Dodaj do ulubionych

Protest pod Kinem pod Baranami w Krakowie

21.09.23, 19:48
Protest pod Kinem pod Baranami w Krakowie w sprawie filmu "Zielona granica" Agnieszki Holland
20ZOBACZ GALERIĘAnna Wyrwik / Onet
"Zielona granica" Agnieszki Holland, która wyjechała z festiwalu w Wenecji z nagrodą jury, w czwartek, 21 września ma przedpremierowe pokazy m.in. w krakowskim Kinie pod Baranami. Wydarzeniu towarzyszą protesty krakowskich struktur Młodzieży Wszechpolskiej
Obserwuj wątek
  • black_jotka Re: Protest pod Kinem pod Baranami w Krakowie 21.09.23, 19:49
   Burza wokół najnowszego filmu Agnieszki Holland trwa.

   Decyzją MSWiA przed każdym pokazem "Zielonej granicy" w kinach studyjnych ma zostać pokazany specjalny spot, Andrzej Duda w krytycznych słowach wypowiedział się o produkcji Agnieszki Holland, Zbigniew Ziobro w kontekście reżyserki przywołał propagandę III Rzeszy, a Młodzież Wszechpolska zorganizowała w czwartek pikietę przed krakowskim Kinem pod Baranami, gdzie trwa przedpremierowy pokaz.
  • black_jotka Re: Protest pod Kinem pod Baranami w Krakowie 21.09.23, 19:50

   "Film »Zielona granica« celowo zniekształca prawdę na temat służby Straży Granicznej i Wojska Polskiego na wschodniej granicy. Swoją narracją wpisuje się w kremlowską propagandę. Holland staje ramię w ramię z Łukaszenką oraz Putinem w oczernianiu Polski i tych, którzy naszego kraju bronią. Tylko świnie siedzą w kinie! Nie pozwólmy na jawną białorusko-putinowską propagandę w naszym mieście! Przyłącz się do naszej pikiety" — czytamy w zapowiedzi protestu.
  • black_jotka Re: Protest pod Kinem pod Baranami w Krakowie 21.09.23, 19:51
   Pod krakowskim kinem zebrały się także osoby wspierające reżyserkę. "Dla wszystkich starczy miejsca", "Żaden człowiek nie jest nielegalny", "»Dziady '68«, »Zielona granica 2023«" - to tylko niektóre z haseł, które można wyczytać na transparentach.

   — Taka nagonka na twórców zdarza się w Rosji, w Iranie. Zdarzały się też w czasach stalinowskich. Ostatni raz coś podobnego w Polsce miało miejsce 1968 r. Ale to, co wyprawiają dzisiaj w wolnej Polsce, jest niewyobrażalne — powiedziała w czwartek Onetowi reżyserka.

   — Na szczęście ludzie będą mieli okazję zobaczyć film i wyrobią sobie własne zdanie. Tam są bolesne sceny, ale rzeczywistość jest bolesna. Było kilkadziesiąt osób, możliwe, że kilkaset zaginionych. Musimy się z tym zmierzyć jako obywatele — podkreśliła.
  • black_jotka Re: Protest pod Kinem pod Baranami w Krakowie 21.09.23, 19:52
   https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/vuIk9kpTURBXy82OGY2YTBlZjQ4ZmQxZjE3NmMzOTY4MmRhYjQyMjE4Yy5qcGeSlQLNA8AAwsOVAgDNA8DCw94AAaEwBQ
  • black_jotka Re: Protest pod Kinem pod Baranami w Krakowie 21.09.23, 19:54
   Panika władzy przed filmem Agnieszki Holland "Zielona granica" wkracza na kolejny poziom. Tym razem PiS-owski minister postanowił nakazać kinom, co mają pokazywać przed tym tytułem. Rzecz w tym, że nikt nie wie, na jakiej podstawie można narzucić kinom taki obowiązek.

   Minister nakazuje emitować spot
   Sprawa stała się głośna po czwartkowym briefingu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wiceminister Błażej Poboży postanowił poświęcić całe spotkanie nowemu filmowi Agnieszki Holland, który w piątek (22 września) ma trafić do kin w całym kraju. Poza rytualnym od kilku dni w PiS-ie nazywaniem go "obrzydliwym paszkwilem", wiceminister przekazał też bardziej konkretne rozporządzenie w tej sprawie.

   Ogłosił, że w "kinach studyjnych w całej Polsce" przed seansem pokazywany ma być "spot w rzetelny sposób przedstawiający przebieg oraz kontekst operacji hybrydowej reżimu Łukaszenki, skierowanej przeciwko Polsce".
  • black_jotka Re: Protest pod Kinem pod Baranami w Krakowie 21.09.23, 19:55
   Stanowczo sprzeciwiamy się temu zarządzeniu. Sami wybieramy filmy, jakie pokazujemy, sami decydujemy, co emitujemy przed nimi. Nie zamierzamy pokazywać narzuconego przez ministerstwo spotu - mówi Michał Chabiera, kierownik do spraw programowych warszawskiej Kinoteki.

   W podobnym tonie wypowiadały się osoby z kilku innych kin. Ale były też ostrożniejsze głosy. Grażyna Deptuch, prezeska Regionalnej Fundacji Filmowej, które zarządza kinem studyjnym Zorza w Rzeszowie, mówiła, że oficjalnie nic jeszcze nie wie o zarządzeniu, więc nie może podjąć decyzji w jego sprawie.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka