Dodaj do ulubionych

Mrówki ogniste..

12.09.23, 05:11
Według najnowszych badań, które zostały opublikowane w poniedziałek w prestiżowym czasopiśmie naukowym "Current Biology", mrówki ogniste, które są jednym z najbardziej inwazyjnych i niszczycielskich gatunków na świecie, dotarły do Europy.
Obserwuj wątek
  • black_jotka Re: Mrówki ogniste.. 12.09.23, 05:13
   Te małe, ale niezwykle agresywne stworzenia, znane ze swojego zamiłowania do ekspansji i zdolności do niszczenia ekosystemów, które kolonizują, zdołały przekroczyć granice kontynentu, na którym wcześniej nie były obecne.

   Mrówki ogniste, które są uważane za jedne z najbardziej agresywnych i inwazyjnych gatunków na świecie, zasłynęły zdolnością do szybkiego rozprzestrzeniania się i niszczenia ekosystemów, które zasiedlają. Są w stanie przetrwać w różnych warunkach i przystosować się do różnych środowisk. Teraz zdobyły nowy kontynent - Europę.

   To odkrycie, które zostało opublikowane w poniedziałek w renomowanym czasopiśmie naukowym "Current Biology", jest niepokojące dla naukowców i ekologów, którzy obawiają się potencjalnych skutków tej inwazji dla lokalnych ekosystemów.
  • black_jotka Re: Mrówki ogniste.. 12.09.23, 05:14
   Mrówki z gatunku Solenopsis invicta powodują bolesne użądlenia, niszczą uprawy, zagrażają lokalnej faunie i florze. Mogą też gnieździć się w urządzeniach elektrycznych i powodować ich awarie. Naukowcy ostrzegają, że mogą one rozprzestrzenić się również w innych miejscach Europy.

   Inwazyjny gatunek pochodzi z Ameryki Południowej, ale w ciągu ostatniego stulecia skolonizował już między innymi pewne obszary w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, na Karaibach, w Chinach i w Australii. W USA powoduje straty wyceniane na 6 mld dolarów rocznie. Tylko w Nowej Zelandii udało się go wytępić – podał dziennik "La Repubblica".
  • black_jotka Re: Mrówki ogniste.. 12.09.23, 05:15
   Analiza genetyczna mrówek znalezionych na Sycylii wykazała, że najpewniej przybyły tam z USA lub Chin. Autorzy badania ocenili, że w obecnych warunkach klimatycznych mrówki S. invicta mogłyby się zadomowić na około 7 proc. obszaru Europy, w tym w połowie europejskich miast, m.in. w Barcelonie, Rzymie, Paryżu i Londynie. Dalsze ocieplenie klimatu może dodatkowo sprzyjać ich rozprzestrzenianiu – ostrzegli naukowcy.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka