Dodaj do ulubionych

„Polska Jerozolima”

25.07.23, 21:03
„Polska Jerozolima” nazywana częściej „śląską Jerozolimą” znajduje się w Wambierzycach. Mowa o wyjątkowym sanktuarium, pod którym przez cały rok zbierają się zachwyceni turyści. Nadzwyczajny jest nie tyle sam wygląd świątyni, ile inne atrakcje np. najdłuższa kalwaria na Dolnym Śląsku z 80 stacjami oraz kilkunastoma bramami. Ponadto będąc w okolicy, można zobaczyć Góry Stołowe z wyjątkowym szczytem Koruny w Broumovskich Stěnach.
Obserwuj wątek
  • black_jotka Re: „Polska Jerozolima” 25.07.23, 21:04

   Wambierzyce, w których znajduje się słynne sanktuarium, to niewielka wieś położona w województwie dolnośląskim. Główna atrakcja, o której mowa, posiada aż 11 kaplic i liczne krużganki. W środku zobaczymy rzeźbę Matki Boskiej Królowej Rodzin o wysokości 28 centymetrów i wnętrze podzielone na prezbiterium, owalną nawę główną oraz wspomniane już krużganki.
   Uwagę przyciągają również ambona i ołtarz główny, które są dziełami Karola Sebastiana Flackera, oraz sufit nawy głównej, na którym można dostrzec Szczeliniec Wielki. Na miejscu przechowywane są m.in. pamiątki po pierwszej świątyni, kule osób uleczonych.
  • black_jotka Re: „Polska Jerozolima” 25.07.23, 21:05
   Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin to niejedyna atrakcja „polskiej Jerozolimy”. Hitem na miejscu jest również najdłuższa kalwaria na Dolnym Śląsku, czyli zbiór kościołów i kaplic, które symbolizują stacje Męki Pańskiej. Wszystko przypomina Jerozolimę m.in. dlatego, że umieszczone jest na wzgórzach. Atrakcje powstały w połowie XVIII wieku i są darem od dawnych niemieckich mieszkańców Wambierzyc. Ponadto w okolicy znajduje się też największa i najstarsza ruchoma szopka w Polsce.
  • black_jotka Re: „Polska Jerozolima” 25.07.23, 21:09
   https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSmIL5GWLTCevMXKExfbp6PdxJ3Tx9_W0Xjr_9GDf07LQ&s
   • jutta_t Re: „Polska Jerozolima” 20.10.23, 21:43
    Robi niesamowite wrazenie! Byłam!
  • seremine Re: „Polska Jerozolima” 25.07.23, 22:00
   Bylam...piekna swiatynia!

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka