Forum Dom Dom
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

Eko dom - eko rachunki

IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 14.10.11, 18:05
    glupot już dawno nie czytałem.
    Obserwuj wątek
        • plik00 Re: Eko dom - eko rachunki 14.10.11, 20:08
          "polaczek"??
          obrażasz innych czy siebie? jeśli jesteś innej narodowości to zdradź gdzie tak się o Polakach mówi a jeśli jednak jesteś narodowości polskiej to czemu używasz na określenie siebie tak pejoratywnego określenia? czyżbyś aż tak siebie nie cierpiał?
          • andrzejto1 Re: Eko dom - eko rachunki 15.10.11, 09:23
            plik00 napisał:

> "polaczek"??
            > obrażasz innych czy siebie? jeśli jesteś innej narodowości to zdradź gdzie tak
            > się o Polakach mówi a jeśli jednak jesteś narodowości polskiej to czemu używasz
            > na określenie siebie tak pejoratywnego określenia? czyżbyś aż tak siebie nie c
            > ierpiał?

Wiesz, to jest jak sądzę zakompleksiony miastowy w połowie pierwszego pokolenia. Wyrwał się z jakiegoś zadupia i będzie pouczał wszystkich, bo "przeca jeropejczyk jejzdem".
      • pawel.lewski Eko fizjologia 15.10.11, 04:18
        Proponuję kolejny pomysł na oszczędzanie wody w kilkuosobowej rodzinie korzystającej z sedesu, ostatni domownik może spuścić wodę kiedy już wszyscy położą się spać, to buduje rodzinną atmosferę i umacnia wewnętrzne więzy.
        Kąpać też mogą się wszyscy razem, w taki sposób najlepiej myje się plecy, "...un unemu, un unemu, un unemu un..."
        Taka wspólna kąpiel mogłaby zostać wprowadzona w sejmowej łaźni, to łagodzi obyczaje i powoduje, że wszyscy mieliby czyste ręce...też.
            • Gość: by ponowne zapalanie swiatla IP: 178.73.48.* 31.10.11, 20:11
              nie o to chodzi. Zapalenie swiatla (sama czynnosc) pochlania w przyblizeniu tyle samo energii co 15 min wlaczonego swiatla. Czyli jezeli wychodzimy z lazienki na 3-5-10 min, to nie oplaca sie wylaczac swiatla, bo jego ponowne zapalenie pochlonie o wiele wiecej energii. Pomijam zywotnosc, typ zarowki i ewentualna wysokosc rachunku gdy ktos sie zacznie bawic swiatlem (wlaczanie, wylaczanie i ponowne wlaczanie). Jezeli ktos chce zaoszczedzic na energii to warto inwestowac w punktowe oswietlenie. Ewentualnie jezeli liczymy, ze zejdzie nam sie w lazience 30 min to wtedy warto wylaczyc swiatlo w pozostalych pokojach.

Podobnie gotowanie wody - samo wlaczenie czajnika jest najbardziej energochlonne. Totez jezeli mamy w czajniku zagotowana przed 5 min wode (i ktos z gosci chce sobie dorobic herbate) to nie ma sensu gotowac jej po raz drugi, bo cieplo przez 5 min nie ucieknie. Czajniki sa robione tak by trzymaly cieplo - czyli cos na zasadzie termosu. Mozna tez przygotowac herbate w dzbanku i uzyc malego podgrzewacza :) Trikow jest wiele, a w artykule skupiono sie na najbardziej oklepanych, a szkoda...
              • jasko_bartnik Re: ponowne zapalanie swiatla 31.10.11, 21:11
                Gość portalu: by napisał(a):

> nie o to chodzi. Zapalenie swiatla (sama czynnosc) pochlania w przyblizeniu tyl
                > e samo energii co 15 min wlaczonego swiatla.

Zakładam, że chodzi o energię elektryczną. Jeśli tak, to chciałem zapytać skąd te rewelacje. Tak się nie zachowuje ani żarówka, ani świetlówka, czy halogen lub oświetlenie ledowe. "Rozgrzanie" świetlówki to maksymalnie 0,5 Wh, przy naprawdę kiepskiej świetlówce dużej mocy - do tego mowa jest o "zimnym starcie", a nie względnie krótkiej półgodzinnej przerwie.

Owe 0,5 Wh (zakładałem świetlówkę 18 W) daje nam odpowiednik około 2 minut.

> Podobnie gotowanie wody - samo wlaczenie czajnika jest najbardziej energochlonn
                > e.

A tego już zupełnie nie rozumiem - czysto rezystancyjny odbiornik energii. Mój czajnik przez całe gotowanie pobierał 1870-1890 W.
      • Gość: ojek Eko dom - eko rachunki IP: *.internetdsl.tpnet.pl 18.10.11, 12:20
        1. Wyłącz z kontaktu - producenci mogli by wyposażyć urządzenia w system automatycznego odcięcia dopływu zasilania z taką samą zawziętością jak walczyli o żarówki. Technicznie to żaden problem.
        2. Korzystaj ze światła punktowego - tyle że światło punktowe to zazwyczaj żarówka halogenowa , która zużywa 3 razy więcej prądu niż energooszczędna wisząca centralnie w pokoju.
        3. Wymień żarówki - a mam inne wyjście?
        4. Obniż temperaturę - aha a kocioł i tak pali na 85 stopni. Poza tym w domu mamy tak świetnie ocieplone drzwi, że faktycznie jest sens.
        5. Gaś światło wychodząc z pokoju - jak wrócisz zapalisz z powrotem, poczekaj 10 minut aż twoja energo-eko-oszczędna żarówka zaświeci pełną mocą.
        6. Mądrze gotuj - albo nie gotuj wcale, pewnie ekologiczniej jest jeść poza domem, albo prosto z drzewa.
        7. Ekologicznie zmywaj - ja rozumiem, że można myć używając małej ilości wody, ale nikt mnie nie przekona że podstawowe mycie, dodatkowe mycie, podgrzewanie wody i dwa razy płukanie jest tańsze niż umycie sterty naczyń własnymi łapkami. Wygodniejsze jest, to prawda.
        8. Szoruj zęby, nie lej wody - należy zakazać produkcji szczoteczek elektrycznych, szczególnie tych, które dostarczają wodę do mytych zębów.
        9. Zapomnij o kąpielach weź prysznic - tego akurat w Polsce nie trzeba tłumaczyć. Spora część jest tak EKO, że ani prysznica ani kąpieli nie bierze.
        10. Nie susz na szybko - "wystaw na balkon" - to porada dla Hiszpanów czy Włochów?
      • jacob_arannia Re: Eko dom - eko rachunki 24.10.11, 22:20
        Witam wszystkich,

w kwestii ekologicznego (a więc i ekonomicznego ;) domu polecam Wam przeczytać poniższą serię artykułów, które łatwym i przyjemnym językiem wyjaśniają niuanse budowy energooszczędnego domu oraz zasady korzystania z takich technologii. Po kolei:

Idea domów oszczędnych

Dom oszczędzający energię

Wszystko o domu energooszczędnym

Pozdrawiam i życzę owocnej lektury, Jacob Arannia ;)
        • Gość: Kozik Re: a ile kosztuje zaplon energooszczędnej żarówk IP: *.kielce.vectranet.pl 31.10.11, 13:30
          Tu nie chodzi o zużytą energię, tylko o trwałość "startera"/elektrody zapłonowej świetlówki kompaktowej-nie opłaca się jej gasić, jeśli wychodzisz na mniej, niż 3-5 minut (tak przynajmniej było w starych modelach).
          BTW. świetlówki kompletnie nie nadają się do układów z detektorem ruchu, ale UE wie lepiej - w imię ekologii wiecej rtęci trafi na wysypiska. Na zdrowie.
        • jasko_bartnik Re: a ile kosztuje zaplon energooszczędnej żarówk 31.10.11, 13:36
          Gość portalu: neo napisał(a):

> bo gdzieś czytałem, że wychodząc na chwilę nie należy gasić światła... właśnie
          > ze względu na sporą energię potrzebną do zapłonu. Więc jak to jest?

I prawda i fałsz. Testowałem kilka różnych świetlówek i wyniki są różne. Na przykładzie pewnej znanej marki, będącej pośmiewiskiem z powodu swej nazwy (wersja oznaczona jako 11 W):
          - od zimnego startu do deklarowanej mocy ~5 sekund
          - dalsze narastanie do poziomu 12,8 W ~1 minuta
          - "stygnięcie" do 11,6 W ~1 minuta

Wniosek: marnujemy około 1 W * 1/30 h, czyli 0,002 kWh. Patrząc na moją fakturę ze energię elektryczną oznacza to zbędny wydatek rzędu ~ 1/10 grosza.

W tej sytuacji bardziej należy brać pod uwagę zużywanie się świetlówki spowodowane ciągłym włączaniem i wyłączaniem.
        • mesing Re: a ile kosztuje zaplon energooszczędnej żarówk 31.10.11, 14:22
          Gość portalu: neo napisał:

> bo gdzieś czytałem, że wychodząc na chwilę nie należy gasić światła... właśnie
          > ze względu na sporą energię potrzebną do zapłonu. Więc jak to jest?

Swego czasu oglądałem w TV na jednym z kanałów popularno naukowych program "Pogromcy mitów". Akurat ten odcinek był poświęcony w części właśnie na sprawdzenie tego twierdzenia. Niestety aby wykazać te straszne wzrosty zużycia energii elektrycznej musieli korzystać z bardzo czułego sprzętu pomiarowo rejestrującego ponieważ przy wykorzystaniu tradycyjnych mierników nic nie byli w stanie zmierzyć. Owszem wykazali zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną ale za to czas trwania tego stanu był liczony w setnych częściach sekund.
      • raszyr Eko dom - eko rachunki 31.10.11, 16:03
        A w jaki sposób myjąc naczynia w zmywarce oszczędza się prąd w porównaniu z myciem ręcznym? 50% energii? Zużycie prądu i środków myjących w zmywarce, kupno jej, montaż i ewentualne naprawy czy konserwacja, w gospodarstwie dwóch emerytów, to chyba powody braku sensu w takim oszczędzaniu.
      • Gość: ArTka Eko dom - eko rachunki IP: *.play-internet.pl 01.11.11, 07:55
        "Wymieniając np. w pięciu punktach świetlnych zwykłe żarówki na energooszczędne, możemy zaoszczędzić nawet 200 zł rocznie - mówi Karolina Tymotek, koordynator kampanii "SOS dla świata" , WWF Polsk"

Taaa, wymieniłam w całym domu (26 punktów), powinnam zaoszczędzić jakieś 1000 zł, a na razie to widze tylko wydatki - prawie 700 za żarówki, 100 za wizyte u okulisty i 560 za okulary, bo to oszczędzne goooowno zapsuło mi wzrok.
      • Gość: oszczędny Eko dom - eko rachunki IP: *.internetdsl.tpnet.pl 04.11.11, 12:32
        Jest takie coś jak Forum Nowej Gospodarki, to taka konferencja co sie odbędzie teraz niebawem w Krakowie, w listopadzie. Mam ich na facebooku i oni ostatnio wrzucili link do filmiku, prezentującego inteligentny dom. To jest dopiero eco, jak tak sobie pomyslałem. Wszystko regulujecie wedle potrzeb, sterujecie w domu wszystkim przy pomocy jednego pilota. Jak na przykład wyjeżdżacie, to w domu ustawiacie wszystko tak, że zużycie eneregii jest minimalne. Nie wiem, jakieś wydało mi się to bardziej nowoczesne niż kontrolowanie swoich nawyków. Skoro można ułatwić sobie w ten sposób życie i jeszcze być eco, to czemu nie. Wiecie coś więcej na temat tych inteligentnych domów, bo mnie to zaciekawiło,a w internecie jest wszystko po angielsku prawie (a ja nie znam angielskiego).
          • Gość: oszczędny Re: Eko dom - eko rachunki IP: *.play-internet.pl 07.11.11, 21:18
            A no, to to samo. Najlepiej ich znaleźć na Facebooku. Mówie, oni tam filmiki wrzucaja i artykuły i można dowiedzieć się więcej. To ja się właśnie stamtąd dowiedziałem. I wynika, że wcale nie wychodzi na to samo, a taniej. Wszystko już zostało obliczone, policzone. Ale najlepiej to chyba jednak pójść na to Forum i posłuchać i zapytać. A czy się gospodyni domowa czasem wybiera?
          • zaba.gaba Re: Eko dom - eko rachunki 08.11.11, 15:39
            jestem fanka ekologicznych rozwiazan, szczegolnie w codziennym zyciu.. energooszczedne zarowki, biodegradalne materialy, itp itd.
            mnostwo tych tematow na pewno zostanie poruszonych na forum nowej gospodarki :) (juz wyzej wspomnianej przez <gospodynie domowa> ) wejscie juz nzarezerwowane:)
              • Gość: oszczedny Re: Eko dom - eko rachunki IP: *.play-internet.pl 09.11.11, 23:06
                No pewnie. Ze mną jest tak samo. Nie jestem przekonany, że byłbym w stanie działać ekologicznie tylko dla samej idei. Ale jak mam zaoszczędzić na tym, to od razu chcę być ekologiczny. Ale ujęło mnie, że na tym można jeszcze zarobić. Niektórzy wymyślają tak potężne rozwiązania ekologiczne i to jest biznes ich życia, a przy okazji i nam ułatwiają życie swoimi odkryciami. Ale nie chciałbym się powtarzać, już mówiłęm, że te filmiki na tym facebooku tego forum nowej gospodarki widziałem. Np. dotyczące samochodów na energię słoneczną- tam są, wejdźcie i zobaczcie sobie. To dzisiaj słyszałem, że za benzynę to już 6 zł trzeba płacić, a tu proszę. Wystarczy słońce.
                • Gość: Robert Re: Eko dom - eko rachunki IP: *.free.aero2.net.pl 02.08.12, 12:30
                  W eko domu stosuje się ekologiczne bezdotykowe baterie. Takie baterie możesz zakupić taniej oddając w zamian swoją starą lub zepsutą baterię. Eko promocję organizuje jeden z producentów inteligentnej armatury. Jest jeszcze trochę czasu, akcja trwa do 30 września.
                  www.oras.com/pl/consumer/NewsEvents/Pages/KonkursEKOLIFTINGŁAZIENKI.aspx
                    • katarzyna.godewska Re: Eko dom - eko rachunki 31.08.12, 21:02
                      Nie mam nic do baterii bezdotykowych, nawet popieram samo rozwiązanie, ale mam wrażenie, że samo hasło "eko" stało się dzisiaj już tak modne, że w sumie każda rzecz może być ekologiczna...A jak to się mówi nie wystarczy tylko segregować śmieci, gdy nie myje się kubeczków po jogurtach, słoików, gdy nie rozdziela się szkła białego i kolorowego, nie zdziera etykiet. Mam wrażenie, że w Polsce jest takie myślenie, że jeśli na czymś zaoszczędzimy, albo coś można wykorzystać dwa razy, to już jest eko...
      • Gość: Daniela Re: Eko dom - eko rachunki IP: *.adsl.inetia.pl 31.01.13, 21:08
        Warto wymienić baterie na ekologiczne. Czy wiecie że, że możecie w ten sposób oszczędzić nawet 85 proc.? Niedawno miałam zwykłą baterię jednouchwytową, a wymieniłam na taką z ekoprzyciskiem firmy Oras, dzięki któremu woda leci mniejszym strumieniem. Możesz też pomyśleć o baterii bezdotykowej - jest jeszcze bardziej oszczędna, w dodatku przy tak licznej rodzinie będzie zawsze czysta, bo nie trzeba jej dotykać, by leciała woda. Zajrzyj zresztą na stronę: www.oras.com.
      • Gość: Marysia Re: Eko dom - eko rachunki IP: *.adsl.inetia.pl 27.03.13, 22:30
        A my zmieniliśmy w domu baterie na bardziej ekologiczne. Odczuliśmy to w niedawnych rachunkach. Rok temu mieliśmy zwykłą baterię jednouchwytową, a wymieniliśmy ją z mężem na taką z ekoprzyciskiem firmy Oras, dzięki któremu woda leci mniejszym strumieniem. Zastanawiamy się też nad baterią bezdotykową - jest jeszcze bardziej oszczędna, w dodatku zawsze będzie zawsze czysta, bo nie trzeba jej dotykać, by leciała woda. Fajne oszczędne i ekologiczne modele znajdziecie na www.oras.com :)
      • Gość: Franek Eko dom - eko rachunki IP: *.adsl.inetia.pl 30.05.13, 23:00
        A może warto zmienić nasze nawyki? Pomóc w tym mogą odpowiedni produkty. Np. biorąc prysznic możemy korzystać ze specjalnej słuchawki Oras Natura (mam taką w domu :P). Słuchawka ta posiada specjalny ekoprzycisk. Jak to działa? W trackie kąpieli naciskamy w słuchawce wspomniany przycisk a strumień wody redukuje się o połowę :) Co ważne przyjemność z kąpieli jest w 100% zachowana ;)) Rewelacja ;))
      • jacekmarmur Re: Eko dom - eko rachunki 02.06.13, 20:41
        Najlepsze są "eko-rachunki" za ogrzewanie gazowe. U siostry jak rozmawialiśmy to przeżyłem szok. tak jak kiedyś wszyscy przechodzili na gazowe, tak z tego co można zauważyć, to część wraca do pieców CO. Czyste eko, z tym, że od eko pieniędzy w portfelu nie przybywa....
      • Gość: Marek Eko dom - eko rachunki IP: 31.170.110.* 10.02.14, 13:16
        Jest wiele eko pomysłów takich na co dzień - jak żarówki, segregacja odpadów, gaszenie światła, odłączanie zasilania itp. Staram się to wszystko wprowadzać w życie od lat, do tego dołączyłem auto na gaz i przydomową oczyszczalnię ścieków ekohouse. A, poza tym również robię zakupy w sklepach ekologicznych oraz u rolników, którzy mają certyfikaty. Wiadomo, nie wszystko, ale tyle, ile się da.
        • marianka25 Re: Eko dom - eko rachunki 17.05.21, 20:56
          lementynka napisał(a):

> Jeśli zastanawiacie się nad małymi krokami do prowadzenia eko domu, to polecam
          > zapoznać się z produktami marki biostar, fajnie radzą sobie w łazience i kuchni
          > i są bio i eko :)

Potwierdzam i polecam również, wcześniej używałam produktów eko z frosha, ale analizując ich składy jednak biostar ma lepsze, niektóre produkty są w 100% eko i bio, rewelacja :)
    Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka