Dodaj do ulubionych

@@@@@@@@. UKRAINA. @@@@@@

15.08.23, 20:40

Wojna o Ukrainę zaangażowały niemal całe społeczeństwo. Wszystkie służby zostały podporządkowane jednemu zadaniu: obronić kraj przez Rosją i Władimirem Putinem. Niektórzy muszą zmieniać swoje dotychczasowe zadania - ukraińscy lekarze nie tylko ratują życie, ale są uczeni, jak zabezpieczać niewybuchy i miny
Obserwuj wątek
  • jutta_t Re: @@@@@@@@. UKRAINA. @@@@@@ 15.08.23, 23:24
   i. Wojna nieprędko się skończy. Ukraińskie władze coraz bardziej się z tym liczą. - Musimy powiedzieć szczerze. Droga do zwycięstwa w tej wojnie będzie długa i trudna. "2-3 tygodnie", "do końca roku", "przyszłej wiosny" - to wszystko nieprawda. Musimy przygotować się na długą walkę. Zarówno obywatele jak i państwo - wszyscy powinniśmy przygotować się na długą i trudną wojnę. I tylko wtedy wygramy - napisała na Telegramie Iryna Wereszczuk, wicepremier Ukrainy oraz minister ds. reintegracji terenów tymczasowo okupowanych
  • jutta_t Re: @@@@@@@@. UKRAINA. @@@@@@ 15.08.23, 23:25
   Rosjanie planują przeprowadzenie prowokacji w kurskiej elektrowni jądrowej i przygotowują ewakuację miejscowej ludności - ostrzega we wtorek utworzony przez Siły Operacji Specjalnych Ukrainy portal Sprotyw. Serwis podaje, że w regionie kurskim trwają przygotowania do ewakuacji ze strefy potencjalnego zanieczyszczenia radioaktywnego na wypadek awarii w elektrowni jądrowej. Portal podkreśla, że Ukraińcy nie planują żadnych ataków na elektrownie jądrowe. Według serwisu "ta prowokacja jest potrzebna samym Rosjanom, żeby odwrócić uwagę świata od zajęcia Zaporoskiej Elektrowni Atomowej"
   • jutta_t Re: @@@@@@@@. UKRAINA. @@@@@@ 15.08.23, 23:26
    Rosjanie planują przeprowadzenie prowokacji w kurskiej elektrowni jądrowej i przygotowują ewakuację miejscowej ludności - ostrzega we wtorek utworzony przez Siły Operacji Specjalnych Ukrainy portal Sprotyw. Serwis podaje, że w regionie kurskim trwają przygotowania do ewakuacji ze strefy potencjalnego zanieczyszczenia radioaktywnego na wypadek awarii w elektrowni jądrowej. Portal podkreśla, że Ukraińcy nie planują żadnych ataków na elektrownie jądrowe. Według serwisu "ta prowokacja jest potrzebna samym Rosjanom, żeby odwrócić uwagę świata od zajęcia Zaporoskiej Elektrowni Atomowej"

    Straszne
  • jutta_t Re: @@@@@@@@. UKRAINA. @@@@@@ 16.08.23, 00:29
   Członkostwo Ukrainy w NATO przy rezygnacji z części terytorium byłoby tryumfem Władimira Putina – oświadczył we wtorek doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, komentując wypowiedź szefa kancelarii NATO Stiana Jenssena sugerującego takie rozwiązanie. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow nazwał wypowiedź Jenssena "dziwną wrzutką".
  • jutta_t Re: @@@@@@@@. UKRAINA. @@@@@@ 16.08.23, 00:31
   Alarmy przeciwlotnicze słychać w obwodach: kirowohrackim, mikołajowskim, dniepropietrowskim, zaporoskim.
  • jutta_t Re: @@@@@@@@. UKRAINA. @@@@@@ 16.08.23, 02:30
   Ukraińscy saperzy stosują nową taktykę rozminowywania — informuje CNN .Kiedy robi się ciemno i powietrze się ochładza, saperzy wystrzeliwują drony z kamerami termowizyjnymi. Na ekranach miny nagrzane słońcem w ciągu dnia stają się widoczne i wydają się „świecić”. Wykryte miny są detonowane specjalnymi ładunkami. Korespondenci twierdzą, że głównym problemem ukraińskich żołnierzy pozostają walki okopowe i obszary zaminowane: „Są otoczeni minami. Nie próbuj im mówić, że kontrofensywa powinna być szybsza”.
  • jutta_t Re: @@@@@@@@. UKRAINA. @@@@@@ 16.08.23, 04:12
   Przedłużająca się wojna w Ukrainie przyniosła poważne zmiany w rosyjskiej armii. Okrutna, frontowa eugenika wyeliminowała niekompetentnych dowódców, którzy albo zginęli, albo po serii kompromitacji zostali odwołani. Wnioski płynące z walk są jednak znacznie głębsze, a ich efektem jest kolejna próba reformy rosyjskich sił zbrojnych. To zła wiadomość nie tylko dla Ukrainy, ale także Polski i Zachodu.
  • jutta_t Re: @@@@@@@@. UKRAINA. @@@@@@ 16.08.23, 04:19
   Znowu… Według internautów, w rejonie Odessy słychać było wybuchy. Wstępne, praca obrony przeciwlotniczej. Czekamy na oficjalne informacje
  • jutta_t Re: @@@@@@@@. UKRAINA. @@@@@@ 16.08.23, 05:25
   Geolokalizowane nagranie opublikowane 15 sierpnia, pokazuje siły ukraińskie obsługujące sprzęt dostarczony przez Zachód na północ od Robotyne, co potwierdza ukraińskie i rosyjskie doniesienia, że Ukraina mogła niedawno rozmieścić nowe brygady kontrofensywne na zachodnim obszarze obwodu zaporoskiego.
  • mala200333 Re: @@@@@@@@. UKRAINA. @@@@@@ 16.08.23, 05:35
   .
   "Około godziny 5.00 czasu moskiewskiego udaremniono próbę przeprowadzenia przez kijowski reżim ataku terrorystycznego z użyciem trzech bezzałogowych statków powietrznych na obiekty w regionie Kaługi" - poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji.
   Resort dodał, że systemy obrony powietrznej wykryły i zniszczyły wszystkie drony. Nie było żadnych rannych ani uszkodzeń - przekonuje Ministerstwo Obrony Rosji.
  • mala200333 Re: @@@@@@@@. UKRAINA. @@@@@@ 16.08.23, 05:40
   Pojawiają się informacje o eksplozjach w ukraińskich miastach Reni i Izmaił w obwodzie odeskim.
  • mala200333 Re: @@@@@@@@. UKRAINA. @@@@@@ 16.08.23, 05:58
   Rosyjski ostrzał zniszczył dom w obwodzie sumskim. 15 sierpnia rosyjska armia ostrzeliwała dziewięć społeczności w obwodzie sumskim, powodując 172 eksplozje i niszcząc prywatny dom.
  • jutta_t Re: @@@@@@@@. UKRAINA. @@@@@@ 16.08.23, 06:44
   Ukraińskie służby specjalne udostępniły CNN ekskluzywne nagranie z momentu użycia eksperymentalnego drona morskiego do ataku na most krymski. Nagranie pokazuje ekran pilota chwilę przed tym, jak dron Sea Baby zrzuca ok. 850 kilogramów materiałów wybuchowych na jeden z betonowych filarów mostu.
  • mala200333 Re: @@@@@@@@. UKRAINA. @@@@@@ 16.08.23, 09:48
   Powolne postępy ukraińskiej kontrofensywy, trwająca ponad 500 dni wojna, coraz częstsze sygnały namawiające władze w Kijowie do negocjacji z Moskwą i coraz bardziej oszczędne dostawy broni z Zachodu powodują, że zarówno polityczna i społeczna temperatura odbioru konfliktu w Europie i USA spada. Do tego dochodzą wewnętrzne uwarunkowania w poszczególnych państwach, jak np. zbliżające się wybory w Polsce, przyszłoroczne wybory prezydenckie w USA i wybory do Izby Gmin w Wielkiej Brytanii czy klęska francuskiej polityki w Afryce.

   Przykłady można by mnożyć. Rządy poszczególnych państw zaczęły stawiać bieżącą politykę i wewnętrzne problemy na pierwszym miejscu.
   • mala200333 Re: @@@@@@@@. UKRAINA. @@@@@@ 16.08.23, 09:49
    Niestety, strategia Putina jest zorientowana na takie "znudzenie". Kreml uważa, że Europa Zachodnia prędzej, czy później "znudzi się" wspieraniem Ukrainy i Rosja będzie mogła podejmować dalsze kroki w swojej agresji. Nie można na to pozwolić. To jest cel naszej polityki zagranicznej — podkreślał szef Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta.
  • mala200333 Re: @@@@@@@@. UKRAINA. @@@@@@ 16.08.23, 09:51
   Niestety to niebezpieczny trend. Można się niepokoić w jakim kierunku zmierzamy, bo okoliczności nie są sprzyjające. Weźmy przykładowo rozmowy w Arabii Saudyjskiej. Moja ocena szczytu nie jest tak entuzjastyczna, jak czytałem w różnych komentarzach. Spotkanie było skierowane raczej do Ukraińców, żeby szukali rozwiązań, które byłyby również przyjęcia dla Putina. A nie odwrotnie. To nie był sygnał do Kremla, ale do Kijowa. Ta tendencja niestety, ale się zarysowuje na naszych oczach – mówi Wirtualnej Polsce Ryszard Schnepf.

   I jak dodaje, obserwujemy zarówno polityczne jak i społeczne zmęczenie Zachodu.

   - Ale także wyczerpanie finansowe, przekładające się na możliwości dostarczania broni. A to dlatego, że państwa Zachodu muszą sobie zagwarantować rezerwy dla własnego bezpieczeństwa. Dziś widzimy, że Zachód nie był przygotowany na tak długi konflikt. Będzie on nadal wyczerpywał zasoby amunicji. I to jest największy problem. Ukraina próbuje część produkcji, ze wsparciem technologicznym Zachodu, realizować u siebie. Niemniej jednak, żeby wytworzyć odpowiednią ilość pocisków potrzebnych ukraińskiej armii potrzeba bardzo dużo czasu – komentuje były ambasador RP w USA.
   • mala200333 Re: @@@@@@@@. UKRAINA. @@@@@@ 16.08.23, 09:52
    Byłem w ostatnim czasie w Europie Zachodniej, w kilku krajach i widziałem, że temat wojny Ukrainy z Rosją już dawno nie jest na pierwszych miejscach. Ba, nawet w nie mieści się w pierwszej dziesiątce. To zmęczenie jest widoczne wśród społeczeństw Zachodu. O ile w mediach, np. w Niemczech, Belgii i Holandii bieżące wydarzenia z wojny się pojawiają, o tyle z rozmów ze zwykłymi obywatelami wynika, że nie są one już traktowane priorytetowo. Ukraińcy widzą to znużenie Zachodu – mówi nam Dmytro Antoniuk.

    Jego zdaniem, powodem takich nastrojów jest to, że wojna zbyt trwa zbyt długo. - Nie tylko na Zachodzie ludzie są zmęczeni, ale także w Ukrainie – dodaje Antoniuk.
    • mala200333 Re: @@@@@@@@. UKRAINA. @@@@@@ 16.08.23, 09:53
     Jak ujawniło kilka dni temu CNN, czołowi urzędnicy USA są poważnie zaniepokojeni tym, że Władimir Putin uwzględnia wybory w Stanach Zjednoczonych w swoich planach wojennych. Porażka Joe Bidena w przyszłym roku, oznaczałaby ograniczenie wsparcia wojskowego dla Ukrainy i poprawę pozycji negocjacyjnej Rosji.

     "Wynik przyszłorocznych wyborów w USA pozostaje kluczowym czynnikiem, który wpłynie na decyzję Putina o podtrzymywaniu konfliktu. To oznacza, że prawdopodobieństwo zakończenia wojny przed końcem 2024 roku jest minimalne" – twierdzi CNN.
  • seremine Re: @@@@@@@@. UKRAINA. @@@@@@ 16.08.23, 15:22
   Ukraińska armia wreszcie rzuciła do walki swoją najpotężniejszą jednostkę powietrznodesantową, czyli 82. Brygadę Desantowo-Szturmową. Filmy i zdjęcia z frontu wskazują, że w ostatnich dniach formacja pojawiła się w okolicach miejscowości Robotyne w obwodzie zaporoskim - donosi magazyn Forbes. Jednostka ta liczy 2 tys. żołnierzy i jest wyposażona w wozy bojowe Marder i Stryker oraz czołgi Challenger 2. Czas pokaże, że jej siła ognia pozwoli przełamać dobrze przygotowane rosyjskie pozycje obronne na tym odcinku frontu.
  • seremine Re: @@@@@@@@. UKRAINA. @@@@@@ 16.08.23, 15:27
   Jak informuje ukraińska telewizja TSN, partyzanci odkryli systemy obrony powietrznej Rosjan w pobliżu mostu Krymskiego. "Odkryto również maszyny do tworzenia zasłony dymnej TDA-3 maskującej most Krymski. Sprzęt znajduje się przy wjeździe na Krym od strony Tamanu w Federacji Rosyjskiej" - czytamy. Rosjanie zastosowali zasłonę dymną cztery dni temu podczas ukraińskiego nalotu. Przeprawa zniknęła w kłębach dymu na kilkadziesiąt minut, a wszystkiemu przyglądali się wypoczywający wówczas na plażach Rosjanie.
  • seremine Re: @@@@@@@@. UKRAINA. @@@@@@ 16.08.23, 15:35
   Alarm w Charkowie. Siły powietrzne ostrzegają przed atakiem.
  • seremine Re: @@@@@@@@. UKRAINA. @@@@@@ 16.08.23, 16:49
   W wyniku rosyjskiego ostrzału obwodu dniepropietrowskiego zginął 18-letni chłopak. Cztery osoby zostały ranne, z w tym dwuletnie dziecko.
   • seremine Re: @@@@@@@@. UKRAINA. @@@@@@ 16.08.23, 16:50
    Zdaniem Podolaka trzecim czynnikiem ku szybszemu zwycięstwu Ukrainy w wojnie z Rosją jest izolacja najwyższego kierownictwa tego państwa. Wyjaśnił, że doprowadziłaby ona do ostrego zmniejszenia możliwości manewrów dyplomatycznych i byłaby sygnałem dla krajów neutralnych. "Rozwiązanie: odmowa jakichkolwiek bezpośrednich środków komunikacji oraz nakazy aresztu różnych jurysdykcji za współudział w zbrodniach" – podsumował doradca Zełenskiego
    • seremine Re: @@@@@@@@. UKRAINA. @@@@@@ 16.08.23, 16:50
     Jako kolejny problem doradca wymienił kwestię dostaw broni dla Ukrainy. Wskazał, że kwestię te można byłoby rozwiązać poprzez matematyczną analizę możliwości obronnych systemów Rosji, a także jej możliwości magazynowych i logistycznych. Jego zdaniem wyjściem jest "przekazanie Ukrainie optymalnej ilości rakiet dalekiego zasięgu, pocisków, frontowych systemów przeciwrakietowych odpowiednio do potrzeb".
  • seremine Re: @@@@@@@@. UKRAINA. @@@@@@ 16.08.23, 16:51
   "Omijanie sankcji i produkcja rakiet w Rosji. Rozwiązanie: albo oficjalna zmiana statusu Rosji na państwo terrorystyczne, albo brutalne surowe sankcje wtórne wobec prywatnych pośredników" – napisał Podolak na Twitterze.
   • seremine Re: @@@@@@@@. UKRAINA. @@@@@@ 16.08.23, 16:52
    Przyspieszenie "sprawiedliwego zakończenia" wojny z Rosją jest możliwe poprzez nasilenie sankcji wobec Moskwy, przyspieszenie dostaw broni dla Ukrainy oraz izolację najwyższego kierownictwa Kremla – ocenia doradca kancelarii ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak.
    • seremine Re: @@@@@@@@. UKRAINA. @@@@@@ 16.08.23, 16:53
     Jeśli dostarczymy Ukrainie 2 tys. rakietowych pocisków kasetowych do wyrzutni HIMARS, rosyjskie linie obronne zostaną przełamane i wojna skończy się zwycięstwem Kijowa; naprawdę, to jest aż tak proste — ocenia Dan Rice, amerykański doradca naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy generała Wałerija Załużnego.
     • seremine Re: @@@@@@@@. UKRAINA. @@@@@@ 16.08.23, 16:53
      Amunicja kasetowa mogłaby być wystrzeliwania z HIMARS-ów na odległość około 45 km, podczas gdy "zwykła" amunicja tego rodzaju, którą Ukraina już dysponuje, pozwala na rażenie celów wroga oddalonych o 25 km. Pociski rakietowe pozwoliłyby Kijowowi na skutecznie niszczenie rosyjskich stanowisk artyleryjskich, które sieją największe spustoszenie na froncie. Siła ognia zwiększyłaby się wówczas z 88 małych pocisków zwanych subamunicją kasetową do 512 lub nawet 644 - przekonuje Rice.
  • jutta_t Re: @@@@@@@@. UKRAINA. @@@@@@ 16.08.23, 23:53
   Ukraina nie otrzyma jesienią ani zimą myśliwców F-16 od państw NATO — informuje RBC-Ukraina, powołując się na oświadczenie rzecznika sił powietrznych armii ukraińskiej Jurija Ihnata. – Już teraz jest oczywiste, że tej jesieni i zimy nie będziemy w stanie ochronić Ukrainy samolotami F-16 – podkreślił Ihnat. Tymczasem rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby, zapytany o ewentualne przekazanie Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu ATACMS, odmówił jednoznacznej deklaracji, jednak dodał, że sprawa "jest w grze". — Skoro prezydent powiedział, że są w grze, to są w grze — zapewnił Kirby.
  • jutta_t Re: @@@@@@@@. UKRAINA. @@@@@@ 17.08.23, 00:00
   Pojawiają się doniesienia o ataku bombowym w rejonie Kupiańska w obwodzie charkowskim.
  • jutta_t Re: @@@@@@@@. UKRAINA. @@@@@@ 17.08.23, 00:02
   Ukraina nie otrzyma zaproszenia na szczyt grupy G20 w stolicy Indii Delhi, planowany w dniach 9-10 września; podjęliśmy taką decyzję, ponieważ G20 zajmuje się kwestiami wzrostu i rozwoju gospodarczego, a rozwiązywanie konfliktów to kompetencja Rady Bezpieczeństwa ONZ - oświadczył w środę szef indyjskiego MSZ Subrahmanyam Jaishankar.
  • jutta_t Re: @@@@@@@@. UKRAINA. @@@@@@ 17.08.23, 00:44
   Ukraina nie otrzyma zaproszenia na szczyt grupy G20 w stolicy Indii Delhi, planowany w dniach 9-10 września; podjęliśmy taką decyzję, ponieważ G20 zajmuje się kwestiami wzrostu i rozwoju gospodarczego, a rozwiązywanie konfliktów to kompetencja Rady Bezpieczeństwa ONZ - oświadczył w środę szef indyjskiego MSZ Subrahmanyam Jaishankar.
   Coraz gorzej!
  • jutta_t Re: @@@@@@@@. UKRAINA. @@@@@@ 17.08.23, 04:41
   Alarm przeciwlotniczy ogłoszono w obwodach ługańskim, donieckim, zaporoskim, charkowskim i dniepropietrowskim.
   "Zaobserwowano aktywność lotnictwa taktycznego wroga na kierunku południowo-wschodnim! Istnieje zagrożenie użycia broni lotniczej!" - ostrzegły ukraińskie siły powietrzne

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka