200333 Re: Liczy się 4 czerwca" Raczej nie ma wątpliwoś 29.05.23, 22:23
   A Putin zaciera raczki tym co zrobił Kaczyński..
   • black_jotka Re: Liczy się 4 czerwca" Raczej nie ma wątpl 29.05.23, 23:33
    Hyba tak, niestety..
  • mala200333 Re: Liczy się 4 czerwca" Raczej nie ma wątpliwoś 29.05.23, 22:26
   Były pierwszy prezes Sądu Najwyższego przyznał, że Andrzej Duda „zawiódł go na całej linii” podpisując ustawę ws. powołania komisji badającej wpływy rosyjskie. – Pan prezydent strzelił opozycji w plecy – skomentował prof. Adam Strzembosz.
  • mala200333 Re: Liczy się 4 czerwca" Raczej nie ma wątpliwoś 30.05.23, 06:31
   Administracja rządowa USA jest zaniepokojona ustawą o komisji ds. badania rosyjskich wpływów, która może być użyta do ingerencji w wolne i uczciwe wybory w Polsce — powiedział w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller. Wezwał polski rząd, by nie wykorzystywał nowego prawa do blokowania kandydatur polityków opozycji
   • mala200333 Re: Liczy się 4 czerwca" Raczej nie ma wątpl 30.05.23, 06:32
    "Rząd USA jest zaniepokojony przyjęciem przez polski rząd nowej legislacji, która może zostać nadużyta do ingerencji w wolne i uczciwe wybory w Polsce. Podzielamy obawy wyrażane przez wielu obserwatorów, że to prawo tworzące komisję badającą rosyjskie wpływy, może być wykorzystane do blokowania kandydatur polityków opozycji bez należytego procesu prawnego" — napisał w oświadczeniu rzecznik resortu dyplomacji.
  • mala200333 Re: Liczy się 4 czerwca" Raczej nie ma wątpliwoś 30.05.23, 06:33
   Co wprowadza lex Tusk?

   Komisja będzie mieć uprawnienia zarówno śledcze, czyli prokuratorskie, jak oskarżycielskie oraz sądownicze — finalnie może pozbawić daną osobę prawa do pełnienia funkcji publicznych, związanych z zarządzaniem środkami publicznymi, na nawet 10 lat;
   Może odebrać komuś przymiot "nieskazitelnego charakteru", wymagany m.in. od sędziów;
   Komisja może żądać wszystkich dokumentów od wszystkich instytucji, w tym akt sądowych czy danych wrażliwych;
   Jeśli ktoś nie stawi się przed komisją, za pierwszym razem grozi mu kara w wysokości do 20 tys. zł. Za drugie niestawiennictwo kara to już nawet 50 tys. zł;
   Wszelkie ustalenia, czyli dokumenty komisji, będą niejawne — choć jej posiedzenia oraz quasi-wyroki będą już publiczne;
   Komisja może przed swoje oblicze wezwać każdego (Zgodnie z projektem komisja miałaby się składać z dziewięciu członków powoływanych i odwoływanych przez Sejm. Opozycja już zapowiedziała, że nie weźmie udziału w jej pracach);
   Komisja będzie mogła zwolnić z tajemnicy państwowej zeznających przed nią świadków. Będzie jeden wyjątek — księża będą się mogli zasłonić tajemnicą spowiedzi;
   Wszyscy członkowie komisji za swoje działanie w jej ramach nie poniosą żadnej odpowiedzialności, będą całkowicie bezkarni;
   Ustawa o powołaniu komisji łamie kilka, jeśli nie kilkanaście przepisów konstytucji, prawo unijne i prawo międzynarodowe.
  • mala200333 Re: Liczy się 4 czerwca" Raczej nie ma wątpliwoś 30.05.23, 06:45
   Rektor krakowskiego Uniwersytetu Ekonomicznego zrezygnował w poniedziałek z członkostwa w Radzie ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji, która doradza prezydentowi RP. Prof. Stanisław Mazur zareagował w ten sposób na decyzję Andrzeja Dudy, który zgodził się na powołanie komisji badającej rosyjskie wpływy w Polsce. Jego zdaniem ustawa, pod którą podpisała się głowa państwa, ma wady prawne, a jej charakter jest "antydemokratyczny".

   Czytaj więcej na wydarzenia.interia.pl/kraj/news-rektor-uek-odchodzi-z-prezydenckiej-rady-napisal-list-otwart,nId,6808512#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=safari
  • black_jotka Re: Liczy się 4 czerwca" Raczej nie ma wątpliwoś 30.05.23, 15:50
   Zastrzeżeń do ustawy "lex Tusk" jest bardzo wiele. Opisywano je szczegółowo na łamach Wirtualnej Polski, wskazując m.in., że wezwani przed nią "świadkowie" nie będą mieli prawa do obrony, a od decyzji komisji w zasadzie nie ma drogi odwoławczej.
   Kolejnym zagadnieniem jest ogromny dostęp członków komisji do informacji. Mają oni, zgodnie z założeniem, mieć możliwość wglądu we wszelkie materiały z bardzo szerokiej grupy instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa.
  • black_jotka Re: Liczy się 4 czerwca" Raczej nie ma wątpliwoś 30.05.23, 22:09
   Już w tę niedzielę odbędzie się w Warszawie Marsz 4 Czerwca. Wydarzenie, które w połowie kwietnia zapowiedział przewodniczący PO Donald Tusk, ma być manifestacją "przeciw drożyźnie, złodziejstwu i kłamstwu, za wolnymi wyborami i demokratyczną, europejską Polską".

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka